Znakomity autor, mówca i trener przywództwa John C. Maxwell jest godnym wzorem do naśladowania, jeśli chodzi o „celowe życie”. Były pastor kościołów ewangelickich, jest również odnoszącym sukcesy przedsiębiorcą i założycielem The John Maxwell Company, The John Maxwell Team oraz EQUIP. Napisał 74 książki o przywództwie, które sprzedano w ponad 25 milionach egzemplarzy na całym świecie. Chociaż Maxwell odnosi sukcesy niemalże każdą miarą, tutaj skupia się na tym, jak udało mu się pomóc innym. I stara się naświetlić miarę prawdziwie znaczącego życia, prowadzonego z zamiarem. Jest to jedna z najbardziej osobistych prac Maxwella. Zachęca Państwa do aktywnego projektowania swojego życia, a nie do przypadkowego potykania się o nie. Nie jest ważne, jak duży sukces się odniesie – mówi. Liczy się to, jaką wartość doda Pan do życia innych ludzi. getAbstract poleca jego inspirujące przesłanie liderom na każdym szczeblu, nauczycielom, rodzicom, studentom i wszystkim, którzy szukają wiedzy o lepszym sposobie życia.

Streszczenie oryginału tłumaczone algorytmicznie (przepraszamy za ewentualne błędy) jako materiał na nasze szkolenia z zarządzania.

Take-Aways

  • Każdy może prowadzić życie pełne znaczenia.
  • Należy być „intencjonalnym” w tym, jak spędza się swój czas i energię.
  • Ludzie, którzy żyją z intencją, wnoszą wartość do życia innych.
  • Ludzie, którzy żyją w sposób zamierzony, odnoszą liczne korzyści.
  • Ludzie, którzy osiągają znaczenie w swoim życiu, przestrzegają czterech zasad:
  • Czynią różnicę dla innych.
  • Wykorzystują swoje szczególne talenty, aby robić dobre rzeczy, które przynoszą korzyść innym.
  • Współpracują z innymi ludźmi, aby wprowadzić pozytywne zmiany w świecie.
  • Działają pilnie, aby poprawić życie innych ludzi.
  • Jak powiedział nieżyjący już mówca motywacyjny Zig Ziglar: „Jeśli najpierw pomożesz innym zdobyć to, czego chcą, oni pomogą Ci zdobyć to, czego Ty chcesz”.

Podsumowanie

Jaka jest Pana historia życiowa?
Każdy ma jakąś historię życia. Niektóre historie są inspirujące i znaczące. Inne nie. Znaczące historie mają znaczenie. Jak scharakteryzowałby Pan swoją historię życia? Co ona oznacza? Jak każdy, chce Pan coś zmienić. I chce Pan prowadzić bogate, satysfakcjonujące życie. Dobra wiadomość jest taka, że niezależnie od tego, kim Pan jest, gdzie Pan mieszka, co Pan robi i w jakich okolicznościach, może Pan zbudować wspaniałą historię życia o prawdziwym znaczeniu. A przy okazji może Pan uczynić świat lepszym.

„Ma Pan możliwość uczynienia ze swojego życia wspaniałej historii, która ma znaczenie. Każdy człowiek może.”
Aby osiągnąć te cele, należy prowadzić życie w prawdziwej „intencjonalności”. Należy być świadomym przez cały czas, w każdy sposób i we wszystkim, co się robi. Oznacza to, że należy skupić się na tym, aby uczynić życie lepszym dla innych. To jest właśnie istota intencjonalności, życia proaktywnego.

Albert Einstein wyjaśnił, dlaczego proaktywność jest niezbędna: „Świat jest niebezpieczny nie z powodu tych, którzy czynią zło, lecz z powodu tych, którzy patrzą i nic nie robią”. Aby Państwa życie miało znaczenie, należy unikać bierności i apatii. Proszę być w pełni świadomym. Kiedy tak jest, nagrody są satysfakcjonujące i znaczące.

Korzyści z „Celowego życia”
Kiedy żyją Państwo świadomie, ludzie to zauważają. Bycie intencjonalnym:

Sprawia, że ludzie zadają sobie pytanie: „Co jest ważne w moim życiu?”. – Każdy powinien starać się wnosić wartość do życia innych ludzi.
Motywuje ludzi do „podjęcia natychmiastowych działań w ważnych obszarach” – Przejście od „dobrych intencji do celowego życia” zmienia myślenie i życie. Kiedy człowiek intencjonalny widzi, że coś jest nie tak, nie myśli: „Trzeba coś z tym zrobić”. Zamiast tego mówi: „Muszę coś z tym zrobić”. To jest właśnie intencjonalność.
Wyzwania dla ludzi, aby „znaleźli kreatywne sposoby osiągnięcia znaczenia” – Intencjonalne życie wyjaśnia Państwa poglądy i cele. Pomaga odkryć twórcze drogi do osiągnięcia celów.
Energetyzuje ludzi do ciężkiej pracy „w celu dokonania znaczących czynów” – konsultant ds. rozwoju zawodowego Bob Moawad wyjaśnia: „Większość ludzi nie celuje zbyt wysoko i nie trafia. Celują za nisko i trafiają”. Wielu ludziom brakuje skupienia i nie mają kierunku dla swojego życia. Miotają się, nie wiedząc, dokąd zmierzają i dlaczego. Intencjonalne życie to zmienia.
„Uwalnia wewnętrzną moc znaczenia” – Samoświadomość i świadomość tego, co naprawdę liczy się w życiu, napędza tę moc. Zig Ziglar, znany mówca motywacyjny, wyjaśnił kiedyś: „Jeżeli najpierw pomożesz innym zdobyć to, czego chcą, oni pomogą Ci zdobyć to, czego Ty chcesz”. Intencjonalne życie oznacza stawianie innych ludzi na pierwszym miejscu. Dzięki temu wszystko inne staje się możliwe.
Inspiruje ludzi, aby „liczył się każdy dzień” – Były trener koszykówki UCLA John Wooden przez wiele lat był osobistym mentorem Maxwella. Podstawowa lekcja życiowa trenera brzmiała: „Uczyń każdy dzień swoim arcydziełem”. Przez całą swoją wzorową karierę trenerską – podczas której zdobył 10 tytułów mistrzowskich – Wooden nalegał, aby każdy zawodnik dawał z siebie 100% na każdym treningu i w każdym meczu. Maxwell wziął sobie do serca lekcję życia Woodena. Świadomie daje z siebie 100% we wszystkim, co robi.
Zachęca ludzi, aby „dobrze kończyli” – W 2012 roku Maxwell skończył 65 lat, ale pozostaje tak samo aktywny, jak wtedy, gdy był młodszy. Codziennie ciężko pracuje, aby jego życie było znaczące. To samo robi jego ojciec, który w 2015 roku skończył 93 lata. Pewnego dnia Maxwell zapytał ojca, w jaki sposób pozostaje tak energiczny. Jego tata odpowiedział: „Każdego dnia staram się coś zmienić dla innych. To daje mi energię, której potrzebuję, aby dalej działać”.
Uczynić świat lepszym miejscem
Zło na świecie onieśmiela wielu ludzi. Czują się zbyt bezsilni, mali i nieistotni, aby sami mogli coś zmienić, więc nie podejmują żadnych wysiłków. Jest to błędne myślenie. Każdy człowiek może coś zmienić, a tym samym poprawić sytuację innych. Dla większości ludzi oznacza to rozpoczęcie od jednego małego działania, a potem kolejnego i kolejnego. Jak powiedział chiński filozof Lao Tzu: „Podróż na odległość tysiąca mil zaczyna się od jednego kroku”. Już dziś może Pan zacząć prowadzić życie pełne znaczenia.

„Historia znaczenia”
Proszę zastosować się do poniższych strategii, aby stworzyć historię o znaczeniu w swoim życiu:

„Bez względu na to, z czym się Państwo zmagają i jak trudne są sprawy, proszę przyjąć odpowiedzialność za swoje życie. Nie należy szukać wymówek. Bycie intencjonalnym wymaga „mocnego dlaczego” lub celu. Gdy jest się w kontakcie ze swoim celem – a każdy go ma – nic nie jest w stanie Państwa powstrzymać. Aby rozważyć swój istotny powód do życia, należy uświadomić sobie, że każdy może uczynić świat lepszym. To życie jest w zasięgu ręki. Każdy człowiek ma szczególne zdolności – również Pan.
„Nadać znaczenie swojej historii” – Być gotowym wyjść poza strefę komfortu i spróbować czegoś nowego. Proszę iść do przodu mimo obaw. Nie czekać na idealny moment, aby wykonać ruch. Proszę iść teraz. Rozpocząć. Zrobić pierwszy krok. Nie należy się zniechęcać, jeżeli na początku drogi nie wszystko idzie idealnie. Aby uczynić swoje życie bardziej znaczącym, proszę się starać i uczyć na błędach.
Jim Collins, autor książki „Good to Great”, mówi, że ludzie, którzy chcą nadać swojemu życiu znaczenie, muszą zadać sobie trzy pytania: „Czy możesz być najlepszy na świecie w tym, co robisz?”. Uświadomić sobie, że każdy człowiek jest wyjątkowy, posiada szczególne talenty i zdolności. Proszę wykorzystać swoje zdolności, aby osiągnąć to, co najlepsze. Czy jest Pan „pasjonatem tego, co Pan robi?”. Musi Pan wierzyć, że przy odpowiedniej chęci można osiągnąć wielkie rzeczy. Proszę pamiętać, że potrzebne są odpowiednie narzędzia – jak np. inspirująca lektura – które pomogą Panu na drodze. Proszę zacząć od pytania, czy „ma Pan środki, aby zmienić swój świat?”. Potrzebuje Pan odpowiednich narzędzi – takich jak lektura inspirująca – aby zmienić swoje życie.
„Przestań próbować i zacznij robić” – Próbowanie nie oznacza wystarczającego zaangażowania. Samo próbowanie nie wystarczy. Proszę nie mówić: „Spróbuję”. Proszę powiedzieć: „Zrobię”. Próbowanie oznacza dobre intencje, ale dobre intencje nie wystarczą. Robienie wiąże się z aktywną intencjonalnością. Między próbowaniem a aktywnym działaniem jest ogromna przepaść.
„Ludzie najczęściej żałują szans, których nie wykorzystali, a nie szans, które wykorzystali, a które się nie powiodły”.
Z dwóch dobrze przeżytych żyć można się wiele nauczyć o intencjonalności.

Carrie Rich
W wieku 20 lat Carrie Rich pracowała jako starszy dyrektor w Inova Health Systems w Wirginii. Chciała, aby jej życie coś zmieniło. Powiedziała swojemu szefowi, że planuje zebrać datki od swoich przyjaciół, rodziny i kolegów, aby pomóc ludziom w potrzebie. Jej szef dał Richowi 100 dolarów na początek. Jej celem było przekształcenie tych 100 dolarów w darowizny po 1000 dolarów dla sześciu różnych organizacji, które pomagają ludziom na całym świecie.

„Jeśli jest się pochłoniętym próbą zrozumienia swojej osobowości, zidentyfikowania swoich talentów i nauczenia się podstaw w swoim zestawie umiejętności, trudno jest myśleć o innych”.
Aby zrealizować ten cel, od 2011 roku Rich pisała do wszystkich, których znała, i do tych, których nie znała, z prośbą o pieniądze na swoją organizację charytatywną, którą nazwała The Global Good Fund. Pieniądze zaczęły napływać. Mały fundusz Rich w ciągu dwóch tygodni urósł do 6 052 dolarów. Wkrótce potem przypadkowy znajomy przekazał 1 milion dolarów, aby wspomóc dobrą pracę Rich. W 2012 roku Rich rzuciła pracę, aby w pełnym wymiarze czasu poświęcić się budowaniu swojej nowej organizacji filantropijnej.

„Ludzie próbują sami osiągnąć wielkie rzeczy głównie z powodu wielkości swojego ego, poziomu niepewności, temperamentu lub zwykłej naiwności. Ale tego nie da się zrobić.”
Jak wielu innych zwykłych ludzi, którzy czynią świat lepszym, Rich zaczęła od małego – pierwszego kroku na swojej ważnej drodze – i od tego momentu zaczęła budować. Konkretnie, wzięła 100 dolarów i – z zamiarem – zbudowała je do ponad 1 miliona dolarów. Teraz poświęca swoje życie w pełnym wymiarze czasu na pomoc potrzebującym. Teraz z jej intencjonalności korzystają zubożali ludzie na całym świecie.

John C. Maxwell
Maxwell dorastał w latach 50-tych i 60-tych w małym miasteczku w południowym Ohio. Kiedy Maxwell był chłopcem, ludzie często podchodzili do jego ojca – kaznodziei – i dziękowali mu za jego dobroć. Zaimponowało to Maxwellowi, który postanowił zostać mężczyzną i pastorem, jak jego ojciec. Obiecał swojemu ojcu, że będzie żył według Złotej Reguły: „Czyń innym tak, jak chciałbyś, aby tobie czyniono”. Powiedział ojcu: „Zamierzam poświęcić swoje życie pomaganiu ludziom”.

„Aby cokolwiek miało wielkie znaczenie, musi mieć konkretny cel i być realizowane w działaniu”.
Po ukończeniu studiów w 1969 roku Maxwell został pastorem małego, wiejskiego kościoła w Hillham w stanie Indiana, wiosce liczącej 11 domów. Na pierwszym niedzielnym nabożeństwie były tylko trzy osoby – w tym on sam i jego żona. Wykorzystując swoją wysoką energię, pozytywne nastawienie i entuzjazm, Maxwell szybko zbudował swoje zgromadzenie. Z czasem w każdą niedzielę do jego kościoła przychodziły setki osób.

„Większość ludzi traci w życiu szanse nie dlatego, że ich nie było, ale dlatego, że nie mieli pojęcia, jak wyglądają, gdy się pojawiły”.
Maxwell przeszedł do bardziej imponujących kościołów, w tym do słynnego Skyline Church w San Diego, który pod jego kierownictwem stał się „jednym z 20 najbardziej wpływowych kościołów w Ameryce”. Jako biznesmen stał się wybitnym twórcą przywództwa, docierając do milionów ludzi na całym świecie.

Kiedy miał 20 lat, nawiązał kontakt z mówcą motywacyjnym Curtem Kampmeierem z Success Motivation Institute. Kampmeier powiedział Maxwellowi coś, co zmieniło jego życie: „Jeśli chce Pan się rozwijać, musi Pan być celowy”.

„Czasami najmniejszy krok we właściwym kierunku kończy się największym krokiem w życiu”.
Dla Maxwella była to nowa koncepcja. Kampmeier powiedział, że opracował zestaw do budowania „celów i postawy oraz inicjatywy i odpowiedzialności”, który pomoże Maxwellowi osiągnąć intencjonalność. Kosztował on 695 dolarów, co w tamtych czasach było dla Maxwella ogromną sumą pieniędzy. On i jego żona Margaret, którzy byli świeżo upieczonymi małżonkami, żyli w napiętym budżecie. Wymyślili, jak mogą oszczędzać, aby zaoszczędzić wystarczająco dużo pieniędzy i sześć miesięcy później Maxwell kupił zestaw.

„Najlepiej myślę w ruchu – nie siedząc. Trzeba zostawić ślady stóp w piaskach czasu”.
Szybko okazało się, że zestaw jest wart swojej wysokiej ceny. Materiały zawarte w zestawie podkreślały, jak ważne jest wyznaczanie wzniosłych celów i jak ważne jest dołączanie do swoich planów szczegółów i terminów, aby je zrealizować. Instrukcje radziły Maxwellowi, aby przyjrzał się swojemu życiu, rozważył swoje mocne i słabe strony. Zachęcała go do określenia swoich głównych i drugorzędnych celów oraz czynności, które powinien codziennie wykonywać, aby je osiągnąć.

„Lider transformacyjny celowo angażuje ludzi, aby myśleli i działali w taki sposób, że powoduje to pozytywną zmianę w ich życiu i w życiu innych”.
Program nadał życiu Maxwella zdecydowany kierunek. Mówi, że zestaw okazał się „kursem celowego życia”. Pomógł mu rozwinąć „pierwszy plan życiowy” – pomagać innym. Nadal podąża za tym planem – i jeszcze nie skończył.

Droga do znaczącego życia
Wielu ludzi uważa, że ich życie nigdy nie zyska znaczenia. Ale każdy może osiągnąć znaczenie, koncentrując się na celowym życiu. Proszę zastosować się do tych czterech wskazówek, aby „zwiększyć swoje szanse i możliwości osiągnięcia znaczenia”:

Postawić sobie za cel „dokonanie zmian” – Ten napęd jest potrzebny, aby osiągnąć znaczenie.
Robić „coś, co robi różnicę” – pielęgnować i wykorzystywać swoje zdolności i talenty. Razem wzmacniają one Państwa „sweet spot”, czyli impuls do podejmowania działań, które przynoszą dobro innym.
Zrobić „coś z ludźmi, którzy chcą coś zmienić” – Mają Państwo większe szanse na zrobienie czegoś znaczącego, jeżeli nawiążą Państwo współpracę z innymi.
„Zrobić „coś w czasie, kiedy to ma znaczenie” – Działać w trybie pilnym i wykorzystać moment, aby pomóc komuś innemu. Nie należy mylić sukcesu ze znaczeniem. Sukces oznacza robienie tego, co dobre dla siebie; znaczenie oznacza robienie czegoś dobrego dla innych. Prawdziwym sukcesem jest życie pełne znaczenia.
„Bądź swoim własnym bohaterem
Aby osiągnąć znaczenie w swoim życiu, należy tak przekształcić swoje działania, aby „stać się bohaterem własnego życia”. Potrzebna jest wiara w siebie. Uwierzyć, że można i że uda się zrobić coś znaczącego dla innych ludzi. Proszę dopasować swoje codzienne wysiłki tak, aby wnieść wkład, który odpowiada Państwa osobistym talentom i możliwościom.

„Nasze dusze są głodne sensu, poczucia, że zrozumieliśmy, jak żyć, aby nasze życie miało znaczenie”. (Rabin Harold Kushner)
Aby to osiągnąć, należy liczyć na jednego prawdziwego przyjaciela: siebie. Kiedy zaprzyjaźni się Pan z samym sobą, będzie Pan mógł zaprzyjaźnić się z ludźmi wokół. Proszę nauczyć się ich rozumieć i stawiać ich przed sobą, wnosząc wartość do ich życia. Tak właśnie można osiągnąć znaczenie.

O autorze

Autor bestsellerów New York Times, trener, były pastor i znany mówca John C. Maxwell sprzedał ponad 25 milionów książek w 50 językach. Założył The John Maxwell Company, The John Maxwell Team, EQUIP i The John Maxwell Leadership Foundation. Jego książki to między innymi 21 niezbitych praw przywództwa, Biblia przywództwa, Make Today Count, Developing the Leader Within You i wiele innych.

Rate this post