Czy wstaje Pan z łóżka zdenerwowany i przytłoczony? To nie jest sposób na rozpoczęcie dnia, mówią Benjamin Spall i Michael Xander, współzałożyciele mymorningroutine.com. Ich badania wykazują, że celowy, pielęgnujący poranek nastawia Państwa na cały następny dzień. Oprócz sugestii dotyczących pomocnych porannych rytuałów, przeprowadzili oni wywiady z ludźmi sukcesu – w tym z medalistami olimpijskimi, dyrektorami generalnymi, autorami i pedagogami – na temat ich porannych nawyków, aby zainspirować Państwa do stworzenia własnego, wczesnego reżimu.

Artykuł  przetłumaczony algorytmicznie z języka angielskiego (przepraszamy za niedoskonałości) jako materiał na nasze szkolenia z komunikacji.

Wnioski

  • Poranna rutyna wpływa na resztę dnia.
  • Dowiedzenie się, jak ludzie sukcesu rozpoczynają swój dzień, może być dla Państwa inspiracją do stworzenia własnej porannej rutyny.
  • Ludzie sukcesu, którzy czują się najbardziej czujni i energiczni rano, wykorzystują ten czas, aby zrobić jak najwięcej.
  • Konsekwentne ćwiczenia fizyczne odżywiają Państwa umysł, ciało i ducha.
  • Medytacja lub praktyka mindfulness daje w ciągu dnia jasność, skupienie i poczucie spokoju.
  • Proszę stworzyć wieczorną rutynę, która pomoże Państwu się zrelaksować, odpuścić codzienne obowiązki i zorganizować następny poranek.
  • Dobry sen dostarcza energii do porannej rutyny i pozwala na osiągnięcie wysokiej wydajności w ciągu dnia.
  • Rodzice powinni stale dostosowywać swoje poranne rytuały do zmieniających się potrzeb rodziny.
  • Rozpoczęcie dnia od zadbania o siebie i poświęcenia sobie uwagi przygotowuje Państwa na wszystko, co może nastąpić później.

Podsumowanie

Rutyna poranna wpływa na resztę dnia.
Pośpiech w pierwszych godzinach poranka nie pomoże Państwu stawić czoła dniu rozbudzonemu, czujnemu i gotowemu. Ludzie produktywni i odnoszący sukcesy zaczynają dzień świadomie, z zamiarem. Rutyna poranna nie jest uniwersalna. To, co sprawdza się u jednej osoby, może nie być właściwe dla innej. Godziny pracy, rytm osobisty i dzieci, jeżeli mają Państwo dzieci, dyktują najlepszy sposób rozpoczęcia dnia. Niektórzy zobowiązują się do nieuporządkowanego życia i rygorystycznych ćwiczeń. Inni wolą rutynę skoncentrowaną na duchowych poszukiwaniach i dbaniu o siebie. Odmładzająca poranna rutyna stanowi różnicę między osiągnięciem codziennych celów a ich niedotrzymaniem.

„Wybory, których dokonujemy w ciągu pierwszej godziny lub kilku godzin naszego poranka, decydują o tym, czy przez resztę dnia będziemy mieli produktywność i spokój ducha, czy też będzie on dla nas ciężki.
W miarę przechodzenia przez różne etapy życia, Pana poranna rutyna będzie ewoluować. Jeżeli dostosuje Pan swoje działania do swoich przekonań i intencji, sposób, w jaki kształtuje Pan swoje poranki, będzie stanowił wartość dodaną do Pana życia. Nie ma znaczenia, czy jest Pan osobą wcześnie wstającą, czy też późno śpiącą. Pierwsza godzina dnia, niezależnie od tego, o której godzinie, toruje drogę pozostałym.

Dowiedzenie się, jak inni ludzie rozpoczynają dzień, może zainspirować Państwa do stworzenia własnej porannej rutyny.
Czy wylatuje Pan z łóżka pięć minut przed tym, jak powinien być w drodze do pracy lub szkoły? Jeżeli tak, to nie pozostawia Pan wystarczająco dużo czasu na korzystną poranną rutynę. Aby wygospodarować czas po przebudzeniu, należy nastawić alarm pięć minut wcześniej niż zwykle. Co tydzień dodawać pięć minut, aż znajdzie się czas na wykonanie porannej rutyny, zanim w pośpiechu wyjdzie się za drzwi. Przełamać nawyk drzemki. Dla większości ludzi naciśnięcie przycisku drzemki powoduje, że są bardziej zrzędliwi i ospali niż wstanie z łóżka przy pierwszym dzwonku alarmu.

„Jeżeli ma Pan problemy z porannym wstawaniem, są dwa rozwiązania, które na pewno wykładniczo poprawią Pana szanse: 1. Urodzenie dziecka. 2. Kupienie psa”. „
Aby rozpocząć poranek, proszę pościelić łóżko. Wyłączyć telewizor i urządzenia cyfrowe. Posłuchać muzyki klasycznej lub kojącej. Poświęcić chwilę na odczuwanie wdzięczności lub odmówić modlitwę. Wyjście na spacer, bieg lub przejażdżkę rowerową ustawia pozytywną intencję na cały dzień.

Pisarka i była strażaczka Caroline Paul zaczyna każdy dzień od filiżanki kawy i książki lub wydania The New Yorker. Ustawia budzik na godzinę 6.00-6.30, aby móc pisać, zanim poranek zniknie. Paul często uważa, że przejście od spokoju wczesnego poranka do zgiełku życia codziennego jest „szokujące”. James Freeman, założyciel Blue Bottle Coffee, zaczyna dzień o 6 rano od cappuccino. On i jego żona lubią popijać kawę i czytać „The New York Times” w łóżku przed rozpoczęciem pracy lub treningu.

Ludzie sukcesu, którzy rano czują się najbardziej czujni i energiczni, wykorzystują ten czas, aby zrobić jak najwięcej.
Ci, którzy uważają się za porannych ludzi, uważają, że w pierwszych godzinach dnia pracują najbardziej produktywnie. Proszę zacząć dzień od skupienia i zamiaru. Na koniec dnia proszę stworzyć listę rzeczy do zrobienia, nad którymi będzie można pracować rano. Zapisywanie zadań uwalnia umysł od myślenia o tym, co trzeba zrobić. Ograniczyć listę do pięciu lub sześciu pozycji i pracować nad nią, skreślając je w miarę upływu czasu. Najpilniejsze sprawy należy załatwiać najpierw, gdy jest się najbardziej czujnym i skoncentrowanym. Chronić swój produktywny czas rano, planując rozmowy, spotkania i mniej wymagające zadania na późniejszą część dnia.

Sprawdzanie poczty elektronicznej jako pierwszej rzeczy po przebudzeniu generalnie nie jest dobrym pomysłem, ponieważ oznacza utratę kontroli nad własnymi działaniami i myślami oraz zmusza do odpowiadania na pytania i żądania innych osób. Wręcz przeciwnie, L. Rafael Reif, prezes MIT, sprawdza swoją pocztę w pierwszej kolejności. Zwykle wstaje przed budzikiem o 6 rano. Przegląda wtedy swoją pocztę, aby móc odpowiedzieć na wszystko, co pilne, a co mogło się wydarzyć za oceanem w nocy. Potem może spokojnie zjeść śniadanie i przeczytać wiadomości, zanim weźmie prysznic i uda się do pracy.

„W momencie, gdy otwiera się e-mail, wchodzi się w tryb reaktywny i zaczyna się pracować nad cudzymi sprawami, a nie nad własnymi”.
Autorka Maria Konnikova organizuje swoje poranki, mimo że reszta jej dnia jest w rozsypce. Przyznaje, że „moje pisanie jest w rozsypce”, ale rano „robi wszystko”. Zaczyna dzień około godziny 6.00, wypija filiżankę herbaty, ćwiczy jogę i medytację. Wieczorem robi notatki w planerze, ale rzadko się do niego odwołuje następnego dnia; samo zapisanie zadań oczyszcza jej umysł. „Poranki są dla mnie najbardziej produktywną porą dnia”, mówi założyciel Farnam Street, Shane Parrish. Zaczyna wcześnie od kawy i pracuje nad dwoma lub trzema projektami, które poprzedniego wieczoru uznał za priorytetowe. E-mail i śniadanie czekają, aż wykona „sporą część pracy”. Przewodniczący zarządu Vanguard Group Bill McNabb lubi być przy biurku nie później niż o 6:15. Lubi mieć czas na przygotowanie się do pracy i nadążanie za wiadomościami z całego świata.

Konsekwentna rutyna ćwiczeń odżywia umysł, ciało i ducha.
Włączenie ćwiczeń do porannej rutyny pozytywnie nastraja dzień. Niektórzy wolą ćwiczyć później w ciągu dnia, ale ważne jest, aby znaleźć czas, który pasuje do Państwa planu dnia i trzymać się go. Proszę spróbować urozmaicić swoje ćwiczenia. Na przykład, jednego ranka można wykonywać ćwiczenia kardio, a następnego ćwiczenia siłowe. Jeżeli nie ćwiczyli Państwo regularnie, należy zacząć od krótkich, łatwych do wykonania ćwiczeń. Kilka pompek, przysiadów i rozciągań sprawi, że krew zacznie płynąć. Jeśli ćwiczy Pani z partnerem i przygotuje wszystko wieczorem, będzie Pani bardziej wytrwała. Proszę dawać sobie małe nagrody za trening. Może to być tak proste, jak oglądanie zabawnego, tandetnego programu telewizyjnego podczas treningu na bieżni.

„Gdy ogarnie Pani poranny pot, wie Pani, że niezależnie od tego, co jeszcze wydarzy się (lub nie wydarzy) w ciągu dnia, wykonała Pani swój trening”. „
Autorytet w dziedzinie przywództwa i emerytowany generał armii amerykańskiej Stanley McChrystal zaczyna dzień o 4 rano od półtoragodzinnego treningu, na przemian z bieganiem i ćwiczeniami siłowymi. Wieczorem rozkłada w łazience ubrania i buty do ćwiczeń, aby móc się szybko ubrać i ruszyć w drogę. Sherry Lansing, była dyrektor naczelna Paramount Pictures, ćwiczy cztery razy w tygodniu, na przemian z pilatesem i bieganiem na bieżni. Postawiła sobie za cel, że nie pozwoli, aby spotkania i telefony pokrzyżowały jej plany treningowe. Pływaczka długodystansowa Sarah Kathleen Peck rozpoczyna dzień w basenie, zaczynając o 6:50 i kończąc o 8:15. Aby zachować świeżość, dwa razy w tygodniu śpi do późna, a niedzielne poranki przeznacza na odpoczynek, oglądanie wschodu słońca i czytanie w łóżku.

Medytacja lub praktyka mindfulness daje w ciągu dnia jasność, skupienie i poczucie spokoju.
Medytacja poprawia koncentrację, zwiększa skupienie, zmniejsza stres i pomaga lepiej spać. Mogą Państwo skorzystać z aplikacji do medytacji z przewodnikiem, praktykować mindfulness skupiając się na oddechu lub poświęcić 5-10 minut na ćwiczenia w pozycji siedzącej. Włączenie medytacji i mindfulness do porannej rutyny nie jest trudne. Proszę skupić uwagę i doskonalić świadomość podczas gotowania wody na herbatę lub parzenia kawy. Niech Pan pozwoli sobie na medytacyjne myśli podczas biegu lub ćwiczeń. W ciągu dnia należy znaleźć chwile, aby pozostać obecnym i zwiększyć świadomość swoich myśli i otaczającego świata.

„Medytacja może obejmować wszystko, począwszy od uniesienia się w pozycji lotosu (często wbrew rozsądkowi) na weekendowym odosobnieniu, poprzez cierpliwe czekanie, aż czajnik się zagotuje, aż po poranną zabawę z dziećmi.”
Autorka Ruth Ozeki zmienia swoją poranną rutynę w zależności od tego, czy uczy, pisze, czy prowadzi odosobnienie medytacyjne. W większości poranków najpierw przez pół godziny praktykuje medytację zazen. Prezes Pixar i Walt Disney Animation Studios Ed Catmull medytuje codziennie rano przed ćwiczeniami do 60 minut. Pomaga mu to wyciszyć negatywne myśli i uspokaja jego skłonność do roztrząsania przeszłych wydarzeń lub problemów. Aiste Gazdar, założycielka Wild Food Café, stosuje codzienną poranną medytację, aby „wyczyścić rzeczy z drugiej strony świadomej świadomości”. Medytacja pozwala spojrzeć na problemy z innej perspektywy, wydobywając na powierzchnię uczucia wdzięczności za bogactwo życia.

Proszę stworzyć wieczorną rutynę, która pomoże Pani zrelaksować się, pozbyć się codziennych obowiązków i zorganizować następny poranek.
Nie wszyscy mają wolne wieczory, ale jeżeli zazwyczaj spędzają Państwo wieczory w domu, należy mądrze wykorzystać ten czas, a nie kłaść się przed telewizorem. Niektórzy ludzie wolą pracować w nocy, ale nawet nocne sowy powinny ustalić uspokajający sposób chodzenia spać. Do korzystnych czynności wieczornych należy wybieranie ubrań na następny dzień i przygotowywanie stroju do ćwiczeń. Na koniec dnia pracy należy sporządzić listę rzeczy do zrobienia i przejrzeć plan dnia następnego. Miło jest budzić się w uporządkowanym domu, więc należy posprzątać przed snem. Uporządkować kuchnię i nastawić ekspres do kawy. Czas, który poświęca Pan na wieczorne wyciszenie się, otwiera następnego dnia rano możliwości medytacji, modlitwy, praktykowania wdzięczności lub pisania w dzienniku.

„Większość ludzi spędza wieczory, uciekając przed godzinami, zanim w końcu znudzi się na tyle, aby pójść spać”. „
Jenny Blake, autorka i mówczyni, myśli o rzeczach, za które jest wdzięczna, a przed zaśnięciem zadaje sobie pytania „na dobranoc”, takie jak: „Co było dla mnie najważniejsze w ciągu dnia?”. Bob Moore, założyciel Bob’s Red Mill, lubi czytać wieczorami, po tym jak weźmie prysznic i wybierze ubrania na następny dzień. Czasami tak się wciąga w książkę biograficzną lub historyczną, że wraca do niej po przebudzeniu w nocy. Autor i pedagog José Luis Vilson podkreśla korzyści płynące z picia przed snem filiżanki herbaty rumiankowej, która pomaga mu zasnąć i utrzymać nawodnienie w nocy.

Dobry sen dostarcza energii do porannej rutyny i umożliwia wysoką wydajność w ciągu dnia.
To, że dorośli mogą sobie poradzić, śpiąc mniej niż siedem do dziewięciu godzin, jest powszechnym błędnym przekonaniem. Niektórzy ludzie dobrze funkcjonują przy mniejszej ilości snu, ale większość ludzi odczuwa złe skutki braku snu. Aby mieć jak najlepszy sen, należy kłaść się spać trochę wcześniej i przestrzegać stałych pór kładzenia się do łóżka i budzenia. Proszę uczynić swoją sypialnię rajem dla snu, utrzymując ją w ciemności, ciszy i chłodzie. Proszę zainwestować w wysokiej jakości materac, dobre poduszki i pościel. Od późnego popołudnia proszę unikać napojów zawierających kofeinę. Gdy nadejdzie pora snu, proszę uczynić sypialnię strefą wolną od urządzeń cyfrowych. Telewizory i urządzenia cyfrowe emitują niebieskie światło, które zakłóca naturalny rytm okołodobowy organizmu.

„Zasługuje Pani na to, aby dać sobie najlepszą szansę na wykonanie porannej rutyny, a najlepszym sposobem na to jest upewnienie się, że jest Pani dobrze wypoczęta.” „
Arianna Huffington, założycielka Huffington Post, uważa swój rytuał na dobranoc za „święty”. Wyłącza urządzenia cyfrowe, bierze gorącą kąpiel przy świecach i często pije filiżankę uspokajającej herbaty rumiankowej lub lawendowej. Jej celem jest „złapać pociąg o północy”, czyli zasnąć przed północą. Ekspertka od porządków Marie Kondo porządkuje swój dom, a przed położeniem się do łóżka nakłada na kark kojące olejki eteryczne. Scott Adams, twórca komiksu „Dilbert”, nazywa siebie „światowej klasy przedziałowcem”. Zostawia pracę przy biurku i nie myśli o niej, próbując zasnąć.

Rodzice powinni stale dostosowywać swoje poranne rutyny do zmieniających się potrzeb rodziny.
Gdy w rodzinie pojawiają się dzieci, stare poranne rutyny odchodzą w przeszłość. Gdy dziecko przesypia już noc, warto rozważyć wstawanie przed jego pobudką, aby wygospodarować cenną godzinę dla siebie. Dzieci zmuszają Państwa do większej adaptacji w miarę jak zmieniają się ich potrzeby. Rutyna ma znaczenie dla niemowląt i małych dzieci, ponieważ daje poczucie bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia. Rano należy zignorować urządzenia cyfrowe, aby móc skupić się wyłącznie na swoich dzieciach. Wczesny ranek to świetny czas na opowiadanie historii, wspólny posiłek i nadrabianie zaległości. Zawsze należy poświęcić chwilę na pożegnanie dnia pracy lub szkoły, przytulając się i całując.

„Wspaniały początek dnia z dziećmi jest tak ważny dla Pani (i ich) ogólnego szczęścia. Proszę to docenić, to jest wszystko”. „
Współzałożyciel Twittera Biz Stone bawi się ze swoim synem przez około godzinę przed wyjściem do pracy. Przez pewien czas chętnie bawił się klockami Lego, ale ostatnio grają w Minecraft na iPadzie. Emily Schuman, założycielka Cupcakes and Cashmere, lubi spędzać czas rano na czytaniu i zabawie ze swoją dwuletnią córką. Zanim Schuman urodziła dzieci, jej poranki miały mniejszą strukturę, ale teraz odkryła, że lubi rutynę mama-babcia. Dziennikarz Nick Bilton, zanim miał dzieci, pisał rano. Teraz wstaje o 5:30 z maluchem. Ganianie za nim po domu stało się porannym treningiem Biltona.

Rozpoczęcie dnia od zadbania o siebie i poświęcenia sobie uwagi pozwala na poradzenie sobie z tym, co może nastąpić później.
Każdy poranek daje możliwość „czystego konta” i rozpoczęcia od nowa. Zadbanie o swoje potrzeby jako pierwsze pozwala spokojnie i produktywnie reagować na wyzwania dnia. Czas dla siebie”, którym cieszy się Pani w porannych, spokojnych godzinach, może stać się cenny i niezbędny dla Pani dobrego samopoczucia.

„Bez rutyny jest Pani jak statek bez steru, który płynie w tę i z powrotem, ale nigdy nie płynie naprawdę wyznaczonym przez siebie kursem”.
Wykorzystanie początku dnia do maksimum pozwala Państwu wzmocnić się na nadchodzące wymagania i w przemyślany sposób ustalić priorytety swoich obowiązków. Poczucie spełnienia, które odczuwa się, gdy kończy się ważny projekt przed lunchem lub wykonuje się wczesny trening, jest podnoszące na duchu i dodaje energii.

O Autorach

Benjamin Spall i Michael Xander są współzałożycielami magazynu internetowego My Morning Routine. Spall pisze dla The New York Times, Observer i Business Insider. Xander jest projektantem i inżynierem produktu.

Rate this post