Jako gospodarz popularnego podcastu On Leadership, Scott Miller regularnie spędza czas na rozmowach z liderami myśli i najlepszymi umysłami biznesu. W tym zbiorze esejów zebrał najgłębsze spostrzeżenia, które uzyskał od 30 znanych liderów – od generałów wojskowych i gwiazd sportu po autorów bestsellerów – na temat tego, jak zmienić swoje nastawienie, życie i karierę. Jego głęboka znajomość tematów i miłość do nich jest widoczna – podobnie jak swobodny, konwersacyjny styl jego najlepszych podcastów. Zebranie ich w jednym miejscu zwielokrotnia ich siłę.

Artykuł  przetłumaczony algorytmicznie z języka angielskiego (przepraszamy za niedoskonałości) jako materiał na nasze szkolenia z komunikacji.

Take-Aways

  • Wielcy mentorzy doceniają życie.
  • Nie obarczać się winą, ale wziąć na siebie swoje porażki.
  • Cenić tych, którzy się od Pana różnią i nie zgadzają.
  • Wiedzieć, kiedy zerwać z powszechnymi przekonaniami, nawykami i założeniami.
  • Głęboko poznać siebie i świadomie pielęgnować swoją tożsamość.
  • Dobrzy liderzy są wrażliwi, bezpośredni i obecni.
  • Nawiązywać kontakty z ludźmi i rozwijać swoją markę.
  • Dobrze robić jedną rzecz.


Podsumowanie


Wielcy mentorzy doceniają życie.
Być może nikt nie okazuje większej wdzięczności za życie niż Nick Vujicic, chociaż mało kto miałby więcej powodów, aby je lekceważyć. Vujicic urodził się bez kończyn i nie może robić rzeczy, które dla większości ludzi są oczywiste, jak na przykład karmić się. Jednak perspektywa, z jaką Vujicic podchodzi do swoich doświadczeń życiowych, pokazuje transformacyjną moc mindfulness i pozytywnego myślenia.

„Wyobraźmy sobie, ile odwagi wymaga publiczne przeżywanie swojego życia – zwłaszcza po to, aby uczyć innych”.
Dorastając, Trent Shelton marzył o uprawianiu sportu zawodowego. Uczęszczał na Uniwersytet Baylor na stypendium piłkarskie, ale nie został powołany do zawodowego futbolu. Zgłosił się do Colts jako wolny agent, ale został zwolniony. Grał w Washington Football Team i w Arena League. Największe rozczarowania – i lekcje – przyniosły mu relacje z Seattle Seahawks. Shelton grał w ich drużynie treningowej; zwolnili go, a następnie poprosili o powrót z rodzinnego Teksasu. Był w drodze, gdy Seahawks zadzwonili do niego na lotnisko, aby powiedzieć, że zmienili zdanie. To nauczyło Sheltona, że niezależnie od tego, przez co się przechodzi, nie jest to „ostateczny cel”. Może Pan sprawić, że przyszłość będzie lepsza.

Proszę nie obarczać się winą, proszę wziąć na siebie swoje porażki.
Leif Babin uczęszczał do Akademii Marynarki Wojennej i chciał zostać Navy SEAL. Jednak początkowo SEALs nie wybrali go. Wytrwał i dopiero po latach przeszedł szkolenie SEAL. Większość osób, które szkolą się na komandosów, nie udaje się. Babinowi się udało i odbył trzy tury w Iraku. Do życia i przywództwa podchodzi zgodnie z zasadą „ekstremalnej własności”.

„Nie ma żadnych wymówek.” (Leif Babin)
Uważa, że należy w pełni odpowiadać za swoje życie – za wszystko, co się robi i czego się nie robi. To może być trudne. Wielu ludzi szuka winnych.

Proszę cenić tych, którzy się od Pana różnią i nie zgadzają.
W świecie biznesu jest wielu ekstrawertyków, ludzi, którzy uwielbiają rozmawiać i załatwiają sprawy publicznie. W książce „Quiet: The Power of Introverts in a World That Won’t Stop Talking” Susan Cain wyjaśnia, jaki niezwykły wkład wnoszą introwertycy po cichu i jak ekstrawertyczna kultura zbyt często ich pomija. Przekonuje, że społeczeństwo musi aktywnie doceniać tych, którzy inaczej patrzą na świat.

Niektórzy liderzy umniejszają tych, którzy ich otaczają, aby wywyższyć siebie. Liz Wiseman w swojej książce Multipliers twierdzi, że zamiast być „pomniejszaczem”, lider powinien starać się być „pomnażaczem”. Należy mieć świadomość, że można nieumyślnie pomniejszać ludzi i świadomie pracować nad pomnażaniem siły i sukcesu osób z otoczenia.

„Ludzie lubią ludzi podobnych do siebie. A liderzy mogą wpaść w tę pułapkę”.
Liderzy lubią myśleć, że są odważni. Jednak płodny, bestsellerowy autor Seth Godin twierdzi, że zbyt często ludzie są lekkomyślni, gdy powinni być nieustraszeni. Lekkomyślność niesie w sobie egoizm, podczas gdy bycie nieustraszonym wymaga bezinteresowności i współczucia. To, którą cechę zawierają Państwa działania, można zmierzyć na podstawie wpływu, jaki wywierają Państwo na innych.

Pisarz M.J. Fievre przypomina liderom o jeszcze jednym ważnym rozróżnieniu: między efektywnością a skutecznością. Skuteczność może być uzależniająca. Cięższa i szybsza praca oraz osiąganie lepszych wyników niż inni ludzie wiąże się z nagrodami. Jednak gdy pracuje się z ludźmi, bycie efektywnym może działać na niekorzyść. Idealnie byłoby, gdyby przywódca zachował równowagę między wydajnością a skutecznością: realizował zobowiązania, gdy jest to konieczne; zwolnił, aby słuchać, gdy ludzie potrzebują uwagi.

Wiedzieć, kiedy zerwać z powszechnymi przekonaniami, nawykami i założeniami.
Psycholog Susan David pomaga ludziom stać się bardziej uważnymi i świadomymi swoich wewnętrznych myśli oraz tego, kiedy te myśli i emocje różnią się od faktów. Rozpoznanie różnicy między byciem złym a posiadaniem złych myśli tworzy przestrzeń, w której ludzie mogą wybierać i działać bardziej swobodnie.

„W ludzkiej naturze leży mylenie naszych emocji, opinii i uczuć z faktami”.
Anne Chow jest prezesem AT&T Business i współautorką książki „The Leader’s Guide to Unconscious Bias”. Chow mówi o tym, że coś tak pozornie prostego, jak zapytanie kogoś, skąd pochodzi, ma swoją wagę, w zależności od kontekstu i motywu. Pytający może myśleć, że próbuje poznać inną osobę, podczas gdy ta osoba może czuć się przepytana lub wykluczona. Pytanie, skąd ktoś pochodzi, sugeruje, że nie jest „stąd”. Przemyślani liderzy badają swoje motywy i znajdują inne pytanie do zadania.

Ryan Holiday, autor książki „Stillness Is The Key”, podkreśla prymat samodyscypliny. Holiday celowo rozpoczyna swoje poranki: od ćwiczeń i refleksji. Jego spokojny czas podkreśla istotną rzeczywistość dotyczącą biznesu i życia: Kontemplacja jest niezbędna. Praca Holiday’a nad koncentracją uczy jeszcze jednej lekcji: Często samodyscyplina polega na tym, czego nie robimy, tak samo jak na tym, co robimy.

Whitney Johnson zgodziłaby się z tym, ponieważ w Disrupt Yourself twierdzi, że wiele osób pozwala innym kształtować swoją karierę. Niektórzy nie wybierają swojej drogi i pozwalają, aby okoliczności wybrały ją za nich. Zamiast tego należy „samozakłócać się”. Johnson proponuje, aby w rozwoju kariery kierować się „krzywą S zakłóceń”. Kiedy jest się nowym w karierze, dużo się uczy i powoli awansuje. Krzywa jest prawie płaska. W miarę integrowania niezbędnych umiejętności wszystko się łączy. Linia skręca w górę. Potem następuje plateau. W tym momencie mogą się Państwo znudzić i potrzebować zmiany.

Proszę poznać siebie dogłębnie i świadomie pielęgnować swoją tożsamość.
Autor bestsellerów Daniel Pink w swoich książkach porusza złożone tematy, takie jak sprzedaż i motywacja. Ostatnio zwrócił uwagę na czas i wyczucie czasu, a konkretnie na „rytmy okołodobowe” rządzące ludzką aktywnością. W swojej najnowszej pracy „When” (Kiedy) wyjaśnia, że ludzka energia przebiega według schematu „szczyt, dół i powrót”. Ludzie odnoszą największe korzyści z zaplanowania kluczowych działań w okresie największej energii.

„Czy zidentyfikował Pan rytm, który prowadzi Pana dzień?”.
Neurobiolog i psychiatra Daniel Amen pomaga ludziom dbać o ich fizyczne mózgi. Jeżeli nie doznał Pan choroby lub urazu mózgu, prawdopodobnie nie poświęcał mu Pan zbyt wiele uwagi, dlatego Amen wyjaśnia, jak go chronić.

Stedman Graham przekonuje, że należy myśleć o swojej tożsamości jako o marce osobistej – i że można ją wybrać. Proszę sobie uświadomić, że Państwa tożsamość jest bardziej złożona i przeplatana, niż mogłoby się wydawać. Osoby, które poznają Pana przez krótki czas, prawdopodobnie znają tylko ograniczony fragment Pana tożsamości. Ludzie często myślą w kategoriach odnajdywania się i odkrywania swojej tożsamości, ale Państwo mogą wybrać i zbudować swoją dzięki samoświadomości i kreatywności.

Dobrzy liderzy są wrażliwi, bezpośredni i obecni.
Przywództwo wymaga siły i wymaga, aby liderzy widzieli szeroki obraz sytuacji. Jednak, jak pokazuje Dave Hollis, liderzy mogą mieć więcej niż jeden rodzaj siły. Ktoś może przewodzić poprzez bycie wrażliwym i całkowicie obecnym dla innych wokół siebie.

Kim Scott w swojej książce „Radical Candor” uważa, że wielu liderów źle rozumie, czego wymaga od nich ich pozycja. Starają się być mili, aby nie ranić uczuć swoich pracowników. W rezultacie nie zachowują się tak, jak tego wymaga ich pozycja kierownicza, nie stawiają czoła trudnym sytuacjom bezpośrednio. W ten sposób pozwalają ludziom na kontynuowanie dysfunkcyjnych zachowań i nie pozwalają im dać z siebie wszystkiego. Należy bezpośrednio odnieść się do tego, co się naprawdę dzieje, aby pokazać, że naprawdę Państwu zależy, a nie iść na łatwiznę.

„Zbyt wielu liderów chce być „miłym” dla swoich pracowników i upewnić się, że nie zranią ich uczuć”.
Autor bestsellerów Stephen M.R. Covey odniósł wiele sukcesów w biznesie. Jednak jedna z jego najlepszych lekcji pochodzi z innego rodzaju doświadczenia biznesowego: Kiedy FranklinCovey miał wprowadzić na rynek nowy program dla liderów, odwołał go, ponieważ uznał, że program nie jest wystarczająco dobry. Nalegał, aby poświęcić jeszcze osiem miesięcy na doprowadzenie go do standardu, który sobie wyobrażał. Wymagało to odwagi i świadomości, co oznacza i czego wymaga jakość.

W swojej książce „Barking Up the Wrong Tree” Eric Barker twierdzi, że to, co większość ludzi uważa za sukces, jest kombinacją mitów, nieścisłości i kłamstw. Jak mówi, aby naprawdę przewodzić, należy zadać sobie pytanie, jakie wadliwe historie zostały Państwu opowiedziane, i poznać prawdę. Musi Pan przyjrzeć się historii, którą inni opowiadają o Panu, i opowiedzieć ją własnymi słowami, tak aby była Pana własnością. Proszę poświęcić trochę czasu, aby opisać historię swojego życia tak, jak chce Pan, aby była.

Nawiązywać kontakty z ludźmi i rozwijać swoją markę.
Bob Whitman, który zajmował wiele wysokich stanowisk kierowniczych, jest uosobieniem lidera służebnego. Świadczy o tym jego zachowanie podczas regionalnego spotkania sprzedażowego FranklinCovey w 2004 roku. Kiedy pożar zakłócił spotkanie, Whitman zaangażował się w pomoc w zapewnieniu 120 uczestnikom jedzenia i nowego miejsca na nocleg. Nie ustawał w wysiłkach, dopóki nie zadbano o wszystkich.

Szef działu personalnego Todd Davis prawdopodobnie pochwaliłby te działania, ponieważ koncentruje się on przede wszystkim na budowaniu relacji. Często słyszy się, że firmy mówią, że ich ludzie są ich najważniejszym atutem, ale Todd się z tym nie zgadza. To nie są ludzie, mówi. To kultura budowana poprzez połączenia między ludźmi. A liderzy są liderami dzięki temu, co potrafią zrobić „z ludźmi i przez ludzi”.

Ekspert ds. marketingu Donald Miller pomaga ludziom nawiązywać kontakty, uświadamiając im ich własne historie. Pracując z ludźmi, pomagając im rozwijać ich marki, inspiruje każdego z nich do szlifowania tych historii w „prosty przekaz”, który łatwo dociera do innych.

Dobrze robić jedną rzecz.
Ludzie próbują robić zbyt wiele różnych rzeczy. Na przykład Jay Papasan wie lepiej. Głosi on wartość JEDNEJ rzeczy: znaczenie posiadania jednego priorytetu, na którym skupia się Pan ponad wszystko. Jest to trudne, ale ma Pan większe szanse na sukces, ponieważ skupienie się na jednej rzeczy pomaga wyeliminować czynniki rozpraszające.

Brendon Burchard jest trenerem, szkoleniowcem i autorem bestsellerów, których książki obejmują High Performance Habits. Przekonuje on do tworzenia „płodnej jakości produkcji”. Należy skupić się na tym, co się robi najlepiej i co jest najważniejsze, i wyeliminować wszystko inne.

Dzisiejszy świat biznesu wymaga od liderów innowacyjności, ale to może być zniechęcające. Dorie Clark proponuje nowe spojrzenie na innowacje: Zamiast wymyślać coś zupełnie nowego, należy wziąć coś, co już istnieje i nadać temu „twist”, aby zaspokoić inne potrzeby lub odbiorców.

Chris McChesney wnosi pozornie nieskończoną energię do swoich funkcji kierowniczych we FranklinCovey. Wnosi również ogromną koncentrację na jednym obszarze: realizacji strategii. McChesney chce wiedzieć, w jaki sposób firmy realizują swoje plany i pomóc im w tym. Pracował z firmami na różnych rynkach, a swoje wnioski na temat ich praktyk przedstawił w książce „4 dyscypliny realizacji”. Przywództwo odgrywa ważną rolę w każdej dyscyplinie, a szczególnie istotne jest w przypadku „Dyscypliny 3: Utrzymywanie przekonującej tablicy wyników”. Tabele wyników pomagają ludziom skupić się i utrzymać motywację.

Kiedy Rolling Stone opublikował artykuł, w którym generał Stanley McChrystal kpił z amerykańskich przywódców cywilnych, McChrystal wziął odpowiedzialność za swój zły osąd i podał się do dymisji. Lata później McChrystal zdjął odbitkę konfederackiego generała Roberta E. Lee, którą podarowała mu żona, po tym jak protesty polityczne zwróciły uwagę na dyskryminację rasową w Stanach Zjednoczonych. Obie decyzje odzwierciedlają jego chęć trzymania się swoich zasad moralnych.

„Być po właściwej stronie historii”.
Ten cel daje Panu perspektywę na podejmowane przez Pana decyzje. Zamiast martwić się o to, jak wygląda zmiana stanowiska, należy rozważyć swoje opcje, aby zobaczyć, która z nich przyczynia się do postępu społecznego. Taką decyzję należy podjąć: dzięki niej będzie Pani wzorem dla innych.

O autorze


Scott Jeffrey Miller jest gospodarzem podcastu FranklinCovey „On Leadership”.

Rate this post