Badanie Cigna z 2019 roku wykazało, że 61% Amerykanów w wieku powyżej 18 lat jest samotnych. Co więcej, odsetek ten wciąż rośnie. Konsultanci Michael Lee Stallard i Katharine P. Stallard z Connection Culture Group zajmują się implikacjami epidemii samotności – szczególnie w świetle pandemii COVID-19. Autorzy podkreślają znaczenie utrzymywania kontaktów z innymi ludźmi oraz pozytywny wpływ zdrowych relacji na samopoczucie fizyczne i emocjonalne. Zalecają sposoby budowania i utrzymywania silnych więzi nawet wtedy, gdy dystans społeczny, kwarantanna i izolacja są częścią codziennego życia.
Artykuł przetłumaczony algorytmicznie z języka angielskiego (przepraszamy za niedoskonałości) jako materiał na nasze szkolenia z komunikacji.
Take-Aways
- Pandemia COVID-19, która wymaga społecznego oddalenia, izolacji i kwarantanny, podkreśla znaczenie tworzenia silnych związków.
- Samotność pogłębia skutki pandemii.
- Kluczowe znaczenie ma tworzenie kultury więzi.
- Utrzymanie zdrowia fizycznego i psychicznego oraz dawanie czegoś od siebie pomaga w budowaniu kultury więzi.
Podsumowanie
Pandemia COVID-19, która wymaga społecznego dystansu, izolacji i kwarantanny, podkreśla znaczenie tworzenia silnych związków.
Ludzie muszą nosić maski, zachowywać dystans społeczny i izolować się, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się COVID-19. Fizyczna separacja pogłębia samotność, która jest wszechobecnym problemem. Dlatego utrzymanie pozytywnych kontaktów społecznych jest niezbędne, nawet – a nawet szczególnie – w czasie pandemii.
Samotność pogłębia skutki pandemii.
Ograniczenie lub zaprzestanie kontaktów osobistych w celu uniknięcia rozprzestrzeniania się koronawirusa jest korzystne dla zdrowia publicznego, ale grozi uszczerbkiem na zdrowiu osobistym. Samotność przyczynia się do licznych problemów ze zdrowiem fizycznym i psychicznym, w tym do obniżenia funkcji poznawczych i samokontroli, depresji, myśli samobójczych, uzależnień i przedwczesnej śmierci. Może obniżać jakość snu, generować niższą samoocenę zdrowia fizycznego, osłabiać chęć do ćwiczeń i dobrego odżywiania. Cierpienie z powodu izolacji lub kwarantanny może wywołać dezorientację, złość i objawy stresu pourazowego.
Poprzez celowe wzmocnienie naszej „supermocy”, jaką jest połączenie, przy jednoczesnym zachowaniu fizycznej separacji, dokonamy znaczącej zmiany w życiu innych.”
Ludzie potrzebują więzi społecznych, które według neurobiologa Matthew Liebermana czynią Państwa bardziej inteligentnymi, wydajnymi i szczęśliwymi. Bycie w kontakcie społecznym może zwiększyć długość życia i poprawić funkcje immunologiczne, endokrynologiczne i sercowo-naczyniowe, a tym samym zwiększyć zdolność do unikania infekcji i zwalczania chorób.
Kluczowe znaczenie ma tworzenie kultury więzi.
Istnieją trzy rodzaje kultur relacyjnych: „kultury kontroli, kultury obojętności i kultury więzi”. W kulturze kontroli ludzie potężni rządzą innymi; w kulturze obojętności ludzie wybierają interesy zamiast silnych związków. Ludzie mają większe szanse na rozwój w kulturze więzi, w której inwestują w swoje związki i dbają o siebie nawzajem.
Dbanie o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne oraz dawanie czegoś od siebie pomaga budować kulturę więzi.
Podczas pandemii mogą Państwo budować swoją kulturę więzi na wiele sposobów. Jednak utrzymanie zdrowych relacji jest trudne, jeżeli nie jest zdrowe Państwa ciało i umysł.
Należy pracować nad rozwojem optymistycznego, zorientowanego na połączenie sposobu myślenia oraz inwestować w psychiczną i fizyczną opiekę nad sobą. Aby to zrobić: Zaplanować codzienne rozmowy wideo z bliskimi, ćwiczyć, wysypiać się i dobrze się odżywiać. Wspieranie dobrego zdrowia poprzez prowadzenie dziennika wdzięczności, regularne wyciszanie się i chodzenie na spacery. Zapobiegać nudzie, angażując się w przyjemne zajęcia, takie jak słuchanie muzyki i uczenie się nowych rzeczy.
Gdy czują się Państwo przygnębieni, można sobie ulżyć, rozmawiając z przyjaciółmi. Proszę spróbować znaleźć nowe, pomysłowe sposoby kontaktu z innymi, unikając przy tym nadmiernej stymulacji technologicznej. Wreszcie, zrobienie czegoś miłego dla innych pomaga poczuć się dobrze we własnej skórze, a jednocześnie wzmacnia więzi społeczne.
O Autorach
Michael Lee Stallard jest prezesem i współzałożycielem Connection Culture Group i autorem książki Connection Culture, Second Edition z wkładem Katharine P. Stallard, partnerki w Connection Culture Group.