Jeff Haden, redaktor naczelny magazynu Inc. zapytał muzyków odnoszących sukcesy, kierowców wyścigowych, liderów firm i sportowców, jak podtrzymują swoją motywację. Wymieniali oni ciężką pracę, codzienny proces i nie poleganie na inspiracji. Niezależnie od tego, jaki jest Pana cel, radzi Haden, proszę określić zadania do wykonania każdego dnia bez przerwy i obserwować, jak te małe zwycięstwa kumulują się w miarę postępów w realizacji celów.

Streszczenie oryginału tłumaczone algorytmicznie (przepraszamy za ewentualne błędy) jako materiał na nasze szkolenia z zarządzania.

Take-Aways

  • Motywacja nie bierze się z chwil natchnienia.
  • Osiągnięcie celu wymaga skupienia się na małych krokach.
  • To Państwo wybierają swój cel, ale to cel określa proces.
  • Posiadanie wielu talentów jest idealnym rozwiązaniem.
  • Dzień Ekstremalnej Produktywności” (EPD) może zresetować sposób pracy.
  • „Należy pracować nad swoim numerem, niezależnie od tego, jaki on jest.
  • Obserwować „supergwiazdę w akcji”.
  • Stworzyć wolny czas poprzez usprawnienie swojej pracy.

Podsumowanie

Motywacja nie bierze się z chwil natchnienia.
Motywacja dzień po dniu bierze się z wykonywania codziennej pracy, której wymaga Państwa cel, a nie z przebłysków inspiracji. Codzienna praca jest trwała i inspirująca, natomiast iskra inspiracji jest chwilowa i ulotna. Pewność siebie i motywacja będą rosły, gdy stworzy Pan listę zadań, które musi Pan wykonać każdego dnia i będzie Pan systematycznie pracował nad ich realizacją. Ta pozytywna kombinacja jest drogą do osiągnięcia celu; gdy stanie się ona częścią Pana rutyny, pojawi się również w innych częściach Pana życia

„Motywacja jest wynikiem, a nie warunkiem wstępnym”.
Proszę znaleźć proces, który wspiera Państwa cel i trzymać się go. Może się Panu wydawać, że dzielenie się swoim celem z przyjaciółmi sprawi, że będzie Pan trzymał się go w ryzach, ale badania wykazały, że jest wręcz przeciwnie. Na przykład, gdy rozmawia Pan z przyjaciółmi o przejściu 2200-milowego szlaku Appalachów, daje to Panu fałszywe poczucie, że już Pan to zrobił. To z kolei osłabia Pana determinację, aby rzeczywiście przebyć ten szlak.

Może Pan wierzyć, że inni mają większą wrodzoną siłę woli niż Pan. Ale siły woli można się nauczyć – nikt się z nią nie rodzi. Ludzie sukcesu nie potrzebują natychmiastowej gratyfikacji i nie ulegają strachowi. Konsekwentnie pracują nad swoimi priorytetami. Pracując nad codziennymi zadaniami i doskonaląc swoje umiejętności, będzie Pan widział, że dzięki rutynie, którą ustalił Pan kilka miesięcy wcześniej, osiągnął wyższy poziom w swojej dziedzinie. To, jak codziennie wykonuje Pan kolejne zadania, jest teraz integralną częścią tego, kim Pan jest. W pewnym momencie siła woli nie będzie już odgrywać roli.

Osiągnięcie celu wymaga skupienia się na małych krokach.
Różnica między tym, gdzie jest Pan teraz, a Pana celem może być ogromna. To zniechęcające, jeżeli chce Pani schudnąć 40 kilogramów, ale w pierwszym tygodniu schudła Pani tylko jeden. Zwycięską drogą jest posiadanie procesu, który pomoże Państwu osiągnąć cel krok po kroku. Niezależnie od tego, czy chce Pan zaoszczędzić milion dolarów, czy schudnąć, należy skupić się na codziennych działaniach, które pomogą Panu osiągnąć sukces, a nie na nadrzędnym celu.

„Proszę wyznaczyć sobie cel, wykorzystać go jako cel, który pomoże Pani stworzyć plan, a następnie… zapomnieć o nim”.
Jeżeli chce Pani przebiec maraton, pierwszym codziennym zadaniem jest przebiegnięcie mili. Gdy to się uda, poczuje się Pan dobrze. To pozytywne nastawienie pobudzi Pana do powtórki jutro, i pojutrze, i pojutrze. W ciągu dwóch tygodni może Pani przebiec codziennie pięć mil. Ponieważ każdego dnia przebiegł Pan milę, Pana zwiększona sprawność będzie stanowiła dla Pana motywację. Zdefiniowanie procesu i przestrzeganie go poprawia Państwa umiejętności lub zdolności, a to prowadzi do sukcesu.

Wybiera Pan swój cel, ale cel określa proces.
Można wybrać cel, ale nie można wybrać, jak się go osiągnie. Aby osiągnąć cel, trzeba zrobić to, co trzeba. Jeżeli chce Pan przebiec maraton, proszę poszukać w Internecie planu treningowego. Nie wie Pan, jaki jest optymalny, więc na podstawie swojej kondycji powinien Pan wybrać jeden z planów, które znajdują się w czołówce wyników wyszukiwania. Proszę się upewnić, że Państwa plan ma jasne cele dzienne. Jeżeli nie, proszę zdefiniować zadania, aby wiedzieli Państwo, jaki dystans, czas i tempo powinni Państwo pokonać każdego dnia. Proszę jasno określić, kiedy będzie Pan zaczynał i kończył swoje codzienne zadanie.

Aby wygospodarować czas na codzienną aktywność ukierunkowaną na realizację celu, należy zmienić swój plan dnia. Może to oznaczać skrócenie czasu oglądania telewizji lub zmianę pory budzenia się. Zapisać swój plan treningowy w kalendarzu. Zdefiniować swoje codzienne zadania i włączyć je do nowego planu dnia, aby upewnić się, że plan jest możliwy do zrealizowania. Zamiast prowadzić ogromną listę rzeczy do zrobienia, zamienić swój plan dnia w „listę życzeń” i wybrać kilka pozycji do zrealizowania. Po ich zakończeniu należy wybrać zadania o kolejnym priorytecie.

Jeżeli okaże się, że początkowy harmonogram dnia nie działa, należy go zmienić. Może trzeba wstać wcześniej lub zostać później. Proszę rozwiązać wszelkie problemy z planowaniem, ale nie przerywać wykonywania codziennych zadań. Nie należy modyfikować codziennych procesów, dopóki nie uzyska się wystarczających danych. Jeżeli podczas pierwszego biegu trzeba będzie przejść część trasy, proszę się nie martwić. Nie należy porównywać się z innymi. Wystarczy wykonać zadanie, niezależnie od tego, co się stanie. Kiedy się to uda, należy to uczcić. Jeżeli organizm potrzebuje mniej czasu na regenerację, to nie należy wykorzystywać wszystkich trzech dni zalecanego odpoczynku. Na początku nie może Pan tego wiedzieć. Stanie się to oczywiste dopiero po czasie i wysiłku. Ćwiczenie rano może poprawić nastrój, zwiększyć energię i dać motywację na cały dzień.

„Zmiana zachowania… jest naprawdę trudna”.
Stworzenie takiego nawyku oznacza nie opuszczanie treningu. Język może pomóc w utrzymaniu postanowienia. Zamiast mówić „nie mogę” zjeść deseru, proszę powiedzieć „nie”. Naukowcy stwierdzili, że 80% uczestników, którzy postawili sobie cel zdrowotny i powiedzieli sobie: „Nie opuszczę treningu”, nie opuściło go. Tylko jeden na dziesięciu z grupy „nie mogę” osiągnął swój cel. Mówienie, że czegoś nie można zrobić, sugeruje, że można by to zrobić, gdyby nie stało się coś innego. Używanie „nie” definiuje Pana.

Posiadanie wielu talentów jest idealne.
Venus Williams jest światowej klasy tenisistką. Wielokrotnie była numerem jeden na świecie i czterokrotnie zdobyła złoto olimpijskie. Jest również przedsiębiorcą i zdobywa tytuł magistra architektury wnętrz.

Powszechny mit o sukcesie mówi, że trzeba się skupić tylko na jednej rzeczy. Gdy ktoś pyta, czym się Pan zajmuje, czy wymienia Pan swoją główną pracę, czy też dodaje Pan inne umiejętności? Ludzie często uważają – niesłusznie – że jeżeli robi się więcej niż jedną rzecz, to znaczy, że nie jest się w żadnej z nich dobrym. Na przykład Williams jest aktywna we wszystkich aspektach swojej firmy, EleVen. Nawet pakuje niektóre zamówienia. Jak większość ludzi sukcesu, Williams jest „osobą osiągającą sukcesy seryjnie”. Proszę określić, czego Pan chce. Jeśli trzeba, niech Pan to robi na boku, ale nie musi to być oddzielone od Pana obecnej pracy.

„Nikt z nas nie powinien być tylko jedną rzeczą”.
Aby wyszukać swoje kolejne wyzwanie, należy stworzyć listę tego, co chciałoby się zrobić. Jeśli nie zrealizuje Pan pozycji z listy, które z nich najbardziej dotknęłyby Pana, gdyby nie mógł Pan ich podjąć lub zrealizować? Chociaż prawdopodobnie nie mają one związku z Pani karierą, to osiągnięcie tych celów pozwoli na nawiązanie nowych relacji i poprawi Pani samopoczucie. Każdy człowiek inaczej definiuje sukces. Podstawowym czynnikiem jest jednak to, czy są Państwo szczęśliwi. Jeżeli zarabia Pan dużo pieniędzy, ale nie jest Pan szczęśliwy, to proszę ponownie zdefiniować, co oznacza dla Pana sukces.

Przed przystąpieniem do realizacji celu należy zadać sobie pytanie, czy jest Pan w stanie finansowo dobrze zjeść, zapłacić rachunki i zapewnić byt swojej rodzinie. Jeżeli nie, to pierwszym celem jest uznanie, że pieniądze mają dla Pana znaczenie i stworzenie ich więcej. Drugie pytanie brzmi: czy jest Pan „sprawny i zdrowy”. To może mieć wiele definicji, ale proszę zapytać, czy czuje się Pani „komfortowo ze swoim ciałem”. Przedkładanie dbania o siebie nad samorealizację.

Jeżeli Pani celem jest zbudowanie wspaniałej sieci kontaktów, proszę nie koncentrować się na celu, lecz raczej pomyśleć o ludziach, których chciałaby Pani pielęgnować. Proszę dotrzeć do osób, które wyróżniają się w dziedzinach związanych z Państwa działalnością. Nawiązywać kontakty, aby ludzie chętnie się z Panem kontaktowali. Ostatnim elementem jest stworzenie znacznika, który powie Panu, że osiągnął Pan swój cel. Niech będzie on konkretny. Proszę określić, ile chce Pan schudnąć lub ile pieniędzy chce Pan zarobić.

Dzień Ekstremalnej Produktywności” (EPD) może zresetować sposób pracy.
Jeżeli ma Pan do wykonania 12-godzinny projekt, proszę wykorzystać Dzień Ekstremalnej Produktywności (EPD), aby go zrealizować. Najpierw należy poinformować rodzinę, współpracowników i ważnych klientów, że nie będzie Pan w tym dniu dostępny. Aby zwiększyć pozytywną presję na siebie, należy powiedzieć im, co zamierza się zrobić. Ustalić, ile godzin zamierza się pracować. Zobowiązać się do dotrzymania ustalonych terminów.

Oderwać się od normalnej rutyny, zaczynając pracę wcześniej lub pracując do późna w nocy. Jeżeli zazwyczaj pracuje Pan przy muzyce, proszę wykorzystać ją do motywacji w dalszej części dnia. Nie należy czekać z jedzeniem lub piciem do momentu, gdy poczuje się Pan głodny lub spragniony. Podobnie należy się poruszać, zanim się zesztywnieje. Celem jest kontynuacja pracy. Jeżeli zatrzyma się Pan przed zakończeniem projektu na dany dzień, wzmocni Pan nawyk rezygnacji. Kiedy się Pan rozciąga, zmienia Pan granicę tego, co uważa Pan za możliwe do zrobienia.

Proszę zastosować filozofię EPD w swoim tygodniu, wyznaczając zadania na niedzielę. Zdefiniować w swoim harmonogramie czas na pracę nad ważnymi zadaniami, jak np. napisanie wniosku. Realistycznie określić swoją listę prac i czas, jaki zajmie wykonanie zadań. Jeżeli wie Pani, że coś wymaga 30 minut, zaplanowanie tylko takiej ilości czasu poprawi Pani koncentrację. Nie należy pracować wielozadaniowo, ponieważ to powoduje rozproszenie uwagi. Lunch to jedyny czas, kiedy wielozadaniowość jest korzystna, jeżeli podczas jedzenia można nawiązać kontakt z innymi.

Proszę zwracać uwagę na to, jak wykorzystuje Pan swój czas. Proszę to udokumentować. Zwracać uwagę na wszelkie nieproduktywne wzorce. Proszę wykorzystać „czas uboczny”, taki jak dojazd do pracy lub czas oczekiwania na lotnisku, na wykonywanie połączeń lub czytanie artykułów. Gdy jest Pan z rodziną, proszę zobowiązać się do spędzenia tego czasu tylko z nią. Sprawdzać e-maile lub dzwonić można później. Jeżeli chce Pan pić więcej wody, niech Pan ustawi butelki z wodą na biurku. Zlikwidować konieczność wyboru, co założyć lub zjeść rano, rozkładając ubrania i przygotowując śniadanie poprzedniego dnia.

Proszę nie usprawiedliwiać się tym, że nie daje z siebie wszystkiego. Proszę wyznaczyć sobie własne standardy i nie dać się zwieść komentarzom lub krytyce. Jeżeli czegoś się Pani boi, proszę to przeżyć. Dzięki temu zyska Pan pewność siebie, której Pan potrzebuje. Optymalizować sposób myślenia, tak jak optymalizuje się swoją pracę. Jeżeli chce Pan generować pomysły, niech Pan nad tym pracuje codziennie. Prosić o pomoc, gdy jest potrzebna. Nigdy się nie zatrzymywać. Proszę pracować i dążyć do celu. Gdy wiąże Pan swoją pracę z osiągnięciem celu, Pana siła woli będzie rosła.

„Jeżeli chce się osiągnąć sukces, nie można szukać wymówek”.
Już poprzedniego wieczoru należy określić swoje najważniejsze zadanie i od niego zacząć następny dzień. Niech cele będą widoczne. Jeżeli pracuje Pani nad spłatą kredytu bankowego, proszę przykleić oświadczenie na komputerze. Jeżeli obawia się Pan, że rano nie zdąży Pan pobiegać, proszę położyć ubranie do ćwiczeń w pobliżu łóżka. Najważniejszym pytaniem, jakie można sobie zadać, decydując się na zrobienie czegoś, jest to, czy pomoże to w osiągnięciu celu. Jeżeli nie, odpowiedź zawsze brzmi „nie”.

„Proszę pracować nad swoim numerem, niezależnie od tego, jaki on jest.
Jeżeli wie Pan, że stosunek liczby rozmów do sprzedaży wynosi 10:1, a potrzebuje Pan na przykład pięciu nowych klientów miesięcznie, to proszę zadzwonić do 50 potencjalnych klientów. Niech Pan wykorzysta te rozmowy do poprawienia swojej prezentacji handlowej i zwiększenia liczby konwersji z potencjalnymi klientami. Niezależnie od wyniku, Państwa cel jest jasny. Proszę go osiągnąć. Praca nad swoją liczbą oznacza codzienne powtarzanie ciężkiej pracy, aby osiągnąć swoje cele. Należy zdekonstruować swój cel na możliwe do wykonania codzienne czynności. Przestrzeganie mniejszych codziennych celów zapewnia osiągnięcie dużego celu. Będzie się Pan doskonalił, zmniejszając czas i wysiłek, jaki trzeba włożyć w codzienną pracę, aby osiągnąć swój cel.

„Ludzie sukcesu… podchodzą do nauki w sposób konsekwentny, systematyczny i skoncentrowany na wynikach”.
Niezależnie od tego, jaki jest Pana cel, niech Pan się codziennie stara, aby praca miała dla Pana znaczenie. Proszę mieć powód dla tego, co Pani robi. Na przykład, aby poprawić swoje wystąpienia publiczne, należy szukać małych, nieformalnych okazji do przemówień. Proszę się upewnić, że otrzymają Państwo natychmiastową informację zwrotną. Jeżeli przygotowuje się Pan do egzaminu, proszę odpowiedzieć na część pytań z przewodnika, a następnie sprawdzić swoje odpowiedzi. Jeżeli proces staje się powtarzalny, należy zmienić tempo, skupić się na małym fragmencie lub na nowo zdefiniować sposób analizy.

Obserwować „supergwiazdę w akcji”.
Aby odnieść sukces w realizacji swojego celu, należy naśladować kogoś, kto już go osiągnął. Unikać samookreślonych ograniczeń. Może Pan przerwać, gdy będzie zmęczony, zamiast kontynuować, lub zrezygnować, gdy uzna Pan, że osiągnął limit swoich umiejętności i nie będzie się już szybko poprawiał. Nie należy robić ani jednego, ani drugiego. Aby poszerzyć swoje granice, proszę obserwować supergwiazdę w akcji. Niezależnie od tego, czy jest to muzyk, mówca czy lider biznesu, proszę otworzyć się na uczenie się od mistrza jego niesamowitych talentów.

Stworzyć wolny czas poprzez usprawnienie swojej pracy.
Proszę uważać na nowe sytuacje, które nie pasują do Państwa celów. Państwa czas może być napięty, ale ponowna ocena bieżącej pracy może pozwolić na stworzenie większej ilości wolnego czasu. Pana działania wpływają na to, co dzieje się wokół Pana. Jeżeli pozwoli Pan ludziom przerywać swoje rozmowy telefoniczne, będą to robić nadal. Na przykład, pewien biznesmen utworzył „awaryjne” konto e-mailowe, na które trafiają sprawy wymagające natychmiastowego działania. Swoje normalne konto sprawdza tylko dwa razy dziennie. Jego pracownicy wiedzą i szanują to.

„Prawie każda decyzja, którą Państwo obecnie podejmują, może być przejęta przez osoby, którym Państwo ufają”.
Jeżeli ma Pan klienta, który wymaga dużo czasu, nie dając jednocześnie równoważnego strumienia dochodów, należy dostosować świadczone usługi, zwiększyć koszty lub usunąć tego klienta. Zamiast prowadzić ogromną listę rzeczy do zrobienia, należy ją przekształcić w „listę życzeń” i wybrać z niej kilka pozycji do zrealizowania. Po ich wykonaniu należy wybrać zadania, które pasują do następnego poziomu zadań priorytetowych. Jeżeli musi Pan podpisywać różne etapy projektu lub składać raporty, proszę sprawdzić, czy może Pan pozwolić komuś innemu to zrobić, zwłaszcza komuś, kto jest bardziej wtajemniczony w ten proces.

Aby delegować podejmowanie decyzji, należy uczyć osoby wyznaczone i dawać im wskazówki. Dzielenie się władzą zwiększy ich związek z pracą i uwolni Państwa czas. Nawet gdy sprawy idą źle, należy zachować koncentrację i pewność siebie. Proszę pamiętać, że dobrzy liderzy pozostają dobrymi liderami, nawet jeśli mają złe dni.

O autorze

Jeff Haden, redaktor współpracujący z magazynem Inc., jest mówcą i autorem wielu książek.

Rate this post