W wywiadzie dla Stanford Graduate School of Business, Oprah Winfrey opowiada o swojej pierwszej pracy w mediach i czynnikach, które kierowały jej karierą. Rozpoczęła pracę w telewizji w wieku 19 lat jako współprowadząca program informacyjny, wchodząc na ścieżkę kariery, która doprowadziła ją do 25 lat istnienia programu The Oprah Winfrey Show. Winfrey bada swoją motywację i proces podejmowania decyzji. W latach 90-tych, po wywiadzie z członkiem Ku Klux Klanu i cudzołożnikiem, nie chciała już robić żadnych konfrontacyjnych segmentów talk show. Winfrey wyjaśnia, że koncentruje się na podążaniu za swoim wewnętrznym głosem, aby pomóc ludziom połączyć się z samym sobą i określić swój cel.

Streszczenie zostało przetłumaczone maszynowo (przepraszamy za niedoskonałości tłumaczenia) jako materiał na nasze szkolenia menedżerskie.

Take-Aways

  • Oprah Winfrey została gospodarzem talk show, gdy stacja, w której pracowała, nie mogła jej zwolnić z pracy w telewizji informacyjnej.
  • Zdefiniowała swój styl, prowadząc swój chicagowski talk show z dala od konfrontacji.
  • Winfrey chce pomóc ludziom zrozumieć samych siebie.

Podsumowanie

Oprah Winfrey została gospodarzem talk show, gdy stacja, w której pracowała, nie mogła jej zwolnić z pracy w telewizji informacyjnej.
Ludzie odpowiedzialni za program informacyjny Oprah Winfrey zamierzali ją zwolnić, ale miała ona kontrakt, więc przenieśli ją do talk show. Winfrey odnalazła swój dom w telewizji, przeprowadzając wywiady z codziennymi ludźmi, a nie pisząc o nich. Talk show prowadziła przez 25 lat, a teraz jako szefowa sieci OWN, Winfrey nadal podejmuje decyzje dotyczące programów i biznesu, jasno określając swoje intencje i zwracając uwagę na swój instynkt.

Ten prowadzony przez studentów Stanford Graduate School of Business wywiad z Winfrey miał miejsce w 2014 roku, tuż po zakończeniu ostatniego sezonu The Oprah Winfrey Show. Student prowadzący wywiad koncentruje swoje pytania wokół trzech cytatów Winfrey, bada jej pochodzenie i ścieżkę kariery, samoświadomość i strategie podejmowania decyzji.

Kiedy Winfrey rozpoczęła naukę w przedszkolu, nie sądziła, że należy do klasy dziecięcej, więc napisała do nauczycielki list, w którym zawarła każde „duże słowo”, jakie znała. Nauczycielka nie uwierzyła, że napisała to sama i wysłała ją do gabinetu dyrektora, gdzie Winfrey musiała napisać te słowa jeszcze raz. Dyrektor umieścił Winfrey w pierwszej klasie, a w następnym roku w trzeciej klasie.

„Zaczęłam słuchać tego, co było dla mnie prawdą”.
Lokalna stacja radiowa zatrudniła Winfrey, gdy miała 16 lat. Trzy lata później, gdy była na studiach, zatrudniła ją filia CBS w Nashville. Wkrótce Winfrey była współprowadzącą wiadomości o godzinie 10, mimo że musiała wracać do domu przed godziną 23. W czasie studiów stacja w Atlancie zaproponowała jej stanowisko o wartości 40 000 USD, czyli czterokrotnie więcej niż zarabiała w Nashville, ale zdecydowała się zostać tam, gdzie była, aby dowiedzieć się więcej o telewizji. To oznaczało zmianę w sposobie podejmowania celowych decyzji.

Zdefiniowała swój styl, prowadząc swój chicagowski talk show z dala od konfrontacji.
Przyjaciele i rodzina Winfrey uważali, że jej przeprowadzka do Chicago była błędem. Uważali, że nie poradzi sobie w dziennym talk-show, ponieważ biali mężczyźni zdominowali ten format, z Philem Donahue i Jerrym Springerem na czele. Winfrey uważała, że jest to właściwy kolejny krok i postanowiła przyjąć to doświadczenie, nawet jeśli się nie uda.

Obecnie Winfrey, podejmując decyzje, kieruje się swoim „emocjonalnym systemem GPS”. Na przykład postanowiła, że nie będzie przeprowadzać wywiadów konfrontacyjnych. Do tego wniosku doszła już na początku swojej historii programu, kiedy przeprowadziła wywiad z członkami Ku Klux Klanu, a w połowie wywiadu zorientowała się, że oni ją wykorzystują. Później dowiedziała się, że członkowie Klanu wykorzystali swój moment w jej programie jako narzędzie rekrutacyjne.

„Nie robię niczego, nie mając pełnej jasności, dlaczego zamierzam to zrobić, ponieważ intencja determinuje reakcję”.
Inny wywiad potwierdził decyzję Winfrey o unikaniu konfrontacji na antenie – rozmowa z mężem, jego żoną i kochanką. Kiedy mąż ogłosił w telewizji na żywo, że kochanka jest w ciąży, Oprah widziała i czuła głębię zniszczenia żony. Zdecydowała, że odejdzie z telewizji, jeżeli kiedykolwiek będzie musiała przeprowadzić taki wywiad. Po tym wydarzeniu nalegała, aby jej producenci wyjaśniali swoje intencje dotyczące każdego proponowanego wywiadu. Winfrey robiła segment tylko wtedy, gdy jej intencje były zgodne z intencjami jej producentów.

Winfrey chce pomóc ludziom zrozumieć siebie.
Choć mogłoby się wydawać, że celem Winfrey jest bycie gospodarzem talk show, aktorem lub właścicielem sieci, ona sama wyjaśnia, że żyje „od środka”. Uważa, że jej celem jest pomaganie ludziom w dążeniu do lepszego poznania siebie i dostosowania swojego życia do wyższych idei świadomości.

„Staram się wnosić małe kawałki światła do życia ludzi… aby mogli zobaczyć siebie i żyć lepiej”.
Realizując projekty dla własnej sieci, Winfrey skupia się na łączeniu ludzi i uważa, że ma jeszcze wiele do osiągnięcia. Kontynuuje to, co robiła przez całą swoją karierę: słucha swojego wewnętrznego głosu, aby podejmować decyzje, które są zgodne z jej życiowym celem.

O mówcy

W 2014 r. Oprah Winfrey przeprowadziła wywiad w Stanford Graduate School of Business. Jej rozmówca, student o imieniu Amanda, nie został zidentyfikowany w audycji.

Rate this post