Zapamiętywanie, sztywne hierarchie i powtarzanie zdominowały kiedyś teorie i praktyki efektywności, ale już nie. Nowi liderzy – „changemakerzy” – na nowo definiują priorytety i przyjmują nowe podejścia. Henry F. De Sio, Jr, były zastępca asystenta prezydenta w administracji Baracka Obamy i ekspert w dziedzinie społecznego wpływu zmian, przedstawia historie przypadków znaczących zmian społecznych. Jego niezawodny plan pokazuje, jak każdy może stać się twórcą zmian. De Sio popiera swoje pomysły przekonującymi przykładami wizjonerów o wielkim sercu, którzy budowali zespoły i przestrzegali własnych zasad.

Streszczenie oryginału tłumaczone algorytmicznie (przepraszamy za ewentualne błędy) jako materiał na nasze szkolenia z zarządzania.

Take-Aways

  • Zmiana sama w sobie zmienia – i na nowo kształtuje świat.
  • Przez długi czas zmiany dotyczyły tylko ważnych ludzi. Teraz każdy może być „twórcą zmian”.
  • Odnalezienie się w zmieniającym się środowisku pracy wymaga odważnego nastawienia i specjalnych umiejętności.
  • Cztery wczesne doświadczenia kształtują twórców zmian.
  • Program „Girls on the Run” Molly Barker pomaga dziewczętom w wieku przedszkolnym.
  • Twórca zmian Wellington Nogueira „Doctors of Joy” pomaga chorym dzieciom w leczeniu.
  • Aby zostać twórcą zmian, należy przełamać stare bariery i spróbować nowych rozwiązań.

Podsumowanie

Zmiana sama w sobie zmienia – i na nowo kształtuje świat.
Radykalna zmiana stała się jedyną niezawodną stałą w świecie, ponieważ nawet sama zmiana się zmienia. Aby dowiedzieć się, dlaczego i jak, należy zastanowić się, jakie czynniki odróżniają znaczące, zaskakujące zmiany współczesnych czasów od zmian w starym stylu sprzed dziesięcioleci. Radykalne zmiany w charakterze zmian są trudne do rozszyfrowania, ale rozwój ma swoje plusy: Więcej osób niż kiedykolwiek wcześniej może stać się dominującymi, wpływowymi graczami we wszystkich zakątkach radykalnie przekształconego społeczeństwa.

„Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które porusza się w tym uporządkowanym na nowo świecie”.
W przeszłości efektywność polegała na powtarzaniu czynności. Hierarchiczne organizacje były zamknięte w tradycyjnym trybie „jeden lider na jeden czas”. Pod tymi nieefektywnymi rygorami kwitła opresyjna biurokracja, która hamowała kreatywność, innowacyjność i każdego niezależnie myślącego pracownika. Na szczęście ten przestarzały, uciążliwy system obecnie pęka. Stare bariery znikają i otwierają się nowe możliwości pełnego uczestnictwa dla wszystkich. System „jeden lider w danym czasie” ustępuje miejsca nowemu systemowi „każdy lider w każdej chwili”.

Przez długi czas zmiany dotyczyły tylko ważnych osób. Teraz każdy może być „twórcą zmian”.
Niedemokratyczny model „jeden lider na raz” sprawiał, że jedna osoba w danym systemie była wszechmocna, a wszyscy inni bezsilni. Tylko nieliczni mogli zostać Panem lub Panią Big. Dzisiejsze nowe, szybko poruszające się, adaptowalne, wielofunkcyjne środowisko władzy, pomimo swojej złożoności i zamieszania, sprawia, że wielkość jest dostępna dla każdego. Jednostki mogą wykorzystać swoją osobistą moc i uzyskać dostęp do nowych poziomów wpływu.

Mogą Państwo osiągnąć swój pełny potencjał, jeżeli nie będą się Państwo gubić w szczegółach codziennego życia – ta uwodzicielska pułapka to pewna recepta na pozostanie małym. Nie może Pan funkcjonować jako skuteczny twórca zmian, jeżeli stale będzie Pan pozwalał, aby drobiazgi Pana pochłaniały. Zamiast tego należy przyjąć perspektywiczny punkt widzenia na swoje życie, pracę i działania.

„Twórcy zmian muszą mieć solidne poczucie własnej tożsamości, aby wierzyć w siebie, skutecznie współpracować z innymi silnymi osobowościami i pozwolić sobie na pełny, niepowtarzalny wkład.
Fizyka przywództwa” wywróciła się do góry nogami. Liderzy, którzy nie potrafią lub nie chcą się dostosować, w końcu stracą swoje role przywódcze. Jednak ludzie zdolni do adaptacji, empatyczni, mogą przewodzić i wnosić pełny wkład w wybrane przez siebie dziedziny. Każdy, kto ma wizję, empatię i zapał, może osiągnąć pewien stopień wielkości i stać się twórcą zmian. Dzisiaj zmiana jest grą, w którą może grać każdy, ale rezultatem tego nowego wszechświata dostępności są niekończące się, ekspansywne zakłócenia.

„W przeciwieństwie do starej gry, w pełni grać nie mogą tylko nieliczni. Wszyscy musimy umiejętnie, pewnie i pozytywnie uczestniczyć w siłach zmian wokół nas.”
Oznacza to, że mogą Państwo zostać liderem w swoim życiu i działalności. Każdy ma potencjał, aby wywierać znaczący wpływ. Przykładów jest mnóstwo. Wystarczy spojrzeć na szeroki i rosnący wpływ społeczny, polityczny i gospodarczy całkowicie oddolnego ruchu #BlackLivesMatter, który od samego początku charakteryzował się wieloma liderami, innowacyjną taktyką i przekazem oraz poświęceniem w walce z rasistowskimi tropami, prawami, obyczajami i zachowaniami.

Odnalezienie się w zmieniającym się środowisku pracy wymaga odważnego nastawienia i specjalnych umiejętności.
Nowe środowisko pracy to ciągły korner zmian społecznych, popychany do przodu przez stale rozwijające się technologie. Osiągnięcie sukcesu w tym niepokojącym środowisku wymaga nowych zdolności i sposobów myślenia – a żaden z nich nie przekracza Pani możliwości.

Każda praca, która obraca się wokół stosunkowo bezmyślnego powtarzania, prędzej czy później zniknie jak telefony obrotowe i ręczne maszyny do pisania. W 2016 roku raport Białego Domu przewidywał, że 83% amerykańskich pracowników zarabiających 20 dolarów na godzinę lub mniej będzie musiało wkrótce konkurować o swoje miejsca pracy ze zautomatyzowanymi urządzeniami napędzanymi przez AI. Podobnie, samojezdne ciężarówki stanowią zagrożenie dla kierowców ciężarówek, a także dla pracowników postojów dla ciężarówek i związanych z nimi przedsiębiorstw.

„Przygotowaliśmy się do przestarzałej gry, korzystając ze starego podręcznika, który był przekazywany przez pokolenia”.
Zagrożenie automatyzacją dotyczy nie tylko pracowników fizycznych. Na przykład „Algorithm-based lending” zagraża miejscom pracy wielu specjalistów od usług finansowych. Wszyscy pracownicy powinni spodziewać się większej liczby odejść, ponieważ automatyzacja staje się coraz bardziej wyrafinowana, praktyczna i powszechna.

Ten nadchodzący, radykalnie zmieniony świat pracy niesie ze sobą niebezpieczeństwa, ale daje też czyste pole do popisu twórcom zmian, którzy mogą określić, jak ich branże będą się restrukturyzować w przyszłości, a jednostkom – do poszukiwania nowych sposobów pracy.

Twórców zmian kształtują cztery wczesne doświadczenia.
Kreator zmian jest samodzielnym liderem, który podejmuje nadzwyczajne wysiłki, aby poprawić życie innych ludzi – w swojej branży, społeczności, kraju i na całym świecie. Nawet w ograniczonym środowisku przeszłości pojawili się twórcy zmian. Na przykład Florence Nightingale, która stworzyła nowoczesne pielęgniarstwo – tacy twórcy zmian wyprzedzali swoje czasy.

Cztery wczesne doświadczenia pomagają w kształtowaniu twórców zmian:

Przyszli twórcy zmian uczą się rozwijać empatię już w dzieciństwie. Jako dziecko Nightingale towarzyszyła matce, gdy ta rozdawała koce potrzebującym i pomagała im na wiele sposobów.
Jako małe dzieci przyszli twórcy zmian odkrywają swoje szczególne zainteresowania i rozumieją, kim się stają.
Jako nastolatki przyszli twórcy zmian często organizują zespoły, aby pomóc w nowych przedsięwzięciach. Twórcy zmian mają przedsiębiorcze podejście do problemów, które chcą rozwiązać i od najmłodszych lat cenią sobie współpracę.
Przyszli twórcy zmian często uczestniczą w działaniach typu „leave to learn”, które kształtują ich dorosłe decyzje. Louis w 1904 roku otworzyła mu oczy na nowe możliwości. Louis otworzyła mu oczy na nowe możliwości. Przyszły twórca zmian, który wyruszy w świat, może odkryć coś nowego o życiu i o swojej zdolności do wprowadzania zmian.

Już od najmłodszych lat twórcy zmian wykazują pewne cechy, między innymi „serce do usług”, czyli chęć służenia innym. Atrybuty twórców zmian obejmują empatię – kluczową, podstawową cechę – odpowiedzialność społeczną, wizję, zdolność adaptacji i „zręczność emocjonalną”. Kreatorzy zmian mają innowacyjny sposób myślenia, zdolność do współpracy oraz siłę do organizowania i aktywizowania zespołów ludzi o podobnych poglądach w celu realizacji wartościowych zadań. Organizacja, która próbuje dotrzymać kroku lub przekroczyć tempo innowacji, potrzebuje zespołów, które mają do siebie zaufanie.

Twórcy zmian muszą być odważni. Proszę zwrócić uwagę na Erica Glustroma, założyciela i dyrektora generalnego Watson Institute, programu zmian społecznych w Boulder w Kolorado, którego celem jest wspieranie liderów nowej generacji w rozwijaniu ich własnych ścieżek w działalności społecznej.

„A podjęcie skoku wiary w podążanie mniej uczęszczaną drogą zawsze wymaga wielkiej odwagi. ” (Eric Glustrom)
Przedsiębiorcy społeczni lub aktywiści to prototypowi twórcy zmian, którzy starają się poprawić społeczeństwo z korzyścią dla wszystkich. Sprytni i zdolni do adaptacji, działają strategicznie w ramach systemów i sfer wpływów, dużych i małych, i nakłaniają decydentów w ramach tych systemów do przyłączenia się do ich wysiłków na rzecz zmian i dokonania zmian.

Program „Girls on the Run” Molly Barker pomaga dziewczętom w wieku przedszkolnym.
Molly Barker, matka z Karoliny Północnej, jest przykładem godnego twórcy zmian. Pokazuje, że każdy może być liderem i że jedna osoba może dokonać znaczącej zmiany i przyczynić się do przekształcenia świata w lepsze miejsce.

Wysiłki Barker na rzecz zmian rozpoczęły się w 1996 roku, kiedy zorganizowała program Girls on the Run, aby pomóc 13 dziewczętom w wieku przedszkolnym uniknąć pułapki, którą Barker nazywa „girl box”. Według Barker, dziewczęce pudełko ogranicza dziewczęta za pomocą z góry narzuconych archetypów i klisz społecznych i kulturowych, które ograniczają ich możliwości.

„Nie ma nic bardziej miażdżącego duszę niż nie być tym, kim się jest, ponieważ nie można być siłą, którą powinno się być w świecie.” (Molly Barker)
Barker rozumie, że dziewczęta muszą rozwijać pewność siebie, dlatego pomogła swojej grupie w treningu do biegu na 5K. Opracowała interaktywne programy, w których uczestniczyła, aby pomóc dziewczętom w uzyskaniu większej samoświadomości i ambicji oraz aby umożliwić im budowanie więzi z innymi dziewczętami w ich grupie. Barker zachęcała uczestniczki do spojrzenia na swoje życie i na szczególne możliwości, jakie mogą się przed nimi otworzyć, jeżeli będą chciały poszerzyć swoje horyzonty.

Girls on the Run, która rozpoczęła się od 13 dziewcząt, rozrosła się do ćwierć miliona młodych kobiet w 2012 roku w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Robią o wiele więcej niż tylko biegają. Barker opisuje, jak się komunikują, ufają sobie nawzajem i dzielą się swoimi emocjami.

„Zdefiniuj siebie, aby nie zostać zdefiniowanym”.
Po każdym biegu dziewczyny rozmawiają o swoich uczuciach na ważne tematy, takie jak oświecenie, współczucie, współpraca, koleżeństwo i integracja. Dziewczyny dyskutują i uczą się definiowania siebie – ważnej cechy przywódczej. Dzięki wysiłkom Barker w zakresie wprowadzania zmian, Girls on the Run pomaga młodym kobietom stać się prawdziwymi, najdoskonalszymi sobą.

Twórca zmian Wellington Nogueira „Doktorzy radości” pomaga chorym dzieciom w leczeniu.
Doktorzy Radości to brazylijska organizacja, która wysyła klaunów na oddziały pediatryczne szpitali w Ameryce Południowej, aby nawiązali kontakt z chorymi dziećmi, zabawili je i zaprzyjaźnili się z nimi. Założycielem Doktorów Radości jest Wellington Nogueira, Brazylijczyk, który sam jest klaunem. Nogueira jest również twórcą zmian pierwszego rzędu.

W latach 80-tych Nogueira, aktor i konferansjer, występował w musicalach i sztukach teatralnych w Nowym Jorku. Podczas pobytu w Nowym Jorku spędził jeden dzień w Big Apple Circus Clown Care Unit, który pracuje z nieuleczalnie chorymi dziećmi. To krótkie doświadczenie zmieniło życie Nogueiry na zawsze.

„Dla dzieci z długotrwałą chorobą, ich życie wydaje się być poza ich kontrolą. Szkolimy ludzi na klaunów, aby pomóc im odzyskać kontrolę nad swoim życiem i ciałem.” (Wellington Nogueira)
Wkrótce po tym, jak w Big Apple Circus Clown Care Unit, Nogueira wrócił do rodzinnej Brazylii, aby pomóc w opiece nad umierającym ojcem. Straszny, smutny stan wielu brazylijskich szpitali był dla niego głębokim szokiem. Nogueira przypomniał sobie, jak bardzo klauni z Big Apple Unit rozweselali nieuleczalnie chore dzieci w Nowym Jorku. Mając to na uwadze, założył organizację Doctors of Joy.

Klauni z Doctors of Joy występują dla brazylijskich dzieci hospitalizowanych, aby zmniejszyć ich emocjonalny i fizyczny ból. Klauni stali się integralnymi członkami zespołów medycznych obsługujących chore dzieci w brazylijskich szpitalach. Często ich udział sięga dalej, na przykład gdy dołączają do systemu wsparcia rodziny dziecka. Klauni rutynowo spotykają się z dziećmi i ich rodzinami bez obecności personelu medycznego, stając się istotnymi elementami ogólnego programu opieki zdrowotnej dla rosnącej grupy hospitalizowanych dzieci w tym kraju.

Aby być twórcą zmian, należy przełamywać stare bariery i próbować nowych podejść.
Samookreślenie to nie tylko określenie swojej tożsamości. To również pozwolenie na odejście od społecznych precedensów w celu wprowadzenia pozytywnych zmian.

„Większość z nas została przygotowana do tego, aby pozostać małymi i wąsko zdefiniowanymi – aby doskonalić umiejętności, wejść na ścieżkę i czekać na kierunek”.
Żaden cel nie może być ważniejszy niż rozwiązywanie złożonych problemów świata. Zamiast poddawać się stresowi, dzisiejsi odważni, pomysłowi twórcy zmian opracowują genialne rozwiązania skomplikowanych kwestii.

Postęp wymaga wspólnej wizji i zdecydowanych działań. Innowacyjni twórcy zmian burzą silosy i ograniczające mury. Organizują zespoły i nawiązują pomysłową współpracę, aby dokonać istotnych zmian na nietradycyjnych, często heroicznych, drogach do sukcesu. Proszę zdobyć się na odwagę i inspirację, aby samemu stać się twórcą zmian.

O autorze

Henry F. De Sio, Jr., były zastępca asystenta prezydenta Baracka Obamy, jest kierownikiem sektora społecznego, doradcą ds. przywództwa,strategiem kampanii i międzynarodowym mówcą.

Rate this post