Abraham Lincoln żyje w powszechnej wyobraźni jako polityczny sawant. Jednak jego sukces polityczny wynikał w dużej mierze z tego, że gorliwie czytał oraz wybierał i studiował silne wzorce, takie jak Henry Clay, Andrew Jackson, Zachary Taylor, John Todd Stuart i Orville Browning. Urodzony w chacie z bali, Lincoln nie otrzymał formalnego wykształcenia, ale czytał z zapałem, a po wskazówki zwracał się do wybranych przywódców. Do czasu wygrania wyborów prezydenckich w 1860 roku, Lincoln – po części dzięki swoim mentorom – wzniósł się daleko ponad swoje skromne początki.

Take-Aways

Streszczenie tłumaczone z angielskiego maszynowo (przepraszamy za niedoskonałości) jako materiał na nasze szkolenia biznesowe.

  • Abraham Lincoln postanowił zostać jednym z największych prezydentów Ameryki.
  • Lincoln od najmłodszych lat był mentorem.
  • Ideał Henry’ego Claya jako człowieka, który sam się dorobił, zainspirował Lincolna.
  • Błędy Claya kosztowały go kilka wyborów prezydenckich.
  • Stanowisko Lincolna w sprawie niewolnictwa sprawiło, że na scenie narodowej był umiarkowany.
  • Zwycięstwo Lincolna w 1860 roku zapewniło mu odpowiedzialność za rozwiązanie najgłębszego kryzysu w historii Ameryki.
  • Andrew Jackson był dla Lincolna wzorem silnej władzy wykonawczej w czasie wojny.

Podsumowanie

Abraham Lincoln postanowił zostać jednym z największych prezydentów Ameryki.
Bez przywództwa Abrahama Lincolna podczas wojny secesyjnej Stany Zjednoczone mogłyby nadal być dwoma narodami. Lincolnowi udało się to wbrew wielu przeciwnościom. Został wybrany na urząd prezydenta, mimo że jego życiorys był bardzo skromny i obejmował tylko jedną kadencję w Kongresie. Nie miał żadnego szczególnego doświadczenia przywódczego. Jako małomiasteczkowy prawnik z krótkim epizodem wojskowym w czasie wojny z Czarnym Jastrzębiem, Lincoln nie miał również cech wielkiego przywódcy.

„Lincoln nie urodził się do wielkości, lecz sam na nią zapracował, jego mapa została nakreślona przez ludzi, książki, sztuki teatralne i poezję, z których czerpał inspirację i instrukcje”.
Lincoln wyróżniał się w dużej mierze dlatego, że uważnie studiował kilka wzorców. Kilku z nich było wybitnymi politykami, ludźmi, których Lincoln mógł naśladować, gdy uczył się prowadzić kampanię, a następnie pracował nad kierowaniem niespokojnym narodem.

Przez całe swoje życie Lincoln szukał tych ludzi jako mentorów:

Henry Clay – Clay był sztandarowym przedstawicielem Partii Whig. Kiedy Lincoln oddał swój pierwszy głos w wyborach prezydenckich w 1832 roku, głosował na Claya. Lincoln często określał Claya jako swój polityczny ideał i przez długi czas trzymał się jego ideologii. Historycy jeszcze długo po jego śmierci badali olśniewające oratorstwo Claya.
Andrew Jackson – Jackson nie jest oczywistym wyborem jako jeden z mentorów Lincolna. Lincoln żarliwie sprzeciwiał się Jacksonowi i jego sojusznikom w większości spraw, z wyjątkiem walki Jacksona przeciwko secesji. A jednak Lincoln wystawił portret Jacksona w swoim gabinecie prezydenckim w Białym Domu. Jackson podsycał ludobójstwo wobec rdzennych Amerykanów i był głównym architektem Szlaku Łez.
Zachary Taylor – Lincoln uważnie obserwował sukcesy wojskowe Taylora i w swojej kampanii prezydenckiej poparł Taylora zamiast Claya.
John Todd Stuart – Lincoln nigdy nie spotkał Jacksona i nie wiadomo, czy on i Clay kiedykolwiek stanęli twarzą w twarz. Obserwował obu mężczyzn z dystansu, ale miał bliskie osobiste relacje ze Stuartem, kuzynem żony Lincolna, Mary Todd. Stuart był politykiem i prawnikiem w Springfield, Illinois, a Lincoln wzorował się na jego wystąpieniach w debatach i na stylu sali sądowej. Lincoln skorzystał z koneksji Stuarta, aby rozpocząć swoją karierę w polityce.
Orville Browning – Browning, polityk z Illinois, opracował platformę Partii Republikańskiej w 1856 roku, kiedy Lincoln ubiegał się o urząd.
Lincoln był mentorem od najmłodszych lat.
Urodzony na wsi w Kentucky, młody Lincoln miał dziewięć lat, gdy jego matka zmarła na jego oczach po wypiciu zatrutego mleka. Matka Lincolna umiała czytać, ale jego ojciec nie umiał. Lincoln nauczył się czytać, ale przez całe życie w jego listach pojawiały się błędy ortograficzne. Jego ojciec nie doceniał chęci Lincolna do nauki ani jego etyki pracy i czasami bił go za uchylanie się od pracy fizycznej. Lincoln nie uważał swojego ojca za wzór do naśladowania.

Młody Lincoln zaczął szerzej czytać i zainteresował się polityką. Zainteresował się Clayem, który przegrał wybory prezydenckie w 1828 roku i później założył Partię Whig. Clay zyskał przydomek Wielkiego Kompromisowca, ponieważ starał się znaleźć wspólny język między frakcjami zwolenników i przeciwników niewolnictwa w Kongresie. W 1820 r. Clay wynegocjował porozumienie, na mocy którego do unii przyjęto dwa nowe stany, przy czym niewolnictwo było legalne w Missouri, ale nielegalne w Maine. Przez dziesięciolecia Clay szukał kompromisów, aby utrzymać rozłamowy naród w całości.

„Lincoln był zawsze świadomy swoich porażek i ograniczeń.
W wieku 22 lat Lincoln udał się do wioski New Salem w stanie Illinois. W opowieści, która stała się legendą, zgodził się na publiczny pojedynek zapaśniczy z miejscowym łobuzem, który słynął z twardości. Lincoln zremisował z nim, a następnie zaprzyjaźnił się z nim. Ten epizod podkreślił fizyczną wytrzymałość Lincolna i jego zdolność do przekształcania wrogów w sojuszników. Ciągle się uczył i studiował. Ciągle czytał i niestrudzenie analizował ludzi.

Ideał Henry’ego Claya – człowieka stworzonego przez siebie – zainspirował Lincolna.
Platforma Claya z 1832 roku przedstawiała Stany Zjednoczone jako merytokrację, miejsce, w którym każdy człowiek ze skromnych początków może wznieść się na wyżyny, pod warunkiem, że jest gotów ciężko pracować i narzucić sobie samodyscyplinę. Clay postrzegał rząd federalny jako fundamentalną sieć wsparcia dla człowieka, który sam się dorobił. Wierzył, że budując drogi, mosty i szkoły, sektor publiczny może pomóc zmotywowanym przez siebie Amerykanom w osiągnięciu sukcesu.

„Oczywiście sam Lincoln był bardzo ambitny i dobrze rozumiał pokusę władzy”.
W 1832 roku Lincoln po raz pierwszy ubiegał się o mandat do Izby Gmin Illinois, zajmując ósme miejsce wśród 13 kandydatów. Kiedy Lincoln ponownie wystartował w 1834 roku, jego nowy mentor, Stuart, kierował jego strategią. Podczas kampanii w 1832 roku Lincoln podróżował po swoim okręgu, wygłaszając przemówienia. W przypadku wyścigu w 1834 roku Stuart opracował inne podejście – Lincoln miał osobiście spotkać się z wyborcami. Lincoln wygrał wybory i rozpoczął praktykę prawniczą ze Stuartem. Byli tak blisko, że przez pewien czas dzielili pokój.

Jako młody polityk Lincoln potępiał niewolnictwo, określając je jako „niesprawiedliwość i złą politykę”. Występował przeciwko linczom. Po rozwiązaniu przez Lincolna i Stuarta spółki prawniczej w 1841 roku, Lincoln nadal praktykował prawo. Występy przed sędziami i ławą przysięgłych wykorzystywał do ćwiczenia umiejętności przemawiania i szlifowania umiejętności jasnego i mocnego formułowania argumentów.

Błędy Claya kosztowały go kilka wyborów prezydenckich.
W 1844 roku Clay nieznacznie przegrał wyścig prezydencki z Jamesem Polkiem, po części dlatego, że zabrakło mu dyscypliny w wypowiedziach publicznych. Clay publikował listy, które odbiegały od tematu i stanowiły pożywkę dla jego przeciwnika. Lincoln miał dar jasnej analizy i pomimo niemalże uwielbienia dla Claya, dobrze przyswoił sobie tę lekcję. W kolejnych wyścigach Lincoln zawsze trzymał się tematu.

Prezydent Polk wyznaczył gen. Zachary’ego Taylora na dowódcę obrony wojsk amerykańskich przed Meksykiem. Jako południowiec, Taylor popierał niewolnictwo. W jednym z charakterystycznych zwycięstw Taylora, w 1847 r. odniósł on triumf nad znacznie większymi siłami meksykańskimi. Rozgniewało to Polka. Prezydent nakazał Taylorowi podjęcie jedynie działań obronnych, a zwycięstwo Taylora w bitwie pod Buena Vista uderzyło w Polka jako niesubordynacja.

Podczas gdy Lincoln uczył się na błędach Claya, stał się uważnym słuchaczem jego przemówień. Lincoln wydawał się być naturalnie utalentowanym mówcą i niestrudzenie pracował nad swoim rzemiosłem poprzez naukę i powtarzanie. Lincoln analizował słowa Claya, rozpoznawał taktykę retoryczną Claya i dostosowywał ją do swoich celów. Lincoln posiadał egzemplarz książki The Life and Speeches of Henry Clay, z odręcznym napisem Claya.

„Błędy Claya będą jedną z najtrwalszych lekcji, jakie Lincoln otrzymał od swojego mentora”.
Nikt nie wie, czy Lincoln kiedykolwiek spotkał swojego idola, który zmarł w 1844 roku, ale notatka w książce wskazuje, że ich drogi przynajmniej raz się skrzyżowały. Tak jak Lincoln wzorował swoją retorykę na Clayu, tak samo Lincoln rozumiał wady Claya jako polityka. Clay przegrał trzy wyścigi prezydenckie. Lincoln był na tyle bystry, że potrafił rozpoznać mocne i słabe strony polityków, w tym także te, które przejawiały się wśród jego wzorców.

Stanowisko Lincolna w sprawie niewolnictwa stawiało go w roli umiarkowanego na scenie narodowej.
W 1848 roku Taylor wygrał prezydenturę, ale choroba skróciła jego kadencję; Taylor zmarł w 1850 roku na chorobę jelit. Gdy Partia Whigów była w rozsypce, politycy przeciwni niewolnictwu założyli w 1854 roku Partię Republikańską. W tym okresie gwiazda Lincolna wzrosła. Podział w kwestii niewolnictwa pogłębiał się, a Lincoln wyciągał wnioski ze swoich porażek wyborczych i doskonalił swoje umiejętności mówienia w formie Claya.

Lincoln nabrał rozpędu dzięki swojemu sprzeciwowi wobec decyzji Dreda Scotta, przełomowego orzeczenia Sądu Najwyższego z 1856 roku, w którym stwierdzono, że niewolnik nie może być wolny, nawet jeśli przez lata mieszkał w wolnych stanach i terytoriach. Główny sędzia stwierdził, że Deklaracja Niepodległości nie miała na celu włączenia Afroamerykanów do twierdzenia, że „wszyscy ludzie” zostali stworzeni równymi. Lincoln uważał, że to orzeczenie Sądu Najwyższego „narusza jasny i jednoznaczny język Deklaracji”.

Lincoln zabrał swoje antyniewolnicze przesłanie na szlak kampanii wyborczej, ubiegając się o miejsce w Senacie. „Dom podzielony przeciwko sobie nie może się ostać” – powiedział Lincoln podczas przemówienia na Kapitolu Stanu Illinois. Stephen Douglas, Demokrata, który długo debatował z Lincolnem, zajmował miejsce, którego Lincoln pragnął. Gdy obaj rywale rozpoczęli serię debat w ramach kampanii wyborczej, Lincoln zastosował jedną ze starych sztuczek Claya: Lincoln chwalił Douglasa, jednocześnie wyśmiewając się z własnej pozycji i „biednej, chudej twarzy”.

„Oratorstwo było kluczem do sukcesu Lincolna, tak jak było nim w przypadku Claya”.
W debacie w Ottawie, w stanie Illinois, która zapoczątkowała pojedynek Lincoln-Douglas w 1858 roku, Lincoln kilkakrotnie powoływał się na Claya. Lincoln starał się pokazać siebie jako umiarkowanego, a nie rewolucjonistę. Przywódca afroamerykański Frederick Douglass uważał Lincolna za wroga sprawy abolicji z powodu jego niezdecydowanego stanowiska, ale Lincoln wiedział, że musi odwoływać się do wyborców środka drogi. Lincoln przegrał wybory do Senatu ze Stephenem Douglasem, ale jego występy sprawiły, że stał się sławny w całym kraju.

Zwycięstwo Lincolna w 1860 roku zapewniło mu odpowiedzialność za rozwiązanie najgłębszego kryzysu w historii Ameryki.
Wykorzystując podzieloną Partię Demokratyczną i swój dystans – jako mieszkańca środkowego zachodu – od politycznego chaosu w Waszyngtonie, Lincoln wygrał prezydenturę. Udało mu się to częściowo dzięki milczeniu tam, gdzie Clay mówił za dużo. Od maja do listopada 1860 roku Lincoln trzymał się z dala od opinii publicznej i nie wygłaszał żadnych przemówień.

Na horyzoncie pojawił się kryzys. Kilka niewolniczych stanów groziło secesją, jeśli Lincoln zdobędzie prezydenturę. Po objęciu Białego Domu Lincoln zwrócił wzrok z Claya na Jacksona, człowieka, który miał za sobą podobne kryzysy. W 1833 roku Karolina Południowa zagroziła secesją, a Jackson ją potępił. Lincoln studiował ten epizod, formułując swoją odpowiedź na zbliżające się secesje na Południu.

„Lincoln zawsze uważnie obserwował ludzi i uczył się od nich”.
Zbrojna potyczka w Forcie Sumter w Karolinie Południowej zapoczątkowała wojnę secesyjną; Lincoln spojrzał na portret Jacksona na ścianie swojego gabinetu. Kiedy gubernator Maryland i burmistrz Baltimore odwiedzili Lincolna, aby poprosić go o pokojowe rozstanie z narodem, Lincoln odpowiedział, że związany z honorem, krótkowzroczny Jackson nigdy nie poparłby takiej kulejącej odpowiedzi. Jackson – ze swoim zwyczajem afiszowania się siłą w obliczu konfliktu – stał się nowym wzorem do naśladowania dla Lincolna. W kwietniu 1861 roku Lincoln poszedł w ślady Jacksona, zawieszając prawo do habeas corpus. Gdy powstańcy w Maryland palili mosty i przecinali linie telegraficzne, Lincoln nakazał władzom federalnym uwięzić podejrzanych o zdradę bez należytego procesu.

Andrew Jackson był dla Lincolna wzorem silnej władzy wykonawczej w czasie wojny.
W dekadach poprzedzających wybór Lincolna, Jackson był rzadkim prezydentem skłonnym do odwoływania urzędników gabinetu i innych osób mianowanych na wysokie stanowiska bez zgody Kongresu. Lincoln skorzystał z tego uprawnienia, aby zwolnić nieskutecznych kandydatów, takich jak gen. George McClellan. Lincoln wiedział, że McClellan jest lojalnym demokratą i miał nadzieję, że znajomość młodego generała z prezydentem Konfederacji Jeffersonem Davisem da przewagę siłom Unii. Lincoln naśladował również Jacksona, trzymając członków swojego gabinetu na krótkiej smyczy i w bezpiecznej odległości.

„Nie było żadnego dramatycznego momentu, w którym Lincoln nagle stał się człowiekiem, który będzie mitycznym, ukochanym prezydentem, jakim się stał”.
W miarę jak Lincoln dojrzewał jako przywódca i mówca, zrozumiał, kiedy należy odrzucić przykład swoich wzorców. Przemówienie Gettysburskie, które wygłosił na polu bitwy w Pensylwanii w 1863 roku, ilustruje zdolność Lincolna do odwrócenia się w razie potrzeby od stylu Claya. Clay preferował długie zdania w długich przemówieniach, co Lincoln zazwyczaj naśladował. Przemówienie w Gettysburgu miało mniej niż 275 słów. Lincoln docenił fakt, że prezydenci przemawiają do mas i że jasność i zwięzłość mają kluczowe znaczenie.

W szerszej perspektywie Lincoln pozostał człowiekiem z gliny. XIII Poprawka, formalne zniesienie niewolnictwa, była osiągnięciem, o którym marzył Clay – środkiem, który dostosowałby Konstytucję USA do ideałów Deklaracji Niepodległości.

O Autorze


Michael Gerhardt jest Burton Craige Distinguished Professor of Jurisprudence na University of North Carolina at Chapel Hill.

Rate this post