Lepsze jutro wydaje się bliskie rzeczywistości dzięki rozwojowi nauki i techniki, mówi Patrick Collison, współzałożyciel i prezes zarządu firmy Stripe, zajmującej się płatnościami internetowymi. Postęp w takich dziedzinach jak medycyna i technologia ekologiczna może przynieść niezmierzone korzyści całej ludzkości. Co więc powstrzymuje społeczeństwo? W wywiadzie dla biuletynu Smitha „Substack” Collison omawia ze swoim przyjacielem Noah Smithem granice innowacji i zakres przyszłych możliwości.

Artykuł  przetłumaczony algorytmicznie z języka angielskiego (przepraszamy za niedoskonałości) jako materiał na nasze szkolenia z komunikacji.

Take-Aways

  • Internet, badania naukowe i technologie energetyczne mogą zapewnić świetlaną przyszłość, jeżeli ludzie potrafią je w pełni wykorzystać.
  • Stagnacja technologiczna i biurokratyczna spowalnia postęp technologiczny.
  • Polityka przedsiębiorstw nie docenia w wystarczającym stopniu innowacji.
  • Finansowanie rządowe może przyspieszyć postęp.

Podsumowanie

Internet, badania naukowe i technologie energetyczne mogą zapewnić świetlaną przyszłość, jeżeli ludzie będą potrafili je wykorzystać.
Od czasu, gdy Patrick Collison i jego brat John Collison założyli w 2009 roku w Palo Alto w Kalifornii firmę Stripe, wartość ich internetowego przedsiębiorstwa przetwarzającego płatności wzrosła do 36 miliardów dolarów. Do jej wpływowych sponsorów należeli Elon Musk, Peter Thiel, Andreesen Horowitz, SV Angel, Sequoia Capital i irlandzki przedsiębiorca Liam Casey.

Collison, wyciągając wnioski z gwałtownego rozwoju swojej firmy, uważa, że jednym z najbardziej ekscytujących aspektów postępu technologicznego lat 2020 jest możliwość, aby twórcy treści stali się założycielami startupów.

„Kiedy pomyśli się o tym, jak YouTube przyspiesza rozpowszechnianie wiedzy ukrytej, o liczbie kreatywnych outsiderów, którzy mogą teraz produktywnie wykorzystać swoje talenty, o liczbie błyskotliwych osiemnastolatków, którzy mogą teraz zakładać firmy ze swoich sypialni… a przed nami jeszcze długa droga – gospodarczo, kulturowo, naukowo, technologicznie, społecznie i wszystko pomiędzy”.
Collison wymienia obiecujące postępy w opracowywaniu nowych szczepionek, technologii energetycznych oraz badań nad RNA i neuronami jako szczególnie ekscytujące obszary rozwoju. Synteza węglowodorów z atmosferycznego CO2, zasilana energią słoneczną, mogłaby zneutralizować obciążenie węglowe paliw kopalnych, mówi Collison. A udoskonalenie istniejących technologii, takich jak energia jądrowa, mogłoby pomóc w przeciwdziałaniu zmianom klimatu.

Stagnacja technologiczna i biurokratyczna spowalnia postęp technologiczny.
Podczas gdy inwestycje w badania i rozwój gwałtownie wzrosły, równolegle z postępem technologicznym wzrosła również biurokracja. Collison uważa, że postęp w ważnych dziedzinach, w tym w technice i nauce, mógłby się podwoić, gdyby ograniczenia biurokratyczne nie hamowały wzrostu i innowacji.

„Większość systemów pogarsza się (…) w miarę ich skalowania”.
Collison przytacza przykład, jak różne regulacje w Kalifornii, mające na celu zapobieganie niewłaściwemu wykorzystaniu lub nieefektywności projektów państwowych, osłabiły możliwości rozwoju, które pojawiły się w wyniku sukcesu gospodarczego i technologicznego stanu.

W tej atmosferze, mówi Collison, tempo wzrostu w Stanach Zjednoczonych w połowie wieku było być może anomalią. Jego zdaniem organizacje takie jak Federalny Urząd Lotnictwa (FAA) nie są już organami wspierającymi, lecz stały się niemożliwymi do opanowania biurokracjami. Chociaż witanie nowych technologii było częścią początków FAA, obecnie blokuje ona postęp, na przykład zakazując stosowania silników elektrycznych.

Collison zdaje sobie sprawę, że działające systemy mają tendencję do odpierania zmian, ale ostrzega, że powolne procesy zatwierdzania przepisów umożliwiają przetrwanie przestarzałych technologii. Ta sama koncepcja dotyczy, jego zdaniem, usług finansowych i ich niechęci do przyjmowania postępu kosztem istniejących systemów.

Polityka korporacyjna nie docenia w wystarczającym stopniu innowacji.
Zamiast poddawać się oporowi wobec zmian, firmy powinny skupić się na okolicznościach, które ułatwiają innowacje i wzrost oraz zaspokajają kluczowe potrzeby globalne, takie jak ulepszona technologia medyczna czy łagodzenie zmian klimatycznych. Wszyscy odnoszą korzyści z innowacji w dziedzinie technologii edukacyjnych, transportu, nanotechnologii i eliminacji zanieczyszczeń – wszystkie sektory zasługują na wsparcie ze strony przedsiębiorstw.

„Mniej martwię się o to, że jakiś sektor wchłonie wszystkich inteligentnych ludzi, a bardziej martwię się o to, że niektóre sektory są strukturalnie niegościnne dla bardzo utalentowanych ludzi”.
Collison promuje zmiany w polityce, które sprzyjają różnorodności i zachęca organizacje do oferowania bardziej dostępnych ścieżek kariery. Opowiada się również za rozwijaniem i ulepszaniem klastrów talentów.

Finansowanie rządowe może przyspieszyć postęp.
Gdy rząd kupuje technologię, wpływ ten jest odczuwalny, co może skutkować obniżeniem kosztów produkcji i zachęcić sektor prywatny do zakupów. Collison uważa, że projekty realizowane przez rząd i przedsiębiorstwa prywatne mogą współpracować dla obopólnej korzyści. Ogólnie rzecz biorąc, państwo inwestuje więcej w badania i rozwój, podczas gdy firmy prywatne bardziej dbają o rozwój produktów. Jednak, jak mówi Collison, ich wspólny cel powinien być ukierunkowany na innowacje, a nie na wynalazki, ponieważ państwo nie musi czegoś wymyślać, aby czerpać z tego korzyści.

Stripe wspiera potrzeby firm w zakresie technologii finansowych, które w przeciwnym razie nie miałyby dostępu do niezbędnych usług. W tej dziedzinie Collison stwierdza, że chociaż ludzie w krajach rozwiniętych uważają szybki Internet za rzecz oczywistą, to jest on jednym z najważniejszych osiągnięć w globalnej infrastrukturze.

O autorze

Patrick Collison i jego brat John Collison założyli w 2009 r. firmę Stripe zajmującą się płatnościami internetowymi. Noah Smith pisze newsletter Substack – Noahpinion.

Rate this post