Kilkunastoosobowy dział ochrony pewnej firmy produkcyjnej – dobrze wyszkoleni i wysportowani w większości byli policjanci – poszukiwał szkolenia team building skrojonego na miarę. Wspólnie z klientem zrealizowaliśmy poniższy, nieco nietypowy scenariusz szkoleniowy.

  1. W trakcie jazdy autobusem do miejsca obozu, pojazd psuje się bez możliwości szybkiej naprawy.
  2. Trener przekonuje grupę, że do miejsca, w którym planowany był obiad, można dojść szybko jemu tylko znanym skrótem. Grupa zostawia więc autokar, wszyscy zabierają podręczny bagaż (resztę dowiozą samochody) i udają się ścieżką przez las. Grupa otrzymuje też „Podręcznik survivalu dla początkujących – wersja ilustrowana”.
  3. Po ok. 30 minutach drogi przez las trener stwierdza, że się pomylił. Dzwoni więc do autokaru z pytaniem, czy ten jest już sprawny i czy mogą wrócić. Okazuje się, że autokar już odjechał i nie wróci. W tej sytuacji grupa musi radzić sobie sama. Z pomocą mapy – mało dokładnej – muszą odnaleźć drogę. Grupa dowiaduje się, że trener ma kilkanaście fotografii okolicznego terenu. Wie, która fotografia obrazuje punkt, z którego powinni wyruszyć w dalszą drogę. Nie wie tylko, gdzie ten punkt jest. Zespół otrzymuje więc krótkofalówki, dzieli się na podgrupy i każda podgrupa wyrusza w innym kierunku, by odnaleźć miejsce z fotografii.
  4. Po kilkunastu minutach marszu grupa orientuje się, że… nie ma z nimi trenera. W międzyczasie gdzieś zginął. Cóż, teraz muszą sobie radzić sami.
  5. Po kolejnych 30 minutach nagle trener odnajduje się. Informuje, że niestety są zbyt daleko od hotelu by zdążyć na obiad. Muszą więc sami go przygotować. Zadanie pierwsze: rozdzielić się na podgrupy i podzielić zadaniami:
    a. przynieść składniki z samochodu, który stoi 500m dalej
    b. rozpalić ogień,
    c. zbudować konstrukcję, na której stanie garnek/patelnia
    d. znaleźć i przynieść wodę
    e. przygotować posiłek
  6. Grupa rozpala ognisko by ugotować obiad. Jedynym papierem, który można wykorzystać do podpalenia ogniska, jest mapa terenu, na którym się znajdujemy. Grupa decyduje, czy podpala ją, czy próbuje rozpalić ognisko bez papieru.
  7. Obiad
  8. Dalsza droga do miejsca noclegu. Po drodze grupę czekają niespodzianki – specjalne gry integracyjne, realizowane w podgrupach. Ich scenariusz do końca pozostanie zagadką…
  9. Na miejscu grupa odnajduje leżące na ziemi worki z namiotami. Brak jest kilku elementów rusztowania – grupa musi wykorzystać więc kawałki liny i gałęzie znalezione w lesie. Okazuje się też, że namiotów jest za mało. Grupa musi zbudować jeden dodatkowy namiot, wykorzystując tylko gałęzie i otrzymaną od prowadzącego folię budowlaną.
  10. Podsumowanie dnia – dyskusja moderowana przez trenera
    a. w jaki sposób grupa planowała i pracowała
    b. jakie błędy popełnili uczestnicy i jakie wnioski wyciągnęli
    c. kto pełnił jaką rolę w zespole, czy każdy wniósł do zespołu wszystkie swoje silne strony
    d. czy osiągnięto efekt synergii zespołu
    e. co grupa zmieni w swoim zachowaniu drugiego dnia
  11. Kolacja przygotowana przez grupę
  12. Po kolacji uczestnicy dostają śpiewnik turystyczny, a trener zaprasza do wspólnego śpiewania (opcjonalnie – na życzenie grupy – istnieje możliwość nagrania wspólnej płyty CD z piosenkami turystycznymi, każdy uczestnik dostanie wtedy taką płytę po szkoleniu).
  13. Nocna kradzież – złodziej włamuje się do namiotu, kradnie plecak z dokumentami, ucieka do lasu. Jednak hałas budzi grupę, która może go gonić…
Rate this post