Trener wydajności Trevor Moawad proponuje nową drogę, neutralne myślenie, które pozwala uniknąć optymistycznych i pesymistycznych uprzedzeń i pomaga skupić się na zadaniu. Moawad pracował z gwiazdami NFL i mistrzami college’u z Alabamy i Florida State. Jego wciągający tekst mówi zarówno o tym, jak radzić sobie w sytuacjach wysokiego ciśnienia, jak i o tym, jak radzić sobie z codziennymi wyzwaniami.

Streszczenie tłumaczone z angielskiego maszynowo (przepraszamy za niedoskonałości) jako materiał na nasze szkolenia biznesowe.

Take-Aways

  • Gwiazda NFL Russell Wilson uosabia zasady neutralnego myślenia.
  • Neutralne myślenie uczy, że należy uznać swoje błędy i iść dalej.
  • Neutralne myślenie ma zastosowanie w sytuacjach życia i śmierci.
  • Neutralne myślenie pozwala zaakceptować porażkę.
  • Zaangażowanie w mądre wybory to jeden z sekretów sukcesu.
  • Zawodnik NFL Fred Taylor przedłużył swoją karierę dzięki zmianie swoich zachowań.
  • Nie należy werbalizować najgorszych scenariuszy, ponieważ mogą się one spełnić.
  • Olimpijczyk Michael Johnson wizualizował sukces i planował go.
  • Neutralne myślenie wymaga kontrolowania negatywnych emocji, które konsumują Państwo za pośrednictwem mediów.

Podsumowanie

Gwiazda NFL Russell Wilson uosabia zasady neutralnego myślenia.
Russell Wilson, rozgrywający Seattle Seahawks, zilustrował sposób neutralnego myślenia podczas mistrzostw National Football Conference w styczniu 2015 roku. Wilson przez większość meczu grał słabo, rzucając cztery przechwyty. Na pięć minut przed końcem Seahawks przegrywali 19-7. Wilson nigdy się nie poddał. Ignorował swoje błędy, krzycząc do kolegów z drużyny: „Nadal możemy wygrać ten mecz! Idziemy!”.

Wilson był uczniem neutralnego myślenia, strategii, która trenuje swoich zwolenników, aby wyciszyć błędy z przeszłości i odeprzeć deflacyjne negatywne myślenie, które po nich następuje. Wilson mógł wpaść w emocjonalną pułapkę. Poza boiskiem, rozwodził się. Na boisku jego cztery wybory taktyczne okazały się katastrofalne. Mógł poddać się negatywnym myślom i zdecydować, że to nie jest jego dzień, więc poczeka do następnego roku. Zamiast tego pozostał neutralny, zignorował swoje rozczarowanie i skupił się na swoim zadaniu: Na zegarze pozostało trochę czasu, a jego drużyna potrzebowała dwóch punktów.

„Neutralne myślenie jest kluczem do odblokowania zestawu zachowań, które mogą sprawić, że osoby przegrane staną się mistrzami, a mistrzowie legendami”.
Niespodziewanie Wilson zdobył dwa przyłożenia i Seahawks wyszli na prowadzenie 22-19. Jednak Packers mieli własnego rozgrywającego gwiazdę, który doprowadził do remisu po 22. W dogrywce Wilson rzucił zwycięskie podanie i Seahawks wygrali. Później opisał, że zmusił się do zapomnienia o wcześniejszym chwiejnym występie i do myślenia tylko o jednym zagraniu w danym momencie.

Neutralne myślenie uczy, że można uznać swoje błędy i iść dalej.
Neutralne myślenie nie oznacza, że należy ignorować swoje błędy. Rozgrywający nie powinien udawać, że nie rzucił przechwytu, ani powtarzać swoich złych decyzji. Niezależnie od tego, czy błąd zdarzył się w pracy, czy w domu, nikt nie korzysta z zaprzeczania rzeczywistości. Jednak zbyt wielu ludzi pozwala, aby rozczarowania i niepowodzenia pochłonęły ich do tego stopnia, że nie są w stanie dłużej działać. Aby się odbić, należy przejść do myślenia neutralnego. Ludzki mózg jest jak samochód: Konstrukcja Państwa pojazdu nie pozwala na natychmiastowe przełączenie z biegu wstecznego do przodu; potrzebuje on krótkiej przerwy w biegu neutralnym, aby się zresetować.

„Przeszłość nie jest przewidywalna. Przeszłość nie jest prologiem”.
Rozgrywający Uniwersytetu Południowej Kalifornii J.T. Daniels doświadczył tego procesu w 2018 roku. W meczu ze Stanfordem rzucił dwa przechwyty i żadnego przyłożenia. Daniels nie szukał wymówek. Kilka tygodni później jego występ był bezbłędny. Daniels publicznie przypisał sobie neutralny sposób myślenia.

Gdy drużyna piłkarska Uniwersytetu Georgia grała źle w pierwszej połowie wielkiego meczu, trener Kirby Smart skorzystał z mądrości przejścia na neutralność. Zamiast krytykować swoją drużynę w połowie meczu, Smart wygłosił w szatni proste przemówienie: powiedział swoim zawodnikom, aby zrozumieli, że ich słaba gra w pierwszej połowie nie oznacza, że ich złe wyniki będą kontynuowane w drugiej połowie. Georgia wróciła i wygrała w dogrywce.

Neutralne myślenie ma zastosowanie w sytuacjach życia i śmierci.
Neutralne myślenie jest nie tylko dla sportowców. Astronauci z Apollo 13 użyli jasnego, spokojnego myślenia, aby przetrwać potencjalnie katastrofalną misję. Trójka astronautów – Jim Lovell, Jack Swigert i Fred Haise – zmierzała w kierunku Księżyca, gdy wybuchł zbiornik z tlenem. Musieli wymyślić, jak utrzymać się przy życiu w module lądownika księżycowego – pojeździe bezpiecznym tylko dla dwóch osób. Na miejscu inżynierowie z NASA wymyślili obejście, które polegało na zamocowaniu filtrów za pomocą kartonu i taśmy klejącej. Pozytywne myślenie doprowadziłoby ich do zguby; fałszywe zaufanie nie zapewniłoby bezpieczeństwa trzem osobom w kosmosie. Negatywne myślenie byłoby równie zgubne; sceptyczna analiza niedorzecznego planu inżynierów, mającego uratować im życie, spowodowałaby stratę cennego czasu.

„Nie martwili się o przeszłość. Nie myśleli o szansach”.
Astronauci odłożyli na bok niepokój, wątpliwości i strach. Powstrzymali się od oceniania mądrości obejścia inżynierów. Zamiast tego skupili się na chwili obecnej i ujarzmili swoje emocje, koncentrując się na konkretnych zachowaniach. Astronauci zareagowali w sposób będący uosobieniem neutralnego myślenia – zastąpili uczucia działaniem i przetrwali.

Neutralne myślenie pozwala na zaakceptowanie porażki.
Wilson wygrał jeden Super Bowl, ale drugi przegrał w decydującej rozgrywce. W tym meczu Wilson rzucił w ostatniej sekundzie podanie do strefy końcowej, które przechwycił obrońca. Zarówno wtedy, jak i przez wiele lat później, Wilson przyjął porażkę z wdziękiem. Mógł obwiniać trenera za wątpliwe zagranie – wielu kibiców tak robiło, ale Wilson spokojnie odpowiadał na pytania. Dla porównania, gdy rozgrywający Cam Newton przegrał Super Bowl, jego konferencja prasowa po meczu okazała się zdecydowanie niezręczna.

„Ludzie nie są określani przez przeszłość, chyba że zdecydują się w niej żyć”.
Wilson wybrał drogę wyższą. Jego trener przyjął odpowiedzialność za porażkę w Super Bowl. Wilson zrzucił odpowiedzialność na siebie. Wiedział, że bycie mistrzem oznacza możliwość zdobycia zwycięskiego przyłożenia. Wymagało to również ryzyka przechwycenia decydującego o losach meczu przyłożenia. Wilson zaakceptował potencjalne ryzyko i nagrody, starając się zachować perspektywę porażki. Natychmiast rozpoczął pracę nad tym, aby stać się jeszcze lepszym sportowcem.

Zaangażowanie w mądre wybory to jeden z sekretów sukcesu.
Vince Carter cieszył się długą karierą w NBA, częściowo dlatego, że dokonał wyborów, które pozwoliły mu pozostać w formie przez wiele lat dłużej niż większości zawodowych koszykarzy. Przestał spożywać śmieciowe jedzenie i napoje gazowane. Zaczął pić więcej wody i rozciągać się. Aby chronić swoje kolana, Carter nie robił wsadów, gdy wystarczyłby layup. Po meczach Carter nie imprezował, tylko ćwiczył. Carter chciał nadal grać, więc poczynił niezbędne poświęcenia.

„Trzeba zrobić to, co trzeba”. (Vince Carter)
Kiedy zmarły autor Trevor Moawad rozmawiał ze sportowcami, trzymał w jednej ręce torebkę chipsów, a w drugiej jabłko i pytał ich, czy rzeczywiście potrzebują dietetyka, który wyjaśniłby im, co jest zdrowsze. Nawet jeżeli prawidłowe wybory są jasne, ich dokonanie nie zawsze jest proste.

Ilustracją tej rzeczywistości jest pewien rozgrywający NFL, który wypalił. JaMarcus Russell, obdarzony ogromnym wzrostem i rakietowym ramieniem, podpisał kontrakt na 32 miliony dolarów. Jednak Russell szybko się rozpadł. Pojawił się w trzecim sezonie z nadwagą, a drużyna, która płaciła mu miliony, usunęła go ze swojego składu. Następnie został aresztowany za nielegalne posiadanie kodeiny. Russell przyznał później w ESPN, że mógł i powinien był dokonywać bardziej produktywnych wyborów – utrzymywać formę, studiować więcej filmów z meczów i unikać złych nawyków.

Zawodnik NFL Fred Taylor przedłużył swoją karierę, zmieniając swoje zachowanie.
Gwiazda futbolu, Fred Taylor, również mógł zakończyć swoją karierę, ale postanowił zmienić swoje podejście. Biegacz, który wyszedł z Uniwersytetu Florydy w 1998 roku, był fizycznym fenomenem. Był duży – 228 funtów – i szybki – 4,3 sekundy w biegu na 40 jardów. Otrzymał premię w wysokości 5 milionów dolarów od Jacksonville Jaguars. Ale ciągłe kontuzje Taylora, gdy już znalazł się w drużynie, przyniosły mu szydercze przezwisko – „Kruchy Fred”. Kiedy Jaguars zatrudnili Moawada, aby popracował nad psychiczną stroną gry Taylora, zawodnik był niechętny. Taylor uważał, że trener Tom Coughlin zbagatelizował jego ostatnie dolegliwości, poważną kontuzję pachwiny. Ponieważ Coughlin zatrudnił Moawada, Taylor nie miał do niego zaufania.

„Ludzie potrafią zachowywać się przeciętnie. Potrafią też z niej wybrnąć”.
Gdy Moawad stopniowo zdobywał zaufanie Taylora, dowiedział się, że biegacz często przesiaduje na zewnątrz, pijąc do późna. Picie prowadzi do odwodnienia, które rodzi drobne urazy. Drobne problemy z tkankami miękkimi przekładają się na poważne urazy, zwłaszcza u ciężko trenującego zawodnika w brutalnym sporcie. Taylor pozostawał w cyklu niezdyscyplinowanych wyborów, przez co czuł się bezradny.

Sceptyczny Taylor zobowiązał się w 2002 r., że będzie przychodził do obiektów Jaguars o 6.30 rano. Poświęcał więcej czasu na rozciąganie, oblodzenie i nawodnienie, a swojej nowej rutynie zawdzięcza to, że mógł rozegrać 13 sezonów w NFL.

Nie należy werbalizować najgorszych scenariuszy – mogą się spełnić.
Ludzki mózg przestał ewoluować w czasach, gdy nieuchronna śmierć była realnym zagrożeniem. Dzisiejszy świat nie jest tak zdradliwy pod względem fizycznym, ale mózg nadal jest podłączony do strachu. Ten mechanizm przetrwania wyjaśnia, dlaczego apokaliptyczne scenariusze tak głęboko rezonują. Aby oszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów, proszę przestrzegać jednej zasady, aby osiągnąć neutralność myślenia: Nie mówić na głos idiotycznych rzeczy. Ograniczając wyrażanie negatywnych myśli, redukuje Pan żrące emocje, które utrudniają neutralne myślenie.

Baseballista Bill Buckner udowodnił to w 1986 roku. Na kilka tygodni przed World Series Buckner powiedział reporterowi telewizyjnemu, że jego koszmarem byłoby pozwolić przeciwnikowi wygrać, posyłając mu piłkę po ziemi między nogami. Zaledwie 19 dni później, gdy jego Boston Red Sox mieli wygrać World Series, Buckner pozwolił, aby zwycięski bieg został zaliczony dzięki rutynowej piłce po ziemi. Czy jego obawy doprowadziły go do załamania, gdy się sprawdziły? Tego nie da się udowodnić, ale to nadal jest prześladująca możliwość.

„Nie chcę grać 10 lat w NBA i umrzeć na atak serca w wieku 40 lat. (Pete Maravich)
Gwiazda koszykówki Pete Maravich wypowiedział podobną myśl w wywiadzie dla gazety, mówiąc, że obawia się, iż po zakończeniu kariery w wieku 40 lat dostanie zawału. I rzeczywiście, po dziesięciu latach odszedł z NBA, a w wieku 40 lat zmarł na zawał serca. Wypowiedzenie na głos swojego strachu nie było przyczyną śmierci Maravicha, ale wypowiedzenie na głos swoich najczarniejszych obaw nadaje im moc.

Olimpijczyk Michael Johnson wizualizował sukces i planował go.
Zanim zdobył dwa złote medale na Olimpiadzie w 1996 r., sprinter Michael Johnson doznał kilku niepowodzeń. Dwa tygodnie przed Olimpiadą w 1992 roku zachorował na zatrucie pokarmowe i nie dotarł do finału. Cztery lata później Johnson upewnił się, że jego cele są osiągalne i włożył w nie odpowiednią pracę. Po wielomiesięcznych treningach Johnson poczuł się wystarczająco pewnie, aby wyobrazić sobie siebie jako zwycięzcę w biegach na 200 i 400 metrów na Olimpiadzie w 1996 roku.

„Jeżeli nie potrafi Pan szybko biegać, wizualizacja zdobycia złota olimpijskiego na 200 metrów nie pomoże Panu w tym”.
Wizje Johnsona nie były zwykłymi marzeniami czy pozytywnym myśleniem. Wykonał pracę i miał zdolności, więc wyobrażanie sobie, że zajmie pierwsze miejsce, było ćwiczeniem z neutralnego myślenia. Później, w wieku 51 lat, Johnson doznał udaru mózgu, który zagroził jego zdolności do chodzenia. Podchodząc do rehabilitacji, Johnson zastosował to samo metodyczne podejście, które przyniosło mu olimpijską chwałę. Wizualizując sukces i dążąc do małych korzyści, wrócił do zdrowia znacznie szybciej, niż spodziewali się tego lekarze.

Neutralne myślenie wymaga kontrolowania negatywnych emocji, które są konsumowane przez media.
Moawad zastosował coś, co nazwał dietą negatywności. Kiedy był dzieckiem, jego ojciec egzekwował zasady, które obejmowały nie oglądanie wiadomości telewizyjnych i nie słuchanie muzyki country. Nikt w rodzinie nie mógł się skarżyć ani mówić, że czegoś nie może zrobić. Nie oglądanie wiadomości miało sens, ponieważ wiadomości telewizyjne wykorzystują skłonność ludzkiego mózgu do niepotrzebnego niepokoju, a muzyka country często zawiera przygnębiające teksty.

„Niezależnie od sympatii politycznych i wyboru kanału, model biznesowy dzisiejszych 24-godzinnych kanałów informacyjnych polega na tym, aby doprowadzić do szału, do strachu lub – najlepiej – do obu tych rzeczy”.
Aby sprawdzić tę teorię, Moawad postanowił zrezygnować z diety negatywności i przez miesiąc objadał się mentalnym odpowiednikiem fast foodów. Oglądał wiadomości kablowe i słuchał heavy metalu i muzyki country. Stała dieta przygnębiająca zachwiała jego pewnością siebie. Zaczął wątpić w siebie jako romantycznego partnera i jako biznesmena. Po pewnym czasie melancholia emocjonalna zmieniła się w fizyczną. Czuł się chory.

Moawad próbował słuchać podnoszącego na duchu chrześcijańskiego zespołu rockowego, ale nawet to nie mogło go podnieść z marazmu. Po wielu dniach pogrążania się w negatywnych myślach, Moawad był wyczerpany. Stał się pesymistą. Odwołał wizyty lekarskie, bojąc się, że lekarze przekażą mu straszne wiadomości. Zaczął wysyłać niestabilne wiadomości tekstowe. W pewnym momencie zaczął niekontrolowanie szlochać.

Aby odzyskać równowagę, Moawad powrócił do bardziej radosnej diety medialnej – wiadomości oparte na faktach, lekkie programy i inspirująca muzyka.

O Autorach

Trevor Moawad, trener kondycji psychicznej, był prezesem Moawad Consulting Group i współzałożycielem Limitless Minds. Andy Staples przez ponad dziesięć lat zajmował się futbolem w college’u dla Sports Illustrated.

Rate this post