W latach 2008-2020, kiedy David Rubenstein był prezesem Klubu Ekonomicznego w Waszyngtonie, rozmawiał z dziesiątkami najbardziej utytułowanych i znanych liderów na świecie. Niniejsza antologia 30 jego wywiadów zawiera bogactwo wiedzy i spostrzeżeń na temat tego, co czyni i tworzy wielkich liderów. Co ciekawsze, niektórzy z nich wyjaśniają, co sprawia, że nadal ciężko pracują – często do 80. i 90. roku życia – nawet po osiągnięciu szczytów swoich branż i zawodów.

Streszczenie tłumaczone z angielskiego maszynowo (przepraszamy za niedoskonałości) jako materiał na nasze szkolenia biznesowe.

Take-Aways

  • Najbardziej utytułowani i znani przywódcy świata obrali różne drogi do sukcesu, ale mają wiele wspólnego.
  • Wielcy liderzy łączą gorące pragnienie sukcesu z gotowością do wyjątkowo ciężkiej pracy.
  • Czując chęć zbudowania czegoś nowego lub niezwykłego, skupiają się na tym prawie do obsesji.
  • Liderzy nie mogą zrealizować swojej wizji w pojedynkę. Zbierają i inspirują największe talenty i dzielą się zasługami.
  • Wielkich liderów cechuje ciekawość, zaangażowanie w ciągłe uczenie się i przekonanie, że porażka rodzi wiedzę i hart ducha.
  • Swój sukces zawdzięczają szczęściu i wskazówkom innych. Wykazują się pokorą i uczciwością.
  • Korzystali z dobrodziejstw kochającego rodzicielstwa.
  • Dają coś od siebie jako rodzice, mentorzy i filantropi.

Podsumowanie


Najwybitniejsi i najbardziej znani przywódcy świata obierają różne drogi do sukcesu, ale mają ze sobą wiele wspólnego.
Wywiady z najważniejszymi postaciami świata finansów, technologii, polityki, wojska, sportu i rozrywki pokazują, że liderzy różnią się znacznie pod względem swoich dróg, filozofii i stylów. Niektórzy przewodzili w młodym wieku, na przykład w sporcie lub w szkole, ale wycofali się po osiągnięciu dorosłości. Inni rozkwitają później, w połowie kariery lub nawet w ostatniej dekadzie życia.

Ludzie podejmują wyzwania związane z przywództwem, aby wprowadzać zmiany, pomagać innym i inspirować ich, osiągać to, czego nie mogliby osiągnąć sami, a także zapewnić cel innym.

„Nie ma drogi na skróty do zostania liderem. Wykonywanie pracy i bycie prawdziwym liderem w tej pracy wymaga wielu godzin ciężkiej pracy.”
Cechy liderów odnoszących sukcesy są różne i nie każdy lider wykazuje każdą cechę w takim samym stopniu. Jednak wśród najlepszych liderów, bez względu na branżę czy zawód, raz po raz pojawia się szereg cech.

Wielcy liderzy łączą gorące pragnienie sukcesu z gotowością do wyjątkowo ciężkiej pracy.
Powołanie lub wizja napędza liderów. Poświęcają się, pracując przez długie godziny. Kiedy Jeff Bezos zakładał firmę Amazon, pracował w magazynie przy pakowaniu pudełek, a następnie zawoził je na pocztę w celu wysyłki – wszystko to podczas budowania firmy.

„Absolutnie wierzę, że rzeczy przychodzą do nas, jeśli ciężko pracujemy, jesteśmy oddani, kochamy to, co robimy i jesteśmy pasjonatami.” (gwiazda opery Renée Fleming)
Była prezes Pepsi Indra Nooyi – która stawiała czoła wyzwaniom jako kobieta i imigrantka w pierwszym pokoleniu w Stanach Zjednoczonych – uważa wytrwałość, długie godziny pracy i gotowość do poświęceń za warunki konieczne do osiągnięcia wysokich wyników.

Trener koszykówki Uniwersytetu Duke Mike Krzyzewski pracował bez wytchnienia przez trzy przegrane sezony, zanim jego zespół stał się zwycięzcą. Swoją determinację buldogów przypisuje wykształceniu i doświadczeniu zdobytemu w West Point.

Wielu wielkich liderów było doskonałymi uczniami elitarnych szkół średnich i uniwersytetów. Wielu innych powoli rozpoczynało naukę w drugorzędnych szkołach. Determinacja i ciężka praca okazują się najbardziej uniwersalnymi cechami przywódczymi.

Czując chęć zbudowania czegoś nowego lub niezwykłego, skupiają się na tym prawie do obsesji.
Założyciel Microsoftu Bill Gates dostrzegł wartość oprogramowania komputerowego, gdy IBM i inne wczesne firmy komputerowe skupiały się na sprzęcie. Inwestor Warren Buffett radzi młodym ludziom, aby znaleźli swoją pasję, ponieważ to da im napęd i wytrwałość.

Większość liderów – w tym Buffett, Jeff Bezos i Oprah Winfrey – odkryła swoją pasję lub wizję po studiach, pracy i innych karierach. Liderzy często skupiają się wyłącznie na swojej wizji lub pasji, dopóki nie opanują jakiejś dziedziny lub nie osiągną wzniosłego celu.

„Trzeba być niesamowicie dobrym w jednej rzeczy, a potem poszerzać swoje umiejętności. Dyscyplina, ciężka praca i miłość do tego, co się robi, zaprowadzą nas daleko. ” (Eric Schmidt, były Prezes Zarządu Google)
Bezos, Gates i Tim Cook z Apple nie przejmują się dziennymi lub kwartalnymi zarobkami, zyskami lub stratami, wartością netto lub stanem posiadania. Koncentrują się na celach i wizji długoterminowej, bez krótkoterminowych i materialnych czynników rozpraszających. Na przykład Warren Buffett, po zgromadzeniu jednej z największych fortun w historii, nadal pracuje na pełen etat w skromnym domu w Omaha, który kupił wraz z żoną w 1958 roku. Pasje Buffetta – inwestowanie i dawanie – napędzają go nawet w wieku 90 lat, po 70 latach kariery.

Dr Anthony Fauci, dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych w Narodowym Instytucie Zdrowia, pracuje bez wytchnienia, chociaż ma już 80 lat. Fauci, największy na świecie ekspert w dziedzinie chorób zakaźnych, pozostaje na swoim stanowisku – i w swoim pierwszym domu w Waszyngtonie – spotykając się z pacjentami, pisząc prace, kierując zespołami i realizując swoją życiową misję.

Liderzy nie mogą zrealizować swojej wizji w pojedynkę. Zbierają i inspirują największe talenty, a następnie dzielą się zasługami.
Wielcy liderzy przyciągają błyskotliwych i utalentowanych zwolenników. Większość z nich, jak na przykład założyciel Virgin Group Richard Branson, przypisuje swój sukces umiejętności identyfikacji i rekrutacji największych talentów. Branson mówi również, że jego życie „to jedna długa edukacja uniwersytecka”.

Ken Griffin, założyciel i dyrektor generalny firmy Citadel, sprowadza swój sukces do jakości talentów, które przyciąga i do zaufania, jakim je obdarza. Lorne Michaels, który uczynił z programu NBC „Saturday Night Live” instytucję, wspomina, że przeprowadził rozmowy kwalifikacyjne z setkami osób do roli w programie, a następnie polegał na ich talencie, aby wygenerować najlepsze pomysły.

„Jeśli spojrzę na nasz sukces w ciągu ostatnich 30 lat, to naprawdę sprowadza się on do tego, że nauczyliśmy się ufać ich osądowi i delegować zadania do wykwalifikowanych ludzi.” (Ken Griffin)
Były przewodniczący Połączonych Szefów Sztabów i Sekretarz Stanu, nieżyjący już Colin Powell powiedział, że wielcy przywódcy inspirują ludzi, dają im cel i wspierają ich. Fauci radzi liderom, aby zatrudniali najlepszych ludzi, nadawali im cel i schodzili im z drogi.

Wielkich liderów cechuje ciekawość, zaangażowanie w ciągłe uczenie się i przekonanie, że porażka rodzi wiedzę i hart ducha.
Bezos z dumą przyznaje się do setek nieudanych eksperymentów i błędów w firmie Amazon. Nie żałuje milionów strat, jakie przyniosły te porażki. Wie, że porażka rodzi naukę, która prowadzi wykładniczo do większego sukcesu, gdy udane eksperymenty stają się przebojowymi produktami i usługami.

Była prezes IBM Ginni Rometty szukała ludzi, którzy byliby ciekawi i chętni do nauki. Zauważyła, że stuletni sukces IBM wynika z jego zdolności do eksperymentowania, uczenia się i wymyślania siebie na nowo. Ona sama uważa, że jej sukces wynika z postawy postrzegania każdej sytuacji jako okazji do nauki.

„Nie mam wyrzutów sumienia, ponieważ uważam, że błędy pomagają się uczyć”. (Bill Gates) „
Winfrey poniosła porażkę podczas swojej pierwszej wielkiej kariery jako prezenterka wiadomości. To doświadczenie pozwoliło jej dowiedzieć się więcej o sobie. Swoje słabości jako prezenterki – emocje i empatię – zamieniła w mocne strony jako prowadząca wywiady. Renée Fleming przypisuje swoje wejście na szczyt świata opery zamiłowaniu do nauki. Wiolonczelista Yo-Yo Ma mówi o znaczeniu „wiecznej nauki”.

Swój sukces zawdzięczają szczęściu i wskazówkom innych. Wykazują się pokorą i uczciwością.
Każdy wielki lider potrzebuje pewności siebie i chęci, aby zobaczyć i przejść przez otwarte drzwi. Była Sekretarz Stanu Condoleezza Rice wyjaśnia, że pierwszą ważną szansę otrzymała na Uniwersytecie Stanforda, ponieważ tamtejsza administracja dążyła do zróżnicowania kadry. Zamiast zwątpić w siebie lub odrzucić ofertę z poczucia dumy, skorzystała z okazji, pewna, że udowodni swoją wartość.

Sędzia Sądu Najwyższego Ruth Bader Ginsburg opisała Sandrę Day O’Connor – pierwszą kobietę, która weszła do Sądu Najwyższego – jako starszą siostrę, która pomagała jej na ławie oskarżonych i w walce z rakiem. Komisarz NBA Adam Silver uważa, że znalazł się we właściwym miejscu i czasie, gdy zatrudnił go były komisarz NBA David Stern. Dziękuje Sternowi za to, że był jego mentorem na pięciu stanowiskach w NBA, zanim zdobył najwyższe stanowisko.

Oprah Winfrey przypisuje wiele ze swojego sukcesu temu, że po prostu słucha i czuje. Pomimo swojej sławy i sukcesu, nadal ciepło wczuwa się w rozmówców i publiczność – więcej czasu poświęca na słuchanie niż na mówienie.

George W. Bush wyjaśnia, że bycie prezydentem wymaga pokory i słuchania. Condoleezza Rice i jej kolega, były główny dyplomata James Baker wskazują na ojca Busha, prezydenta George’a H.W. Busha, jako na wzór pokory i uczciwości.

„Myślę, że gdyby można było machnąć różdżką i wszyscy na świecie traktowali by się z godnością i szacunkiem, wiele problemów by zniknęło. (Tim Cook) „
Bill Clinton mówi, że prezydenci muszą pamiętać, że liczy się służba ludziom, a nie służba sobie. Colin Powell pokazał swoją pokorę poprzez służbę, zawsze przedkładając swój kraj i innych ludzi nad własne ambicje i potrzeby.

Indra Nooyi, będąc w Pepsi, napisała bezpośrednio do setek rodziców swoich członków zarządu, aby powiedzieć im, jak cenne dla firmy są ich dzieci. Eric Schmidt, były prezes Google, przez ponad rok dzielił swoje małe biuro z młodszym programistą, który wprowadził się bez zgody Schmidta, ponieważ jego własne miejsce pracy było zbyt zatłoczone. Mimo że Jack Nicklaus wygrał więcej turniejów golfowych niż ktokolwiek inny w historii, nadal prowadził swój sport jako jego największy i najskromniejszy ambasador.

Ken Griffin przyznaje się do znaczenia czasu w rozpoczęciu swojej kariery finansowej. Krach giełdowy w 1987 roku idealnie zgrał się z jego inwestycjami w obligacje. To ugruntowało jego wiarygodność i pozwoliło mu przyciągnąć pierwszych inwestorów, gdy budował jeden z największych na świecie funduszy hedgingowych. Tim Cook ceni swoją prywatność, ale publicznie ogłosił swój homoseksualizm, aby okazać wsparcie i szacunek dla tych, którzy spotkali się z dyskryminacją.

Korzystali z dobrodziejstw kochającego rodzicielstwa.
Winfrey dorastała w biedzie, ale jej babcia nauczyła ją czytać w młodym wieku. Bezos miał zaangażowanych rodziców i wyjątkowego dziadka. W okresie dojrzewania spędzał lato na ranczu dziadka, pracując z nim, eksperymentując i ucząc się samowystarczalności. Marillyn Hewson, była dyrektor generalna Lockheed Martin, i Ginni Rometty przypisują swoim samotnym matkom fundamenty i wartości, na których oparły swoje życie i karierę.

„Mój tata był moim najlepszym przyjacielem i moim idolem. Kochałam mojego tatę, a on po prostu robił ze mną wszystko. Poświęcił dla mnie wszystko. ” (mistrz golfa Jack Nicklaus)
George W. Bush wspomina swoje długie, „wspaniałe” relacje z ojcem, George’em H.W. Bushem. Bill Clinton, którego ojciec zmarł przed jego urodzeniem, mówi o głębokim wrażeniu, jakie wywarł na nim jego wujek i inni członkowie rodziny.

Prawie bez wyjątku przywódcy mówią o rodzicach lub dziadkach, którzy stawiali edukację na piedestale. Christine Lagarde, prezes Europejskiego Banku Centralnego, wspomina, jak jej rodzice, oboje profesorowie, wypełnili jej dzieciństwo literaturą. Wielu liderów przypisuje kluczowe początki mentorom lub hojności ludzi, którzy się nimi interesowali.

Rice opisuje dzieciństwo pełne segregacji, a mimo to jej rodzice upierali się, że może osiągnąć wszystko, łącznie z prezydenturą. Płacili za lekcje muzyki, języka i baletu.

Dają z siebie wszystko jako rodzice, mentorzy i filantropi.
Prawie wszyscy ankietowani liderzy wyrazili poczucie głębokiego obowiązku oddania się poprzez działalność filantropijną i prowadzenie następnej generacji liderów. Robert Smith, założyciel i prezes Vista Equity Partners, wzmacnia wartości korporacyjne i osobiste poprzez działalność charytatywną i oddanie społeczności. Bill Gates i Melinda Gates stworzyli największą na świecie fundację charytatywną. Podpisali również „the Giving Pledge”, w ramach której Warren Buffett i inni miliarderzy obiecują połowę swojego majątku przeznaczyć na filantropię.

„Uczciwość jest podstawą bycia wielkim liderem. Gdy straci się zaufanie ludzi, nie ma się nic. Co najważniejsze, uważam, że wielcy przywódcy mają poczucie pokory wobec tego, co mogą osiągnąć.” (Condoleezza Rice)
Chociaż obaj są byłymi prezydentami, Bill Clinton i George W. Bush wskazują na swoje silne relacje z dziećmi jako na swoje największe osiągnięcia. Jack Nicklaus zadbał o to, aby jego dzieci towarzyszyły mu w podróży. Pomimo nieustannego, globalnego harmonogramu, nigdy nie złamał przyrzeczenia, że nie będzie z dala od rodziny dłużej niż dwa tygodnie.

O autorze


David M. Rubenstein jest gospodarzem programów w PBS i Bloomberg TV. Jest współzałożycielem i współprzewodniczącym The Carlyle Group, jednej z największych na świecie firm private equity.

Rate this post