International Workplace Group (IWG, dawniej Regus) jest wiodącym na świecie dostawcą elastycznych rozwiązań w zakresie miejsc pracy – firma przeżywa gwałtowny wzrost na całym świecie, ponieważ firmy angażują się w alternatywne formy pracy. W tym odcinku podcastu Future of Work gospodarz Jacob Morgan rozmawia z dyrektorem generalnym IWG Markiem Dixonem o tym, jak będzie wyglądała praca po pandemii COVID-19, o zaletach hybrydowych form pracy dla pracodawców – i o tym, dlaczego ludzie nadal będą musieli spędzać trochę czasu w biurze. Kadra kierownicza i specjaliści ds. zasobów ludzkich docenią cenne spostrzeżenia Dixona.

Streszczenie oryginału tłumaczone algorytmicznie (przepraszamy za ewentualne błędy) jako materiał na nasze szkolenia z zarządzania.

Take-Aways

  • W miarę jak słabnie pandemia COVID-19, wielu pracowników prosi o – lub domaga się – hybrydowych form pracy.
  • Praca hybrydowa oferuje wiele korzyści dla pracodawców – i firmy będą ją coraz częściej stosować.
  • Firmy muszą nauczyć się lepiej rozumieć swoich pracowników i wspierać ich niezależnie od tego, czy pracują w domu, czy w biurze.

Podsumowanie

W miarę jak słabnie pandemia COVID-19, wielu pracowników prosi o – lub domaga się – hybrydowych form pracy.
W czasie kryzysu pandemicznego pracownicy nauczyli się, że nie muszą cały czas pracować w biurze, aby wykonywać swoją pracę. W miarę jak pandemia słabnie, pytają swoich szefów o organizację pracy w przyszłości – i nie chcą wracać do codziennych dojazdów do pracy. W badaniu Gartnera 85% respondentów stwierdziło, że szukałoby innej pracy, gdyby musieli wracać do biura pięć dni w tygodniu. Zamiast tego pracownicy proszą o rozwiązania hybrydowe: połączenie pracy w domu i pracy w biurze.

„To jest nowy świat, a w nowym świecie potrzebne są nowe umiejętności, nowy język, nowe oprogramowanie i nowe metody pracy”.
Na całym świecie pracownicy opuszczają duże miasta, takie jak Nowy Jork czy Londyn, często przenosząc się do mniejszych, tańszych miast. Wielu kupuje dom, w którym może założyć domowe biuro. Firmy ryzykują utratę wielu najlepszych talentów, jeżeli nie zaoferują alternatywnych form pracy.

Praca hybrydowa oferuje pracodawcom wiele korzyści – i firmy będą ją coraz częściej stosować.
Hybrydowe formy pracy występują na pewnym kontinuum, obejmującym pracę w domu, w siedzibie firmy lub w hubie – miejscu pracy w pobliżu miejsca zamieszkania pracowników. W przyszłości firmy będą miały centra w całym kraju, gdzie ludzie będą mogli pracować razem. Dla pracowników rozwiązania hybrydowe oferują wygodę, skrócone dojazdy i bardziej elastyczne harmonogramy. Dla pracodawców zaletą jest ogromna oszczędność kosztów – potencjalne zmniejszenie kosztów biurowych o połowę. Oszczędności te wynikają częściowo z efektywności: Firmy będą płacić tylko za tę powierzchnię, której aktualnie potrzebują. A duża część powierzchni biurowej zostanie przeniesiona do lokalnych centrów, gdzie koszty będą niższe niż w dużych miastach.

„Chcemy mieć wiele zaprojektowanych interakcji, aby nawiązać właściwą współpracę z właściwymi ludźmi we właściwym czasie”.
Pracodawcy będą dążyć do tego, aby czas spędzany w biurze był bardziej celowy. Obecnie pracownicy nie wchodzą w zbyt wiele interakcji, mimo że na jednym piętrze mogą pracować setki osób. Firmy nauczą się kształtować doświadczenia pracowników w miejscu pracy, aby ułatwić im współpracę, budować relacje, wzmacniać poczucie przynależności i zaszczepiać kulturę firmy.

Firmy muszą nauczyć się lepiej rozumieć swoich pracowników i wspierać ich niezależnie od tego, czy pracują w domu, czy w biurze.
Ludzie potrzebują dobrej jakości środowiska pracy, które pomoże im być produktywnymi. Jeżeli pracują w domu, potrzebują dostępu do Internetu oraz odpowiednich biurek, krzeseł i sprzętu – pracodawcy powinni zadbać o to, aby pracownicy mieli te rzeczy. Niektóre firmy oferują swoim pracownikom dodatek na wydatki biurowe i dają możliwość wykorzystania go według własnego uznania.

„Jeśli coś się nie uda, to dlatego, że nie pomyślano wystarczająco o ludziach”.
Podczas kryzysu pandemicznego pracodawcy zdali sobie sprawę, że nie rozumieją swoich pracowników tak dobrze, jak im się wydawało. Teraz wielu z nich wykorzystuje oszczędności, zatrudniając konsultantów i pracowników działu kadr, takich jak specjaliści ds. zdrowia, socjologowie i antropolodzy – osoby, które mogą pomóc im zrozumieć pracowników i nawiązać z nimi kontakt. Liderzy, którzy zmierzają w kierunku pracy hybrydowej, powinni zacząć od przeprowadzenia badań w Internecie, za pośrednictwem księgowych lub wyspecjalizowanych konsultantów – i zapytać swoich pracowników, czego chcą.

O podcaście

Mark Dixon jest założycielem i dyrektorem generalnym International Workplace Group, największego na świecie dostawcy rozwiązań w zakresie elastycznych miejsc pracy. Futurysta Jacob Morgan jest założycielem Future of Work University.

Rate this post