Kiedy wracałem ze stażu w Danii, celnik nie chciał mnie przepuścić. Nie wiedział, jak potraktować kilka tysięcy stron materiałów treningowych. Z trudem uwierzył, że to tylko materiały z  mojej pracy.

Trenerzy Copenhagen Business School mają do dyspozycji ogromną bibliotekę pełną materiałów szkoleniowych, podzielonych tematycznie – szkolenia biznesowe, handlowe, integracyjne… Gdy przygotowywałem trening z kreatywności dla menedżerów sprzedaży, wpisałem do komputerowego katalogu temat „creativity”. Na ekranie pojawiło się kilkadziesiąt pozycji. Dopiero zawężenie tematu do „creativity and sales” dało 4 pozycje.

W wielu zachodnich bibliotekach i księgarniach ekonomicznych książki dla trenerów zapełniają szeregi półek. Można znaleźć po kilka pozycji  dotyczących najbardziej zawężonych tematów. I nie są to – jak w polskich księgarniach – książki z gatunku popularnej psychologii czy książki dla chcących się czegoś samodzielnie nauczyć menedżerów. Przygotowano je specjalnie z myślą o trenerach. Mają przez to inną formę (by łatwo na ich podstawie opracować szkolenie) a często wręcz składają się z opisu poszczególnych sesji. Do tego sposób ich wydania ułatwia zrobienie kopii dla delegatów – są one w folderach, a każdą kartkę można wyjąć osobno.  I jest to całkowicie legalne – wydawca uwzględnił w cenie egzemplarza prawa do kopiowania na użytek szkoleń.

Oczywiście takie „gotowce” rzadko są wykorzystywane w 100%. Najczęściej służą jedynie jako pomoc i inspiracja do przygotowywania własnych  treningów. Trudno przecież mówić o szkoleniu „skrojonym dokładnie na potrzeby klienta” gdy skopiowaliśmy słowo w słowo książkę.

Nie zmienia to jednak faktu, że zachodni trenerzy są bardzo uprzywilejowani, jeśli chodzi o materiały szkoleniowe. W jaki sposób Polacy mogliby docierać do podobnych wydawnictw? Jedną z możliwości jest skorzystanie z naszej książki Budowanie Kultury Innowacyjności – wszystkich zainteresowanych jej otrzymaniem zapraszamy na symulacje.edu.pl/ksiazka. Książka zawiera rozdział „jak poprowadzić szkolenie z innowacyjności” – kompletny program trenerski szkolenia z innowacyjności, wraz z ćwiczeniami, narzędziami, grami  i studiami przypadku. Zapraszam – Rafał Szczepanik.

Rate this post