Ograniczenia związane z pandemią umożliwiły pracę zdalną na masową skalę. Nicholas Bloom rozpoczął badania nad tym zjawiskiem ponad dziesięć lat przed pandemią COVID-19 i stwierdził, że ma ono wiele pozytywnych aspektów. Teraz, jak donosi Aki Ito dla Business Insider UK, Bloom uaktualnił i poszerzył swoje badania i zaczął przestrzegać pracodawców przed spowolnieniem tej innowacji. Wszyscy pracownicy i menedżerowie będą chcieli zapoznać się z plusami i minusami pracy zdalnej, które przedstawia ta przemyślana analiza.

Tłumaczenie maszynowe opracowane na szkolenie z prowadzenia prezentacji, może zawierać nieścisłości i błędy językowe.

Take-Aways

  • Gwałtowny wzrost pracy zdalnej spowodował nowe zainteresowanie badaniami Nicholasa Blooma.
  • Bloom początkowo stwierdził, że praca zdalna ma wiele zalet, ale teraz ostrzega również przed potencjalnymi minusami.
  • Powszechna praca zdalna lub hybrydowa jest nowym zjawiskiem i może stanowić nieprzewidziane wyzwanie.

Podsumowanie

Gwałtowny wzrost pracy zdalnej spowodował nowe zainteresowanie badaniami Nicholasa Blooma.
W przemówieniu TEDx z 2017 r. ekspert w dziedzinie zarządzania Nicholas Bloom przewidział, że praca w domu stanie się globalną zmianą paradygmatu. Swoje przewidywania oparł na latach pracy naukowej poprzedzonej stażem jako konsultant McKinsey.

Wykładając w Stanford w 2010 r., Bloom po raz pierwszy podjął badania nad skutkami hybrydowej organizacji pracy dla Ctrip, internetowego biura podróży z siedzibą w Szanghaju. Wyniki badań zaskoczyły Blooma i jego klienta. Wykazały, że pracownicy w elastycznych lokalizacjach osiągali o 10% wyższą produktywność niż ich koledzy w biurze. Oprócz wzrostu wydajności, Ctrip odnotował niższe koszty związane z wynajmem i utrzymaniem przestrzeni roboczej.

„Dziesiątki milionów Amerykanów pracuje w domu, często po raz pierwszy, odkrywając zaskakujące zalety tego rozwiązania, nawet w obliczu pandemii”.
Badania Blooma i jego wykład na TEDx cieszyły się niewielkim zainteresowaniem do czasu kwarantanny COVID-19, kiedy to duże organizacje, takie jak Microsoft i Stanford, nakazały swoim pracownikom pracę w domu. Duże firmy poszukują teraz spostrzeżeń Blooma na temat tego trendu. Zdając sobie sprawę, że musi zdobyć więcej – i bardziej aktualnych – danych, Bloom przeprowadził ankietę wśród pracowników w Stanach Zjednoczonych, aby pomóc pracodawcom zrozumieć wpływ pracy zdalnej, aby mogli opracować bardziej efektywną politykę obejmującą podział na pracę w domu i w biurze.

Bloom początkowo stwierdził, że praca zdalna ma wiele korzyści, ale teraz ostrzega również przed potencjalnymi minusami.
Bloom początkowo stwierdził, że praca zdalna może poprawić równowagę między życiem zawodowym a prywatnym pracowników – na przykład poprzez skrócenie czasu dojazdu do pracy – ale przejście na pracę w domu może wiązać się z wyzwaniami. Należą do nich nierówności w awansie niektórych pracowników zdalnych w porównaniu z ich kolegami pracującymi w biurze.

„Nawet te firmy, które słuchają Blooma i wprowadzają jednolitą politykę hybrydową, nie powinny oczekiwać, że przejście będzie gładkie”.
Wcześniejsze badania Blooma wykazały, że pomimo korzyści płynących z pracy zdalnej, niewielu pracowników decydowało się na nią z powodu obaw, że może ona wpłynąć na ich możliwości awansu. Bloom uważa te obawy za uzasadnione, ponieważ wczesne badania wykazały, że pracownicy zdalni awansowali o połowę rzadziej niż ich rówieśnicy pracujący w biurze. Do minusów pracy w pełni zdalnej należy również zaliczyć brak dostępu do mentoringu dla nowych pracowników oraz potencjalne przeszkody dla innowacji.

Stworzenie i utrzymanie sprawiedliwego środowiska pracy jest niezbędne, aby zapobiec przyszłym zawirowaniom i chronić interesy wszystkich interesariuszy. Na początku Bloom zaproponował hybrydową „politykę częściowej pracy z domu”, zgodnie z którą pracownicy pracują zdalnie do trzech dni w tygodniu, a przez resztę czasu pracują w biurze. Początkowo nalegał, aby pracownicy mieli możliwość wyboru i dostosowania swojego harmonogramu. Następnie kierownictwo zwróciło uwagę, że wybory dotyczące pracy zdalnej różnią się w zależności od płci – kobiety z dziećmi pracują w domu częściej niż inni pracownicy.

„Bloom namawia korporacje, aby radziły sobie z zawirowaniami, opierając się na oferowaniu nieograniczonej wolności, której wielu pracowników zaczęło oczekiwać”.
Bloom przeanalizował swoje dane i stwierdził, że owszem, pracownice z dziećmi częściej pracują zdalnie w pełnym wymiarze godzin. Ponieważ pracownicy zdalni mieli mniejsze szanse na awans, ten trend może prowadzić do potencjalnych problemów z dyskryminacją. Całkowicie elastyczny, zależny od pracownika harmonogram mógłby również utrudniać współpracę, ponieważ niektórzy członkowie zespołu mogliby pracować w domu, a inni dojeżdżać do pracy. W odpowiedzi na te rozważania, Bloom sugeruje obecnie jednolitą politykę z taką samą proporcją czasu elastycznego dla wszystkich pracowników i obowiązkową pracą w biurze w pokrywających się godzinach dla wszystkich członków zespołu.

Powszechna praca zdalna lub hybrydowa jest nowym zjawiskiem, które niesie ze sobą pewne nieprzewidziane wyzwania.
Firmy takie jak Microsoft przyjęły politykę hybrydową podobną do tej, którą proponuje Bloom, podczas gdy inne nadal dają pracownikom swobodę wyboru własnego harmonogramu.

„Są tam firmy żądne przygód…[więc] uczcie się na ich błędach”.
Wielu pracowników cieszy się z przejścia na pracę zdalną. Przewiduje się, że czas pracy w domu wzrośnie do ponad jednego dnia roboczego na pięć. Jednak możliwość pracy zdalnej jest dostępna przede wszystkim dla pracowników wykonujących lepiej płatne zawody, które wymagają wykształcenia wyższego. Dwie trzecie pracowników nie ma dostępu do tej opcji – to luka, która może jeszcze bardziej wzmocnić nierówności społeczno-ekonomiczne.

O autorze

Aki Ito, starszy korespondent Business Insider, pisał również dla Bloomberg News.

Rate this post