Mistrzyni tenisa, Serena Williams, poza kortem tenisowym realizuje inne pasje. Oprócz linii ubrań i biżuterii, założyła firmę inwestycyjną Serena Ventures. Celem firmy jest inwestowanie w niedostatecznie wspieranych przedsiębiorców. W Business Insider UK dziennikarka Sylvia Obell opisuje, w jaki sposób dyscyplina i wiara w siebie Williams pozwalają jej na podjęcie tej nowej misji. Około połowa inwestycji jej firmy trafiła do kobiet i/lub czarnych przedsiębiorców. Mówienie Williams, że czegoś nie może zrobić, tylko zwiększa jej motywację, więc ci, którzy wątpią w jej zdolność do zapewnienia finansowania zróżnicowanym przedsiębiorcom, wkrótce odkryją głębię napędu, ambicji i zaangażowania Williams.

Streszczenie tłumaczone z angielskiego maszynowo (przepraszamy za niedoskonałości) jako materiał na nasze szkolenia biznesowe.

Take-Aways

  • Serena Williams w zdyscyplinowany sposób stara się pogodzić swoje potrzeby z potrzebami rodziny.
  • Williams rozpoczęła działalność w branży venture capital, aby zaradzić brakowi funduszy inwestycyjnych dostępnych dla kobiet i osób kolorowych.

Podsumowanie

Serena Williams w sposób zdyscyplinowany podchodzi do kwestii równoważenia swoich potrzeb z potrzebami swojej rodziny.
W przeciwieństwie do wielu innych gwiazd na jej poziomie, Serena Williams przybyła na czas na sesję zdjęciową, nawet przed pojawieniem się całego zespołu fryzjerów i makijażystów. Taka dyscyplina napędza jej sukces jako tenisistki, rodzica, właściciela firmy i producenta filmowego. Film „Król Ryszard”, wyprodukowany przez nią i jej siostrę Venus Williams z Willem Smithem w roli ojca, zdobył kilka głównych nagród.

Serena Williams przechodzi teraz na nową arenę, starając się zachować równowagę między życiem zawodowym, potrzebami czteroletniej córki oraz własnymi problemami osobistymi i zawodowymi.

Williams, która swój pierwszy Wielki Szlem zdobyła w 1999 roku, ma już 40 lat. Kontuzja wykluczyła ją z ostatnich turniejów, ale jej życie jest nadal przepełnione. Rekordowa kariera sportowa Williams, jej energia, poświęcenie i inteligencja uczyniły z niej ikonę.

„Williams stała się antidotum na przekonanie, że czarne dziewczynki muszą być potulne lub uległe, aby odnieść sukces”.
Williams już dawno temu nauczyła się, że musi trwać przy swoich decyzjach, nawet jeśli niektórzy ludzie się z nią nie zgadzają. Aby zwyciężyć pomimo ukrytego – i jawnego – rasizmu, Williams spodziewa się spotkać i ominąć wielu ludzi, którzy nie widzą spraw po jej myśli.

Williams zajęła się venture capital, aby zaradzić brakowi funduszy inwestycyjnych dostępnych dla kobiet i osób kolorowych.
Najnowsze działania Williams w zakresie inwestowania w kapitał wysokiego ryzyka odzwierciedlają tę postawę. Na początku XXI wieku dowiedziała się, że mniej niż 2% funduszy venture capital trafia do kobiet i tylko 1% do osób kolorowych. Postanowiła zająć się tą nierównością, zakładając Serena Ventures, firmę inwestycyjną, która w pierwszej fazie finansowania zebrała 111 milionów dolarów.

„Jedynym sposobem, w jaki ludzie mogą uzyskać finansowanie jest to, że osoby takie jak ja, kobiety i osoby kolorowe, będą wypisywać czeki.” (Serena Williams)
Firma zebrała zróżnicowany zespół, który podejmuje decyzje o tym, kto otrzyma finansowanie, a celem jest inwestowanie w rentowne przedsięwzięcia. Williams unika postawy klubu starych chłopców, z którą spotkała się w tenisie i w typowym finansowaniu venture. Kobiety prowadzą 53% firm, które sfinansowała Serena Ventures, a osoby kolorowe stoją na czele 47% z nich.

Mówi, że im więcej jest osób, które wątpią w jej zdolność do wprowadzenia zmian w tej specjalistycznej dziedzinie, tym bardziej skupia się na osiągnięciu sukcesu. Zdaje sobie sprawę z tego, że przeciwnicy tylko podsycają jej intensywność, podobnie jak wsparcie rodziny i przyjaciół dodaje jej sił. Na przykład jej starsza siostra, Isha Price, potrafi dokładnie odczytać jej nastrój z tonu głosu Williams, gdy do niej dzwoni. Williams i jej przyjaciółka Ciara, piosenkarka R&B, tworzą przestrzeń, w której mogą być sobą bez bagażu pracy. Ciara zauważa, że zarówno na boisku, jak i poza nim, Williams wnosi „pasję i entuzjazm” do wszystkiego, co robi.

Jak się okazuje, Williams przejawia tę samą energię i skupienie, czy to robiąc zakupy spożywcze, grając w tenisa w Paryżu, czy uczestnicząc w rozdaniu nagród Akademii. W miarę jak rozwijają się przedsięwzięcia biznesowe Williams, dostrzega ona, że również w Hollywood będzie mogła osiągnąć więcej. Narracja Króla Ryszarda kończy się w momencie, gdy Venus Williams kończy swój pierwszy profesjonalny turniej. W mniemaniu Williams to zakończenie ustawia przyszłe sequele.

„Williams, która przez całe swoje życie nie daje za wygraną, opanowała sztukę przekształcania wątpliwości w źródło energii”.
Williams uwielbia filmy Marvela, ale jedna zasadnicza różnica między nią a bohaterami kreskówek polega na tym, że supermoc Williams, polegająca na pokonywaniu pozornie niemożliwych do pokonania przeszkód, jest prawdziwa. Podobnie jak jej zdolność do wyznaczania sobie celów i ich realizacji. Williams poszukuje nowych sposobów na prowadzenie biznesu i godzenie pracy z życiem domowym, ma nadzieję, że da szansę przedsiębiorcom o mniejszych szansach na osiągnięcie własnych wyżyn.

O autorze

Reporterka ds. rozrywki Sylvia Obell pisze o gwiazdach, prowadzi podcasty i komentuje na żywo.

Rate this post