Biznes to nieskończona gra, jak twierdzi mówca motywacyjny Simon Sinek. Gracze mogą się zmieniać, ale gra trwa nadal. Sinek, złoty chłopiec doradztwa organizacyjnego, oferuje zgrabną, wypolerowaną prezentację, w której wymienia pięć cech przywództwa w nieskończonej grze, ale jego analiza, choć obfituje w przykłady z życia wzięte, nie ma żadnego naukowego oparcia ani danych. Niemniej jednak, pełne pasji i eksperckie wystąpienie Sinek’a utrzyma jego status ulubieńca publiczności.

Tłumaczenie maszynowe opracowane na szkolenie z prowadzenia prezentacji, może zawierać nieścisłości i błędy językowe.

Take-Aways

  • Nieskończone przywództwo zaczyna się od przyjęcia „słusznej sprawy”, wizji, która jest zgodna z Państwa głębokimi przekonaniami.
  • „Zaufane zespoły” umożliwiają ludziom doskonalenie się w pracy, popełnianie błędów bez obawy przed ostrymi reperkusjami i otrzymywanie pomocy w razie potrzeby.
  • „Godni rywale” są tak dobrzy w swojej pracy lub mają tak godne podziwu cechy, że inspirują Państwa do bycia lepszymi.
  • „Elastyczność egzystencjalna” to zdolność do porzucenia kursu w poszukiwaniu lepszej drogi do swojej słusznej sprawy.
  • Odważni liderzy przedkładają ludzi nad zysk, a etykę nad działanie zgodnie z literą prawa.

Podsumowanie

Stany Zjednoczone wygrały prawie każdą bitwę w wojnie wietnamskiej, ale nie były w stanie odnieść ostatecznego zwycięstwa. Teolog James Carse w swojej książce Finite and Infinite Games opisuje dwa rodzaje gier. Gry skończone, takie jak piłka nożna, mają jasne zasady, granice, zwycięzców i przegranych. Kiedy gra się kończy, gracze przestają grać. Natomiast gry nieskończone nie mają zwycięzców; raczej gdy gracze nie mogą kontynuować z powodu braku woli lub środków, opuszczają grę, która toczy się dalej bez nich. Celem gier nieskończonych, takich jak zimna wojna, jest po prostu kontynuacja gry. Gdy skończeni gracze grają z innymi skończonymi graczami lub gdy nieskończeni gracze walczą z innymi nieskończonymi graczami, gra pozostaje stabilna. Jednak gdy skończony gracz konkuruje z nieskończonym graczem, pojawiają się problemy, ponieważ ich cele są zupełnie inne. Weźmy pod uwagę, że Ameryka walczyła w wojnie wietnamskiej, aby wygrać, a Północni Wietnamczycy walczyli o przetrwanie.

„Nieskończony sposób myślenia jest (…) kodem dla idealistów, który pozwala im działać w świecie, który mówi nam, że powinniśmy być realistami”.
Nieskończone gry występują w życiu codziennym. Nie można wyjść z nich zwycięsko w małżeństwie lub w przyjaźni, nie można wygrać w biznesie ani w polityce światowej. A jednak w języku biznesu ciągle mówi się o wygranej i zwycięzcach. Liderzy często nie zdają sobie sprawy, że grają w nieskończonej grze. Strategizują grę skończoną, wyczerpując energię, koncentrację i zasoby, co prowadzi do erozji „zaufania, współpracy i innowacyjności”. W grach nieskończonych ostatecznym celem nie jest zwycięstwo, lecz ciągłe doskonalenie.

„Jeśli zdecydujemy się na życie z nastawieniem na nieskończoność, nie gramy po to, aby wygrać; gramy po to, aby ktoś inny przegrał”.
Dzisiejsi liderzy potrzebują pięciu wartościowych atutów, aby przetrwać w nieskończonej grze:

„Słuszna sprawa” – sensowny cel nadaje wartość i celowość Państwa pracy. Słowa „życie, wolność i dążenie do szczęścia” opisują nieosiągalny ideał, który motywował i inspirował założycieli Ameryki. Proszę znaleźć wizję, która tak głęboko współbrzmi z Państwa osobistymi wartościami, że chętnie poświęcą się Państwo jej realizacji.
„Zaufane zespoły” – Kultura braku zaufania w United Airlines oznacza, że pracownicy pracują w ciągłym strachu, obawiając się, że jeden błąd kosztować ich będzie utratę pracy. W jednym z głośnych przypadków pracownicy United wyrzucili z samolotu pasażera. Pracownicy United wiedzieli, że taka brutalność jest niepotrzebna, ale wszyscy obawiali się reperkusji związanych z podjęciem działań w obronie pasażera. Tymczasem Singapore Airlines tworzy środowisko pracy oparte na zaufaniu, które pozwala pracownikom osiągać najlepsze wyniki, bez obaw popełniać błędy i prosić o pomoc, gdy jej potrzebują.
„Godni rywale” – Poprzez swoje mocne strony, godni przeciwnicy – czy to firmy, współpracownicy czy konkurenci – ujawniają Państwa słabości, motywując do poprawy. Są tak dobrzy w swojej pracy lub mają cechy godne pozazdroszczenia, że chcą Państwo być tacy jak oni i dążą do poprawy.
„Elastyczność egzystencjalna” – Utrzymanie się w nieskończonej grze może wymagać zmiany strategii, która jest tak dramatyczna, że może zagrozić dalszej egzystencji. Gdy Steve Jobs dowiedział się o technologii interfejsu graficznego opracowanej przez Xerox, całkowicie zmienił kierunek rozwoju Apple, tworząc Macintosha. Z kolei firma Kodak zbankrutowała, ponieważ nie chciała przestawić się na fotografię cyfrową, mimo że sama wynalazła tę technologię.
„Odwaga w prowadzeniu” – RMS Titanic posiadał wystarczającą liczbę łodzi ratunkowych, aby uratować tylko 25% pasażerów. Producenci luksusowego liniowca, uprzedzając zmiany w przepisach, wybudowali miejsca postojowe dla dodatkowych łodzi ratunkowych, ale w ramach cięcia kosztów pozostawili je puste, co było zgodne z literą prawa w momencie katastrofy. Być liderem, który przedkłada ludzi nad zysk i etykę nad legalność. To wymaga odwagi w środowisku biznesowym opartym na Miltonie Friedmanie, w którym firmy działają wyłącznie w celu maksymalizacji zysku akcjonariuszy.

O mówcy

Mówca motywacyjny Simon Sinek jest autorem książek Start with Why i Leaders Eat Last.

Rate this post