Ta książka jest amoralna, przerażająco prawdziwa i niezbędna. Powinna znaleźć się na półce każdego, kto aspiruje do jakiegokolwiek poziomu sukcesu w jakiejkolwiek organizacji lub zawodzie. Nie powinna gromadzić kurzu, lecz być czytana regularnie, zgodnie z planem – na przykład jedna ustawa dziennie, pochłaniana powoli i głęboko kontemplowana. Autor Robert Greene sięga do wielu źródeł, w tym do książek tak groźnych, że były zakazane przez starożytnych Chińczyków. Przytacza pamiętniki Machiavellego, różnych oszustów i wielu innych, którzy odrzucili to, co powinno być, aby skupić się na tym, co jest. Mogłoby się wydawać, że każdy, kto przestrzega wszystkich tych praw w ich bogatej, narracyjnej szczegółowości, okaże się bardzo nieprzyjemnym człowiekiem. getAbstract podejrzewa natomiast, że osoba, która opanuje prawa władzy, będzie niezwykle sympatyczna, o zwycięskim sposobie bycia i umiejętności przypodobania się, a jednocześnie budząca respekt i kontrolująca – choć nie zawsze w sposób oczywisty. Czyż nie brzmi to kusząco?

Streszczenie tłumaczone z angielskiego maszynowo (przepraszamy za niedoskonałości) jako materiał na nasze szkolenia biznesowe.

Wskazówki

  • Zawsze dobrze wyglądać, zawsze być stylowym.
  • Nigdy nikomu nie ufaj – wrogowie są bardziej wiarygodni niż przyjaciele.
  • Sprawiać wrażenie, że wszystko jest łatwe.
  • Zwracać na siebie uwagę.
  • Wykorzystywać słabości i bolączki innych, aby ich kontrolować.
  • Dokładnie planować i nigdy nie przekraczać swoich planów.
  • Nie zmuszać ludzi do spełniania swojej woli, lecz uwodzić ich i nakłaniać.
  • Mówić jak najmniej, ponieważ mówienie za dużo jest niebezpieczne.
  • Zachować pewien dystans, aby wzbudzić szacunek.
  • Grać głupiego, ponieważ jeżeli ludzie myślą, że są mądrzejsi od Pana, będą popełniać błędy.

Podsumowanie

Sposoby na władzę
Potrzeba władzy jest tak fundamentalna, tak zasadniczo ludzka, że jeżeli czuje się, że nie ma się władzy nad ludźmi lub wydarzeniami, można popaść w depresję.

Ludzie, którzy udają, że nie mają aspiracji do władzy, oszukują samych siebie lub próbują oszukać innych. Każdy chce mieć władzę. Im więcej dostają, tym więcej chcą.

„Moment zwycięstwa jest często momentem największego niebezpieczeństwa”.
Władza jest jak narkotyk, ale nie osłabia. Wręcz przeciwnie, wzmacnia.

Jednak szczere dążenie do władzy jest uważane za niegrzeczne i wulgarne, wręcz oburzające. Ci, którzy pragną władzy, muszą sprawiać wrażenie, że nie są nią zainteresowani. Muszą udawać, że zależy im tylko na innych.

Osoba, która najlepiej zaprezentuje obraz braku troski o władzę, stanie się najbardziej wpływowa. To paradoksalne i być może niezdrowe, ale nie można uczciwie i wprost dążyć do władzy. Trzeba ukryć swoje środki i cele.

Nie oznacza to kłamstwa. W istocie, kłamstwo jest złe, nie dlatego, że jest niemoralne, chociaż według kodeksów moralnych jest, ale raczej dlatego, że ryzyko zdemaskowania jest zbyt duże. Władza zależy od zaufania. Znany kłamca traci zaufanie, a tym samym traci władzę.

„To, co dzieje się najpierw, zawsze wydaje się lepsze i bardziej oryginalne niż to, co następuje później”.
Duplikacja to inna sprawa. Te prawa mogą wydawać się skandalicznie szczere, ale można je stosować bez naruszania jakichkolwiek zasad moralności publicznej.

W rzeczywistości jest to sposób na uzyskanie najlepszych wyników.

Prawa

  1. Nigdy nie zaćmiewać swoich przełożonych – Zawsze wzmacniać ich wygodne poczucie wyższości. Prawdopodobnie są oni w pełni świadomi swoich wad i niekompetencji oraz wyczuleni na wszelkie zagrożenia z dołu. Jeżeli sprawi Pan, że będą wyglądać źle, zmiażdżą Pana, zepchną na margines i unieszczęśliwią. Proszę udowodnić swoją przydatność. Nigdy ich nie przyćmiewać.
  2. Nie ufać sojusznikom, ale rozumieć przydatność wrogów – Przyjaciele zdradzą Państwa z zazdrości. Mają godną pożałowania tendencję do oczekiwania od Państwa zbyt wiele z powodu przyjaźni i stają się wymagającymi utrapieniami. Nie należy zatrudniać ani mianować przyjaciół. Proszę zatrudniać wrogów. Wróg, któremu Państwo wybaczą, zawsze będzie czuł, że musi udowodnić swoją lojalność. Jeżeli nie ma Pan żadnych wrogów, proszę zacząć pracować nad stworzeniem kilku dobrych.
  3. Nie podawać ręki – Jeżeli ludzie nie wiedzą, do jakiego celu Pan dąży, nie mogą się przed Panem bronić. Proszę zachować swoje zamiary w tajemnicy. Poruszać się za zasłoną dymną.
  4. Oszczędzać słowa – Potężni rzadko mówią. Im więcej się mówi, tym bardziej się odsłania, a potem tym bardziej jest się znanym. Im bardziej jest się znanym, tym mniej niesamowitym się wydaje. Proszę mówić oszczędnie.
  5. Chronić swoją reputację – Reputacja może obronić Państwa w każdym ataku, ale jest bezużyteczna, gdy zostanie zniszczona. Nigdy nie należy tolerować ani ignorować groźby skazy na reputacji.
  6. Stań się w centrum uwagi – Ludzie oceniają na podstawie tego, co widzą. Nie wiedzą, czego nie widzą. Proszę zapomnieć o pracy w ukryciu. Jedyną nagrodą za to będzie więcej trudu i jeszcze większa ciemność. Proszę robić z siebie widowisko.
  7. Przypisywanie sobie zasług za pracę innych – To prawda, że nie jest miło przypisywać sobie wszystkie zasługi za pracę innych, ale jest to bardzo skuteczne i byłby Pan głupcem, gdyby postąpił inaczej. Będzie się Pani wydawać cudem szybkości i kompetencji, a nikt nie będzie pamiętał o tych, którzy umożliwili Pani sukces, więc nie będą mogli Pani zagrozić.
  8. Zwabianie ludzi – Gdy zmusza Pan innych ludzi do ruszenia się z miejsca, ma Pan władzę. Władza oznacza bycie pod kontrolą. Nigdy nie należy działać jako pierwszy, nigdy nie należy wchodzić na teren drugiej osoby. Sprawić, aby przeciwnicy przyszli do Państwa. Wabić ich, kusić, uwodzić, ale przyciągać do siebie.
  9. Wygrywać przez czyny, nie przez debatę – Zamiast się kłócić (co tworzy przegranych, którzy żywią urazę), należy wygrywać przez działanie. Zamiast tego należy pokazać, że ma się rację poprzez swoje czyny.
  10. Unikać przegranych, nieszczęście i pech są zaraźliwe – Tonący wciąga pod siebie swoich ratowników. Unikać przegranych. Trzymać się z wygranymi. Unikać biednych, pechowych, niekochanych i nieszczęśliwych.
  11. Spraw, aby ludzie potrzebowali Pana – Dobrze jest, gdy ludzie polegają na Panu. Niech będą zależni. Wtedy ma się nad nimi kontrolę. Nigdy nie należy uczyć ich tak wiele, aby mogli sobie poradzić bez Pana lub konkurować z Panem. Zachować tajemnicę lub dwie, które utrzymają Państwa władzę.
  12. Mówić część prawdy i być taktycznie hojnym – Gdy jest Pan szczery i hojny, ludzie odprężają się i zaczynają Panu ufać. Wtedy są bezbronni i skutecznie oddają się w Państwa ręce. Sprawiać wrażenie szczodrego i uczciwego. Dawać ludziom prezenty. Proszę przypomnieć sobie historię o koniu trojańskim: zadziałało to w sposób godny podziwu.
  13. Gdy prosi Pan o pomoc, niech ludzie wiedzą, co z tego wynika dla nich – Nie należy oczekiwać altruizmu. Gdy ludzie są altruistami (rzadko), są Państwo ich dłużnikami. Zazwyczaj ludzie nie chcą pomagać dla Państwa dobra. Aby uzyskać ich wsparcie, należy odwołać się do ich własnego interesu. Jeżeli coś przyniesie im korzyść, proszę bezwstydnie przesadzić, a oni pospieszą z pomocą.
  14. Udawać przyjaciela, aby zebrać informacje – Wyciągać ludzi. Zadawać ukradkowe pytania. Zachęcić ich do ujawnienia się. Rozbroić rywali, udając przyjaciela.
  15. Zniszczyć wroga – Kiedy walczą Państwo, nie należy pozostawiać wroga przy życiu, aby mógł walczyć następnego dnia. Należy unicestwić wroga. Zniszczyć ich całkowicie. Nawet mała iskra może wzniecić pożar lasu. Utopić każdy tlący się płomień.
  16. Nieobecność, aby wzbudzać podziw – Gdy ludzie widzą Pana za dużo, nie szanują Pana. Proszę się nie wychylać, aby wzbudzić respekt, a może i strach. Rzeczy rzadkie są cenne.
  17. Być nieprzewidywalnym, aby wzbudzać strach – Jeżeli jest Pan nieprzewidywalny, ludzie będą się męczyć, próbując Pana rozgryźć. W skrajnych przypadkach zmienne zmiany nastroju, temperamentu lub planów mogą wzmocnić Pana jako tyrana, umożliwiając terroryzowanie podwładnych.
  18. Nie należy się całkowicie wycofywać, ponieważ izolacja ma swoje niebezpieczeństwa – Jedną rzeczą jest uczynić się nielicznym, a inną ukryć się za murami zamku. Nie można ufać, że ktoś będzie przekazywał Panu dokładne informacje, dlatego nie może Pan pozostać całkowicie poza zasięgiem wzroku. Należy być na tyle na zewnątrz, aby wiedzieć, co się dzieje.
  19. Wiedzieć, z kim się zadaje; nie obrażać potężnych – Umieć czytać ludzi. Wiedzieć, jaką władzę i jakich przyjaciół mają Państwa antagoniści. Nie przyjmować żadnych założeń. Ludzie często udają to, czym nie są, i mogą pielęgnować urazę przez lata, dopóki nie będą mieli okazji jej spłacić.
  20. Nie składać żadnych obietnic – Państwo są swoim jedynym zobowiązaniem. Unikać nierozłącznych sojuszników. Jak radził Waszyngton, należy unikać nierozerwalnych sojuszy.
  21. Udawać głupiego – Nie ma sensu udawać mądrzejszego od ludzi. To stawia ich na baczność. Rozbrajać swoje ofiary, sprawiając, że czują się najmądrzejsze. Oni to lubią, a to sprawia, że pozbywają się wszelkich podejrzeń i strachu, dzięki czemu można nimi manipulować do woli.
  22. Poddać się, aby zyskać władzę – Jeżeli są Państwo słabsi od swojego przeciwnika, proszę zapomnieć o dobrej walce dla chwały. Poddać się na warunkach, które pozwolą Państwu zachować jak najwięcej władzy. Proszę poczekać na fałszywy krok przeciwnika i uderzyć z ukrycia, nie spodziewając się niczego.
  23. Skupić siły – wybrać jeden punkt i na nim skupić wszystkie siły. Nie rozpraszać swojej energii ani mocy. Należy pilnie pielęgnować jednego potężnego mentora lub patrona.
  24. Bądź dworski – Dworzanin jest mistrzem intrygi, manipulacji, wizerunku, pochlebstwa, flirtu i rozmowy. Doskonały dworzanin wygląda dobrze i potrafi zdobyć władzę, nie sprawiając wrażenia, że się jej chwyta. Aby kontrolować nawet króla, należy być doskonałym dworzaninem.
  25. Wymyślaj siebie na nowo – Nie bądź tym, do czego inni próbują Cię zmusić. Proszę wykreować własną, przyciągającą uwagę tożsamość. Proszę być interesującym, nigdy nudnym. Proszę być dramatycznym, mieć charakterystyczne gesty, czyny, a nawet stroje, aby ludzie zawsze wiedzieli, kim Pan jest.
  26. Nie brudzić sobie rąk – niech ktoś inny wykona brudną robotę. Potem niech Pan znajdzie kogoś, kto weźmie winę na siebie. Kozły ofiarne i kocie łapki mają swoje zastosowanie.
  27. Wykorzystywanie potrzeb ludzi do budowania swojej sekty – Ludzie chcą wierzyć. Nie ma znaczenia, w co lub w kogo wierzą. Proszę zaoferować im coś, czemu będą mogli zaufać, kogoś, za kim pójdą. Mówić inspirująco i składać wielkie obietnice, ale oszczędzać konkrety, aby nikt nie mógł zarzucić Panu, że się nie wywiązuje. Niech Państwa uczniowie poświęcą się dla Państwa. Oni wzmocnią Pana.
  28. Działaj odważnie – Nigdy nie bądź nieśmiały. Należy podejmować śmiałe, zdecydowane działania. Wszelkie wątpliwości z Państwa strony będą utrudniać Państwu działanie i zwiększać prawdopodobieństwo porażki. Nigdy nie należy ponosić porażek publicznie. Odważnym wybacza się błędy, bojaźliwym nie.
  29. Planować wszystko – Nie pozostawiać niczego przypadkowi. Planować każdy krok, również ostatni i następny. Wielu straciło owoce swojej intrygi, ponieważ nie zaplanowali zakończenia. W rezultacie kredyt, pieniądze lub władza przypadły komuś innemu.
  30. Wygląda na to, że wszystko, co Państwo robią, jest łatwe – Nigdy nie widać wysiłku. Nigdy się nie poci. Magicy ukrywają swój sprzęt sceniczny i tak samo powinno być w Państwa przypadku. Zadziwiać innych łatwością swoich osiągnięć. Szczególnie wtedy, gdy przebiegł Pan tyle, ile się dało i jest bliski omdlenia, wydaje się, że jest Pan pełen energii i gotowy do kolejnego biegu.
  31. Musi Pan rozdawać karty, aby kontrolować grę – Musi Pan pozornie pozwolić innym na pewną swobodę wyboru, ale zawsze niewidzialnie kontrolować granice ich wyborów. Dawać im takie wybory, które sprawią, że Państwo będą w lepszej sytuacji, niezależnie od tego, którą alternatywę wybiorą.
  32. Pozornie oferować to, o czym ludzie marzyli i za czym tęsknili – Nigdy nie należy zmuszać ludzi do stawienia czoła brzydkiej prawdzie. Proszę dać im marzenia, których pragną, a oni oddadzą Panu władzę.
  33. Dowiedz się, co boli i wykorzystaj to – Każdy ma jakąś słabość, podatność, niepewność, potrzebę lub wrażliwość. Proszę to poznać i wykorzystać. Zadawać lub uśmierzać ból, tak jak to służy Państwa celom.
  34. Graj króla, a ludzie będą Cię traktować po królewsku – Zachowuj się jak król. Szanować i cenić siebie. Inni ludzie będą traktować Pana tak, jak Pan traktuje siebie.
  35. Czas jest wszystkim – Właściwe działanie w niewłaściwym czasie to niewłaściwe działanie. Zły czyn we właściwym czasie jest czynem właściwym. Wyczucie czasu jest wszystkim. Cnota cierpliwości jest częścią pewności siebie. Nigdy nie należy sprawiać wrażenia, że się spieszymy, że jesteśmy spóźnieni lub że jesteśmy w rozsypce. Zachowuj się tak, jakby wszystko szło po Twojej myśli i układało się na Twoją korzyść.
  36. Gardzić tym, co jest poza Pana zasięgiem – Podobnie jak w przypadku lisa Ezopa i kwaśnych winogron, jeżeli nie może Pan osiągnąć upragnionej nagrody, proszę nią gardzić. Jeżeli uznają Państwo problem lub osobę sprawiającą kłopoty, to wzmacniają Państwo problem lub osobę sprawiającą kłopoty. Jeżeli wydaje się Pani ignorować i lekceważyć to, czego inni pożądają lub się boją, będzie się Pani wydawać wyższa, a oni będą w podziwie.
  37. Bądź spektakularny – Nie należy ukrywać swojego światła. Proszę używać symboli, wielkich gestów, dramatycznych słów i inscenizacji, aby podkreślić siebie i przyciągnąć uwagę.
  38. Myślcie, co chcecie, ale zachowujcie się jak tłum – Nie ma żadnej korzyści z odgrywania ekscentryka lub głupca. Jeżeli wydaje się, że biegnie Pan za bardzo pod prąd czasu i wbrew zwyczajom, ludzie będą Panu nie ufać i gardzić. Swoją inwencję i oryginalność należy pokazywać tylko tym, z którymi jest się blisko.
  39. Zrób plusk, a napełnisz swoją sieć rybami – Nigdy się nie gniewaj. Nigdy nie dawaj upustu silnym emocjom. Niech to zrobią Państwa wrogowie. Gdy uderzą w gniewie, uderzą niedokładnie, otwierając się na Państwa cierpliwy, dobrze zaplanowany kontratak.
  40. Nie szukajcie darmowego lunchu; pogardzajcie nim – Wszystko, co wydaje się darmowe, takie nie jest. Coś, co warto mieć, jest warte swojej ceny. Płać za siebie, dźwigaj swój ciężar. Nic nie być winnym. Nie polegać na hojności innych; sprawić, aby inni polegali na Państwa.
  41. Nie próbować wchodzić w buty wielkich – Jeżeli buty nie pasują do Pana, potknie się Pan i wyjdzie na zarozumiałego głupca. Jeżeli ten, kto poprzedził Pana na stanowisku, był wielki, będzie Pan pracował w cieniu. Niech Pan sam się wybije, niech Pan pokaże ruch w nowym kierunku.
  42. Uderzyć pasterza, aby rozproszyć owce – Jeżeli grupa jest niespokojna lub krnąbrna, należy poszukać rozrabiaki. Często jeden malkontent może zatruć całą społeczność. Proszę uderzyć w tę jedną osobę, a zniszczą Państwo cały ruch.
  43. Zdobywać serca i umysły – Nie należy zmuszać ludzi do wykonywania swojej woli. Oni nie lubią siły i pielęgnują marzenia o zemście. Należy ich zdobywać podstępem, pochlebstwem i sprytem. Niech myślą, że postępują zgodnie z własną wolą i sercem. Wtedy będą służyć Panu z miłości i z nadzieją, że będą służyć jeszcze bardziej.
  44. Oburzać ludzi przez odzwierciedlanie ich – Robić to, co robią Państwa wrogowie. Zmuszać ich do stawienia czoła samym sobie. Zobaczą siebie i nie zobaczą Pana. Oburzy ich Pan, rozbroi i pokona.
  45. Mówić o reformie, ale zmiany wprowadzać powoli – Ludzie uwielbiają mówić o zmianach, ale nienawidzą zmian. Jeżeli dojdzie Pan do władzy, proszę nie wprowadzać szybko wielkich zmian. Proszę mówić o reformach, wzbudzać marzenia o zmianach, ale wprowadzać tylko małe zmiany i pracować cierpliwie.
  46. Nigdy nie wyglądać idealnie – Jeżeli będzie Pan wyglądał zbyt dobrze, ludzie z zazdrości będą próbowali Pana zniszczyć. Podkreślić jakąś wadę tak niewielką, że jest prawie cnotą, ale uznać ją za wadę.
  47. Gdy osiągnie Pan swój cel, proszę się zatrzymać – Wielu straciło nagrodę przez zbytnią chciwość lub arogancję. Nie należy przesadzać. Gdy osiągnie Pan zwycięstwo, to znaczy, że osiągnął Pan koniec swojego planu. Proszę się zatrzymać. Nie należy iść dalej, dopóki nie opracuje się nowego planu.
  48. Bądź protean – Jeżeli nie ma Pan kształtu, ludzie nie mogą znaleźć Pana centrum i nie mogą Pana zaatakować. Proszę być płynnym. Dostosowywać się do każdej okoliczności. Jak woda, dostosowywać się do każdego naczynia.

O autorze

Robert Greene ukończył studia klasyczne i był redaktorem w Esquire i innych czasopismach.

Rate this post