DOTACJE DO SZKOLEŃ – 80% do 100% kwoty
Dla 11 naszych klientów uzyskaliśmy dotacje i zrealizowaliśmy szkolenia w ramach projektu „Akademia HR”.
Jeśli są Państwo zainteresowani nowym programem szkoleń dofinansowanych „Zielone rekomendacje” i spełniają Państwo wymogi opisane poniżej, chętnie pomożemy w pozyskaniu i obsłudze całej dotacji od A do Z.
Kto może się starać o dotacje i kto może uczestniczyć w szkoleniach?
- Firmy i korporacje, które nie przekroczyły limitu pomocy de minimis — 300 tys. EUR w ciągu ostatnich 3 lat kalendarzowych — liczy się także wsparcie spółek powiązanych — i płacą podatki w Polsce.
- Uczestniczyć w szkoleniach mogą menedżerowie i specjaliści.
Jakie typy szkoleń są dofinansowane?
- Związane z zarządzaniem ludźmi i zarządzaniem biznesem, np. przywódcze, menedżerskie, miękkie, myślenie strategiczne itp.
- W grupach szkoleniowych liczących nie więcej niż 10 osób — max. 1 grupa szkoleniowa na jedną firmę. W praktyce uczestników może być do 12, ale tylko na 10 przyznawana jest dotacja. Zwykle to 8–10 dni szkoleń — wszystkie dla tych samych osób.
Jakie są formalne wymogi uzyskania dotacji?
- Wymagana jest frekwencja — uczestnik musi być obecny min. 80% czasu lub zgłoszona wcześniej nieobecność w sytuacjach nadzwyczajnych.
- Uczestnicy po szkoleniu muszą zdać test wiedzy — pokazanie tzw. przyrostu wiedzy. Nie jest to trudne, jeśli byli skupieni na zajęciach.
- Max kwota dofinansowania to ok. 100.000 zł, plus minus 20% zależnie od rodzaju projektu.
- Wkładem własnym pracodawcy 20% może być pensja pracownika — wtedy pracodawca nie wydaje ani złotówki „w gotówce” i ma de facto dofinansowanie do 100%. Wtedy jednak trzeba ujawnić zarobki we wniosku o dotację i prowadzić szkolenia w dni robocze
- Dofinansowana może być tylko usługa szkoleniowa, a nie hotel, catering. Można szkolić we własnym biurze.
- Po uzyskaniu dofinansowania firma ma 3 miesiące na zrealizowanie szkoleń.
- Uczestnicy muszą mieć umowę o pracę przez cały czas trwania umowy dotacyjnej, aż do ostatniego szkolenia.
- Wymogiem jest dostarczenie dokumentacji np. o stanie zatrudnienia, sprawozdań finansowych spółki, podpisanych przez uczestników list obecności, zaświadczeń o niezaleganiu z ZUS, US.
- Pracodawca procesuje część dokumentacji np. rejestruje się w systemie BUR, zgłasza osoby na szkolenia itp. My na tej podstawie przygotowujemy wniosek, składamy go w imieniu pracodawcy, rozliczamy.
CZĘSTE PYTANIA
Jakie są ograniczenia czasowe?
Zwykle pisanie wniosku, uzgodnienie i napisanie programów zajmuje ok. miesiąc. Potem jego rozpatrywanie zajmuje tzw. operatorom 2 miesiące. Gdy decyzja jest pozytywna — podpisujemy umowę i wtedy mamy tylko 3 miesiące na realizację szkoleń.
Czy musimy zapłacić z góry?
Tak, płacą Państwo za każde szkolenie, a po 20 dniach od jego realizacji wpływa od operatora zwrot kosztu np. 100% lub 80%. Tak to wygląda formalnie — w praktyce PARP ma opóźnienia płatnicze do kilkudziesięciu dni, ale sam wpływ środków jest pewny. Zwykle mamy w projekcie 4 dwudniowe szkolenia — więc 4 faktury i 4 płatności.
Czy można sfinansować więcej tańszych albo mniej droższych szkoleń?
Niestety stawki są sztywne za uczestnika za godzinę szkolenia. W praktyce my jako trenerzy mamy więc inne wynagrodzenie, gdy w grupie są 4 osoby, a inne gdy jest ich 8. Z tego powodu nie szkolimy w grupach mniejszych niż 6 osób. Jednocześnie, jeśli grupa jest większa, nie możemy nadwyżki oddać w postaci rabatu.
Czy jeśli spełniam kryteria, a wniosek był bezbłędny, mam pewność dotacji?
Tak — dopóki nie wyczerpią się środki u tzw. operatorów. Niestety różni operatorzy mają nieco inne wymogi dokumentacyjne i zasady dofinansowań — choć są to niewielkie różnice, czasem z tego tytułu mogą wystąpić problemy z akceptacją wniosku.
Kto płaci za napisanie wniosku?
Nasz partner w projekcie — firma wyspecjalizowana w pisaniu wniosków — pobiera prowizję 20% tylko w przypadku skutecznego pozyskania dotacji. Ta kwota jest potrącana z wartości dotacji. Państwo nie ponoszą tego kosztu jako zamawiający.
A co z osobami, które nie mają umowy o pracę, lecz B2B lub własną działalność?
Nie skorzystają oni z dotacji, ale jeśli przyjdą na szkolenie, to w sensie praktycznym i merytorycznym potraktujemy ich tak samo jak pracownika etatowego — jak każdego uczestnika. Nie otrzymają jednak dofinansowania, nie będzie ich na dotacyjnej liście obecności.
