Evy Poumpouras, była agentka specjalna amerykańskich służb specjalnych, dzieli się swoją wiedzą na temat tego, jak się chronić. Można stać się „kuloodpornym”, jak mówi, jeżeli będzie się ćwiczyć odwagę, odczytywać sygnały od ludzi i uczyć się wywierania wpływu. Poumpouras otrzymała najwyższe odznaczenie Secret Service, Valor Award, za swoje bohaterstwo w World Trade Center w Nowym Jorku po zamachach terrorystycznych z 11 września 2001 r.

Streszczenie tłumaczone z angielskiego maszynowo (przepraszamy za niedoskonałości) jako materiał na nasze szkolenia biznesowe.

Take-Aways

  • Kiedy się Państwo boją, proszę zapomnieć o sobie i spróbować pomóc innym.
  • Kamizelki kuloodporne są wykonane z wielu warstw materiału. Aby się chronić, trzeba mieć wiele warstw wiedzy.
  • Proszę nauczyć się odczytywać wskazówki, które ujawniają, czy ludzie są uczciwi czy podstępni.
  • Życie jest łatwiejsze, gdy ma się wpływ na innych, więc proszę nauczyć się stosować sprawdzone techniki perswazji.
  • Nigdy się nie cofać, nigdy się nie poddawać.
  • Malutka i niesprawdzona Evy Poumpouras była świeżo po szkoleniu Secret Service w dniu 9/11. Stała się bohaterką

.
Podsumowanie


Gdy się Państwo boją, proszę zapomnieć o sobie i spróbować pomóc innym.
Gdy zdarzy się katastrofa, która sprawi, że poczują Państwo śmiertelny strach, należy jak najszybciej zapomnieć o sobie. Proszę pomóc innym, którzy mogą być w niebezpieczeństwie. To pierwszy i najlepszy sposób, aby stać się kuloodpornym.

„Kiedy wydaje się, że świat się kończy, chęć pomocy innym jest antidotum na strach”.
Tak właśnie postąpiła autorka Evy Poumpouras, była agentka specjalna United States Secret Service (USSS), która 11 września 2001 roku wraz z kolegami z Secret Service pomagała ofiarom katastrofy w strefie zero ataków terrorystycznych na World Trade Center. Za swoje bohaterstwo podczas niszczenia wież, Poumpouras i jej koledzy otrzymali United States Secret Service Valor Award – najbardziej prestiżowe wyróżnienie agencji.

Kamizelki kuloodporne są wykonane z wielu warstw materiału. Aby się chronić, trzeba mieć wiele warstw wiedzy.
Wiele osób myśli, że kamizelki kuloodporne są wykonane ze stali, ale w rzeczywistości składają się one z wielu warstw Kevlaru – specjalnie przygotowanej tkaniny. Im grubsza kamizelka, tym większa ochrona. Najbardziej ochronne kamizelki kuloodporne łączą warstwy kevlaru z ceramiką lub metalem. Może nie będzie Pan miał kamizelki kuloodpornej, ale będzie Pan bezpieczniejszy, jeżeli zgromadzi Pan pokłady wiedzy i know-how, które pomogą Panu przygotować się na niespodziewane sytuacje życiowe.

„Jeśli musisz walczyć, to walcz”.
Najbardziej elementarną metodą ochrony osobistej jest zdolność do odparcia ataku, jeżeli ktoś fizycznie znęca się nad Panem, atakuje lub próbuje walczyć. Aby przygotować się na sytuacje, w których nie ma innego wyjścia, jak tylko podjąć walkę fizyczną, należy odbyć szkolenie. Gdy nadejdzie taka chwila – i nie będzie można uciec, przechytrzyć zagrożenia lub uzyskać pomocy – należy zaangażować się w walkę tak mocno, jak to możliwe.

Na przykład podczas szczytu G20 w Meksyku drobna Poumpouras musiała walczyć z ważnym chińskim generałem – mężczyzną ponad dwukrotnie większym od niej. Generał nie znajdował się na liście osób dopuszczonych do udziału w szczycie, ale nie uszanował odmowy Poumpouras wpuszczenia go do zabezpieczonego pomieszczenia, w którym prezydent USA Barack Obama spotykał się z prezydentem Chin.

Generał niegrzecznie zepchnął Poumpourasa z drogi i wtargnął do pokoju. Chwyciła go i wypchnęła z pokoju, wywołując walkę na śmierć i życie z gburowatym generałem i jego współpracownikami. Poumpouras nie chciała z nikim walczyć, ale nie wycofała się, gdy okazało się, że nie ma innego wyjścia.

Nie należy pozwalać, aby ludzie zastraszali Pana lub popychali. Proszę walczyć, jeżeli nie ma innego wyjścia, ale proszę zrozumieć, że wdawanie się w walkę fizyczną nigdy nie jest mądrym posunięciem. Nie wiadomo, czy druga osoba ma broń, jest chora psychicznie lub pijana, czy ma mordercze zamiary.

Zamiast zadawać ciosy, należy skorzystać z tych pokładów wiedzy:

„Okiełznanie strachu” – Opanowanie strachu nie zawsze oznacza jego pokonanie. Zamiast tego należy sprawić, aby pracował on dla Państwa. Przy pozytywnym nastawieniu strach może być paliwem do osiągnięć, może być stanowczy, a nawet może sprawić, że nie stanie się Pan swoim „lękliwym ja”: osobą, którą nie chce Pan być.
„Zbroja psychiczna” – Jest to Państwa wewnętrzna ochrona przed zastraszającymi słowami lub groźnymi zachowaniami innych ludzi. Podczas szkolenia Poumpouras w Secret Service, jej instruktorzy stopniowo zwiększali nacisk na uczestników szkolenia, aby pomóc im wzmocnić ich psychiczny pancerz.
„Nastawienie Secret Service” – Przygotować się psychicznie i fizycznie na wydarzenia, które mogą sparaliżować Państwa ze strachu. Nie należy się nad nimi rozwodzić, lecz uznać je za niefortunne elementy rzeczywistości. Gdy proaktywnie zaplanuje Pan najgorsze scenariusze, będzie się Pan ich mniej obawiał.
„Kuloodporne życie” – Państwa dom powinien mieć oświetlenie zewnętrzne, aby zniechęcić intruzów. Drzwi i okna powinny być wolne od krzewów, za którymi mogliby się ukryć przestępcy. Zainstalować dobre zamki. Zamknąć drzwi na klucz. Nosić przy sobie jak najmniej kart kredytowych, identyfikacyjnych i ubezpieczeniowych, aby zminimalizować kłopot i narażenie na niebezpieczeństwo w przypadku kradzieży portfela. Aby uniknąć kradzieży tożsamości, należy ograniczyć do minimum liczbę stron internetowych, na których wpisuje się swoją datę urodzenia. Aby chronić swoje dzieci, nie należy umieszczać w Internecie informacji o nich.
Proszę nauczyć się odczytywać wskazówki, które pozwalają stwierdzić, czy ludzie są uczciwi czy podstępni.
Oprócz tradycyjnych obowiązków ochroniarskich Secret Service, Poumpouras przeszła specjalistyczne szkolenie Departamentu Obrony, aby pracować dla agencji jako egzaminator poligraficzny i osoba przeprowadzająca wywiady. Stała się ekspertem w czytaniu ludzi.

„Dla tego, kto się boi, wszystko szeleści. (Sofokles) „.
Nauczyła się, że nigdy nie należy próbować zastraszać ludzi, aby powiedzieli prawdę. Oni po prostu postawią na swoim. Należy natomiast zwracać uwagę na oznaki nieodpowiedniej nerwowości i niepokoju, a także na wszelkie pozory braku zainteresowania Państwa pytaniami. Im więcej Pan mówi, tym mniej dowie się Pan o drugiej osobie – również o jej oszustwach. Zamiast tego należy słuchać. Jeżeli to, co mówi dana osoba, brzmi jak przećwiczone, może nie być prawdą. Aktywne słuchanie to najlepszy sposób na odróżnienie prawdy od kłamstwa.

Zwracanie uwagi na to, że ktoś kłamie, było zawsze ważne. Na przykład w Indiach w 500 roku p.n.e. kapłani kazali oskarżonym przestępcom wejść do ciemnego namiotu, w którym znajdował się osioł. Oskarżony przestępca musiał ciągnąć osła za ogon. Jeśli osiołek będzie szczekał, mówiono mu, że zostanie uznany za przestępcę. Ponieważ jednak namiot był ciemny, oskarżony nie mógł stwierdzić, że kapłani pokryli ogon osła sadzą. Jeżeli osoba wyszła z namiotu z czystymi rękami, kapłani wiedzieli, że nigdy nie chwyciła za ogon – a więc była kłamcą i, jak przypuszczali, przestępcą.

Proszę zapamiętać te wskazówki, aby uchronić się przed kłamstwem:

„Wszyscy kłamią” – Proszę zaakceptować fakt, że każdy człowiek kłamie. Wielu z nich robi to wielokrotnie. Typowy człowiek kłamie średnio raz lub dwa razy dziennie. W jednej rozmowie przeciętny człowiek skłamie od 1 do 10 razy.
„Czytanie ludzi” – Należy stać się zapalonym uczniem mowy ciała, która może ujawnić, co ludzie myślą. Gdy ludzie obawiają się, że inni mogą wiedzieć, że kłamią, mogą zaciskać szczęki, wiercić się lub zakładać ręce na usta, gdy mówią. Oczywiście każdy inaczej reaguje na stres wewnętrzny, dlatego należy ustalić, jak dana osoba zachowuje się bez stresu, aby móc zwracać uwagę na mowę ciała, która świadczy o stresie, gdy dana osoba kłamie.
„Jak ludzie Pana czytają” – Proszę pomyśleć, jak wspaniale wyglądają dziennikarze w telewizji: doskonałe ubranie, wspaniała postawa, duże uśmiechy i wszystkie włosy na swoim miejscu. W telewizji i na żywo pierwsze wrażenie jest trwałe. Jakie pierwsze wrażenie robi Pan sam? Jeżeli chce Pan, aby inni od początku pozytywnie Pana odczytywali, niech Pan zawsze wygląda i zachowuje się jak najlepiej.
„Co oni naprawdę mówią” – Czasami słowa ludzi nie mają nic wspólnego z tym, co chcą przekazać. Należy słuchać wskazówek. Na przykład, sformułowania typu: „Jak na pewno Pan wie…” są sygnałem, że należy się postarać, aby zrozumieć przesłanie mówcy.
Nigdy nie należy oczekiwać, że ma się doskonały radar na oszustwa, nikt go nie ma – nawet doświadczony ekspert od poligrafu.

Życie jest łatwiejsze, gdy ma się wpływ na innych, dlatego należy nauczyć się stosować sprawdzone techniki perswazji.
Sposób, w jaki używa Pan głosu, ubiera się lub nosi się, może sprawić, że ludzie przejdą na Pana sposób myślenia. Podobnie jak konkretne słowa, których Pan używa. Mogą Państwo przygotować ludzi na przyjęcie Państwa wpływu. Gruntowanie oznacza przygotowanie kogoś do tego, co nastąpi później, tak jak specjaliści od lakiernictwa samochodowego nakładają warstwy podkładowe przed warstwą wykończeniową.

„Bohaterstwo jest ciche. Nie chodzi o brawurę, bycie największym lub najsilniejszym. Nie chodzi o strzelanie z karabinów ani o medale. Chodzi o to, co jest w sercu, umyśle i duchu”.
Zasadę gruntowania można wykorzystać do osiągnięcia swoich celów. Na przykład, jeżeli zaplanuje Pan spotkanie z klientem, proszę upewnić się, że będzie Pan w pokoju z oknem wychodzącym na zewnątrz. Takie otoczenie sprzyja otwartości. Aby przygotować kogoś do otwartości, należy zaplanować, jakich dokładnie zdań użyje Pan na początku rozmowy. Proszę mądrze dobierać słowa.

Aby wywierać wpływ na innych, proszę wziąć pod uwagę te wskazówki:

„Jak wywierać wpływ” – Słowa są Państwa najsilniejszą bronią. Większość ludzi mówi niedbale i dobiera słowa bez zastanowienia. Rozważne i selektywne podejście do tego, co się mówi, daje najlepszą możliwość wywierania wpływu na innych.
„Niepodzielna uwaga” – Ludzie, którzy przychodzili na wiece byłego prezydenta USA Billa Clintona, uwielbiali go. Pełniąc służbę w Secret Service, Poumpouras widziała z pierwszej ręki, jak bardzo ludziom Clintona zależało na nim. Przypisuje tę lojalność zdolności Clintona do skupienia swojej uwagi z laserową intensywnością na uczestnikach wiecu i angażowania ich w szczerą rozmowę jeden na jeden. Clinton sprawiał, że każda osoba, z którą rozmawiał, czuła się jak jedyna osoba na świecie. Aby zjednać sobie ludzi, należy poświęcić im całą swoją uwagę.
Nigdy się nie wycofywać, nigdy się nie poddawać.
Kiedy Poumpouras miała dziewięć lat, pojechała ze swoim ojcem na grecką wyspę Chios. Zabrał ją do starożytnego klasztoru Agios Minas w pobliżu Neohori, miejscowości, w której się wychował.

W 1822 roku klasztor był miejscem niesławnej masakry tysięcy Greków przez tureckich najeźdźców. Prześladowani przez tureckie Imperium Osmańskie przez prawie 400 lat, Grecy zbuntowali się w 1821 roku, ogłaszając swoją niepodległość. W odpowiedzi Turcy zaatakowali. Aby uciec, Grecy ukryli się w solidnych murach klasztoru, ale Turcy wdarli się do środka. Turcy spalili żywcem wielu Greków, w tym dzieci. Jako hołd dla ofiar, klasztor przechowuje ich kości i czaszki.

Poumpouras mówi, że jej ojciec zabrał ją na Chios, gdy była jeszcze dzieckiem pełnym wrażeń, aby nauczyć ją, jak ważne jest bycie twardym i walka. Chciał również nauczyć swoje dzieci, aby nie bały się śmierci, lecz zaakceptowały ją jako nieunikniony aspekt życia.

Poumpouras nauczył się, że strach jest nieunikniony i że nikt nie może osiągnąć całkowitej nieustraszoności. Nawet jeśli jest Pan wyjątkowo odporny na kule, to i tak coś może wywołać u Pana strach. Należy zaakceptować ten fakt i radzić sobie z nim dojrzale i odważnie.

„Ze strachem nigdy się nie kończy. Ilekroć wydaje się Panu, że pokonał Pan jeden strach, zawsze znajdzie się inny, który zajmie jego miejsce.”
Strach nie jest wszystkim złym. Ponieważ każdy doświadcza strachu, może on stanowić nić jednoczącą – uniwersalną więź między ludźmi. Nigdy nie należy uciekać przed strachem. Niech Pan podejmie próbę pokonania swoich lęków, niezależnie od tego, jak beznadziejne wydają się okoliczności. Proszę znaleźć sposób, aby „znieść to, co nie do zniesienia”.

Kiedy osiągnie Pan ten stan, daje Pan sobie ogromną siłę. Każdy odważny czyn dostarcza Państwu kolejną warstwę odporności jak z kevlaru i czyni Państwa coraz bardziej kuloodpornymi.

Maleńka i niesprawdzona Evy Poumpouras była świeżo po szkoleniu Secret Service w dniu 9/11. Stała się bohaterką.
Pomimo obaw, Poumpouras pozostała silna wśród przerażających gruzów, mgły i ognia. Pomogła przetrwać oszołomionym i zakrwawionym ofiarom.

„W końcu, gdy jest po wszystkim, liczy się tylko to, co zrobiłeś.” (Aleksander Wielki)
W strefie zero Poumpouras stała się inspirującą bohaterką, chociaż miała tylko 25 lat i była świeżo po szkoleniu. Drobna agentka – pięć stóp i dwa cale wzrostu, ważąca zaledwie 100 funtów – była mało prawdopodobną kandydatką na bohaterkę. Była najbardziej zieloną z zielonych.

Mimo to, „pokryta toksycznym popiołem i gruzem, oślepiona i dusząca się” i pewna, że wkrótce umrze, Poumpouras spełniła swój obowiązek, odsuwając na bok swoje obawy, aby pomóc innym. Za to Secret Service przyznał jej swoje najwyższe odznaczenie. Szczerze mówi, że musiała sięgnąć w głąb siebie, aby znaleźć siłę do bycia odważnym.

Aby działać z odwagą i męstwem, należy kierować się swoją wewnętrzną siłą, wytrwałością i empatią. Rozwijać umiejętności, które pomogą Państwu radzić sobie ze wszystkim, co Państwa spotka.

Jeżeli chodzi o utrzymanie się przy życiu w obliczu poważnego niebezpieczeństwa, można polegać tylko na jednej osobie: na sobie. Proszę być przygotowanym.

O autorze


Evy Poumpouras, była agentka specjalna United States Secret Service, występuje często w NBC, MSNBC i CNN. Służyła w ochronie prezydentów USA Baracka Obamy, George’a W. Busha, Williama J. Clintona i George’a H.W. Busha.

Rate this post