Były burmistrz Nowego Orleanu Marc Morial tworzył koalicje – symbolizowane przez gumbo, charakterystyczną potrawę jego miasta – na każdym stanowisku kierowniczym, jakie zajmował. Począwszy od walki z korupcją i przestępczością w Nowym Orleanie jako burmistrz, po zjednoczenie National Urban League, gdzie obecnie pełni funkcję dyrektora generalnego, Morial opowiada historie ze swojego życia i kariery, aby zilustrować 10 lekcji przywództwa. Liderzy, którzy chcą, aby ich organizacje były bardziej różnorodne i integracyjne, będą zachwyceni jego receptą.

Opracowanie zostało przetłumaczone maszynowo (przepraszamy za błędy) jako materiał na nasze szkolenia z przywództwa.

Take-Aways

Charakterystyczny gulasz Nowego Orleanu, gumbo, wyrósł z różnorodności jego mieszkańców. Aby przewodzić i wspierać różnorodność, należy przestrzegać 10 zasad:

  1. „Szybkość nic nie znaczy bez kierunku” – Aby być liderem, trzeba mieć plan.
  2. „Mądry człowiek się zmienia, głupi nigdy” – liderzy wiedzą, kiedy należy być elastycznym.
  3. „Jednym kajakiem możemy ominąć wodospad” – Liderzy budują konsensus.
  4. „To nie są uchodźcy” – Współczucie to siła przywódcza.
  5. „Know when to hold ’em, know when to fold ’em” – Liderzy potrafią podejmować dobre decyzje pod presją.
  6. „Przygotuj się na wielki rewanż” – Liderzy potrafią radzić sobie z nieoczekiwanymi wydarzeniami.
  7. „Mrówki kontra kraby” – Liderzy wiedzą, kiedy przewodzić, a kiedy podążać.
  8. „Praca w pokoju” – Liderzy świadomie budują sieci kontaktów.
  9. „Wytrwałość to zawsze zwycięska formuła” – Liderzy nie pozwalają, aby zatrzymało ich rozczarowanie.
  10. „Innowacja wymaga dostrzegania nowych ścieżek” – Liderzy znajdują świeże rozwiązania.

Podsumowanie

Charakterystyczny gulasz Nowego Orleanu, gumbo, wyrósł z różnorodności jego mieszkańców. Aby przewodzić i wspierać różnorodność, należy przestrzegać 10 zasad.
Różnorodna kultura Nowego Orleanu w stanie Luizjana jest świadectwem tworzących go czarnych, rdzennych Amerykanów, Francuzów i Hiszpanów. To połączenie perspektyw przejawia się w obchodach Mardi Gras, jazzie i charakterystycznym daniu Nowego Orleanu, gumbo – przepisie, który ludzie przygotowywali, gdy brakowało pieniędzy. Nie mając wystarczającej ilości jednego artykułu, aby przygotować posiłek, kucharze łączyli to, co mieli, aby stworzyć pikantny gulasz z kurczaka, kiełbasy, krewetek i warzyw, głównie okry, selera i cebuli.

„Tworzenie gumbo… polega na budowaniu koalicji unikalnych składników lub społeczności… każda z nich jest na swój sposób kluczowa”.
Marc Morial – który jako burmistrz przekształcił skorumpowany i pełen przestępczości Nowy Orlean, a następnie przekształcił National Urban League (NUL) jako jej prezes – zainspirował się różnorodnością składników gumbo i zastosował tę wiedzę do przywództwa. Aby osiągnąć swoje cele, zbudował „koalicje Gumbo”, potężne grupy integracyjne. Z tych doświadczeń wyciąga dziesięć cennych lekcji zarządzania:

  1. „Szybkość nic nie znaczy bez kierunku” – Aby być liderem, trzeba mieć plan.
    Przed wygraniem wyborów na burmistrza Nowego Orleanu w 1994 roku, 35-letni wówczas Morial stworzył roczny plan zmniejszenia wskaźnika zabójstw w mieście, najwyższego w kraju w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Po objęciu urzędu natychmiast go zrealizował. Burmistrz przeniósł na ulice policjantów pracujących przy biurkach, wprowadził godzinę policyjną dla młodych ludzi i sfinansował letnie obozy. Stworzył ogólnomiejski program pracy, w ramach którego nastolatków wybierano w „jawnej” loterii – w ten sposób pozbywając się wszelkich oznak faworyzowania.

Pierwsza lekcja przywództwa Moriala brzmi: trzeba zacząć działać. Proszę opracować i napisać plan z członkami swojego zespołu. Należy uwzględnić realistyczne cele z tygodniowymi i miesięcznymi harmonogramami, aby można było mierzyć postępy. Nie należy grzęznąć w badaniach. Plan należy wprowadzić w życie, gdy cele będą jasne.

  1. „Mądry człowiek zmienia się, głupi nigdy” – Liderzy wiedzą, kiedy należy być elastycznym.
    Plany mogą się w każdej chwili zepsuć; sztuką jest nie zwlekać z rozwiązaniem problemu. Zmiana kursu może być zniechęcająca, ale ważne jest, aby osiągnąć zamierzone rezultaty. Gdy trzeba zmienić plany, należy upewnić się, że zmiana wpłynie na Państwa cele pozytywnie, a nie negatywnie. Każda modyfikacja to ryzyko, dlatego należy ją dokładnie przeanalizować. Informować o zmianie i analizie, która za nią stoi, tylko wtedy, gdy jest to konieczne.
  2. „Z jednym kajakiem możemy ominąć wodospad” – Liderzy budują konsensus.
    W 1995 roku miasto przegłosowało emisję obligacji o wartości 350 milionów dolarów „Rebuild New Orleans Now!”, największą w swojej historii, przy 70% poparciu wyborców. Morial przezwyciężył podziały między specjalnymi grupami interesu, wyjaśniając każdej grupie wyborczej – edukacji, dzielnicom, żegludze i hotelarstwu – w jaki sposób emisja obligacji może się udać, jeżeli będą pracować razem. Początkowo niektóre grupy śmiały się z niego, inne były wściekłe, ale tworzenie koalicji przyniosło efekty. Rozumiejąc problemy każdej grupy, Morial pokazał jej członkom, jak znaleźć rozwiązanie. Indywidualnie żadna z grup nie miała potrzebnych głosów, ale razem zwyciężyli.

„W końcu w przyjętym planie każdy znalazł coś dla siebie. To była prawdziwa guma”.
Gdy stoi się przed jakimś celem lub problemem, należy stworzyć grupę, która reprezentuje wszystkich zainteresowanych, aby wszyscy pracowali „jak jeden mąż”. Aby osiągnąć konsensus, należy rozmawiać z różnymi ludźmi lub grupami po kolei, aby mieli oni głos, a Państwo szansę na przekonanie ich do siebie i wyeliminowanie podziałów. Należy przyjąć postawę „win-win”, zdając sobie sprawę, że nie dostanie się wszystkiego, co się chce. Robić to, co konieczne, aby osiągnąć swój cel, nawet jeśli oznacza to okazjonalne użycie „dynamitu” lub pozostawienie opornych grup samym sobie.

  1. „To nie są uchodźcy – Współczucie to siła przywódcza.
    W 2005 roku, gdy huragan Katrina spustoszył Nowy Orlean, Morial – wówczas lider National Urban League – poczuł złość z powodu braku skoordynowanej reakcji miasta, stanu i władz federalnych. Zginęło ponad 1200 osób, a huragan spowodował przesiedlenie 400 000 innych. Pozostawienie ludzi bez jedzenia, wody i środków medycznych w miejskiej hali sportowej było wystarczająco złe, ale Morial był wściekły, że media i politycy wciąż nazywali czarnoskórych, zubożałych, przesiedlonych przez burzę obywateli „uchodźcami”. Brak natychmiastowych, współczujących działań urzędników po Katrinie zmienił sposób, w jaki Stany Zjednoczone radzą sobie z kolejnymi klęskami żywiołowymi.

„Wybrani przywódcy (…) nie okazali ani siły, ani współczucia w bezpośrednim następstwie huraganu Katrina”.
Czwarta lekcja Moriala mówi o prowadzeniu z „siłą przez współczucie”, co oznacza wykonywanie pracy przy jednoczesnym bezpośrednim łagodzeniu bólu ludzi. W biznesie przekłada się to na analizę kosztów finansowych i ludzkich danej decyzji. Zdefiniowanie tego, co uważa Pan za „słuszne” na podstawie „powszechnie akceptowanej moralności społecznej i wartości”. Jako lider proszę robić to, co uważa Pan za słuszne, nawet jeżeli nie będzie Pan miał uznania. Zawsze należy brać pod uwagę, jak Pana decyzje wpływają na innych ludzi.

  1. „Wiedzieć, kiedy trzymać, wiedzieć, kiedy spasować” – Liderzy potrafią podejmować dobre decyzje pod presją.
    11 września 2001 r. Morial przebywał w Waszyngtonie z członkami Konferencji Burmistrzów USA. Grupa starała się zainteresować Biały Dom prezydenta George’a W. Busha tym, jak różni burmistrzowie zmniejszyli przestępczość i poprawili życie w swoich miastach. Przed rozpoczęciem spotkania pierwszy porwany samolot uderzył w World Trade Center. Po nim nastąpił drugi. W obliczu rozgrywającej się wokół tragedii, gdy kolejny porwany samolot uderzył w Pentagon, burmistrzowie zebrali się w bunkrze dla urzędników, z prezentacją w ręku, zdając sobie sprawę, że muszą całkowicie zmienić kurs. Trzydzieści dni później przedstawili swój nowy plan bezpiecznych miast całej Konferencji Burmistrzów USA. Burmistrzowie starali się uwzględnić reakcje i potrzeby swoich wyborców w świetle ataków terrorystycznych z 11 września. Zrozumieli, że planowana przez nich celebracja miast osiągających wysokie wyniki i ich burmistrzów nie jest już aktualna.

Aby zrealizować lekcję piątą w obliczu problemu, który wymaga rozwiązania, należy spisać pozytywne i negatywne aspekty dostępnych opcji. Wyobrazić sobie możliwe reperkusje swoich decyzji w różnych przedziałach czasowych jednego, dwóch lub trzech miesięcy. Przed podjęciem decyzji należy odrobić „pracę domową”. Stres może popchnąć liderów do negatywnych reakcji, dlatego należy mieć „uziemienie”, aby skupić uwagę. Należy być „zdrowym sceptykiem”, weryfikując wszystko, co ktoś Panu powie. I „nie delegować i nie znikać”. Proszę kontaktować się z pracownikami poprzez szybkie rozmowy telefoniczne, SMS-y lub e-maile.

  1. „Przygotuj się na wielką zemstę” – Liderzy potrafią radzić sobie z nieoczekiwanymi wydarzeniami.
    Szósta lekcja Moriala jest następstwem poprzedniej – przygotować się na niespodziewane wydarzenia. W 1998 roku, gdy burmistrzowie USA negocjowali z National Rifle Association (NRA) i Gun Manufacturers Association of America (GMAA), ktoś zastrzelił jednego z przyjaciół Moriala. Morial opuścił negocjacje i pozwał NRA i GMAA. Natychmiast NRA zaatakowała go kampanią dezinformacyjną, twierdząc, że miasto przekazało broń z nowoorleańskiego programu wymiany broni bezpośrednio przestępcom. Organizacja zagroziła również odwołaniem zaplanowanego w Nowym Orleanie zjazdu, a na scenie pojawił się jej rzecznik, legendarny aktor Charlton Heston. Chociaż Morial przegrał sprawę, nie żałuje swoich czynów. Żałuje natomiast, że nie przygotował się wystarczająco na reakcję NRA na jego pozew.

„Umiejętność radzenia sobie z niespodziankami… jest często linią podziału między dobrymi i przeciętnymi liderami a tymi, którzy są wyjątkowi, tymi, którzy przechodzą transformację”.
Ten epizod nauczył burmistrza, że trzeba przewidywać reakcje ludzi. Gdy spotyka się Pan z silnym ciosem, należy się cofnąć, zastanowić i skorzystać z „podręcznika scenariuszy”, aby sobie pomóc. Reakcje mogą pochodzić od Państwa „sojuszników, konkurentów lub przeciwników”. Zanim zrobi Pan pierwszy krok, proszę wiedzieć, jaki będzie następny. Jako lider proszę mieć przygotowane plany na wypadek klęsk żywiołowych, masowych strzelanin i terroryzmu.

  1. „Mrówki kontra kraby” – Liderzy wiedzą, kiedy przewodzić, a kiedy podążać.
    Kiedy w 2010 roku liderzy praw obywatelskich spotkali się z ówczesnym prezydentem USA Barackiem Obamą, Morial zaplanował realizację programu podobnego do tego, który sprawdził się podczas innych spotkań prezydenckich. Kontekst „głoszenia prawdy władzy” był ten sam, ale wszyscy w Gabinecie Owalnym tego dnia byli Czarni.

Spotkanie dotyczyło wielu aspektów „czarnej Ameryki”, w tym nominacji sądowych, opieki zdrowotnej i zatrudnienia. Po spotkaniu dwaj przywódcy czarnych intelektualistów, Tavis Smiley i dr Cornel West, nazwali przywódców praw obywatelskich „sprzedawczykami”. Oskarżyli ich o to, że zamiast forsować istotny program dla czarnej społeczności, wykonują dla prezydenta „shuck-and-jive tap dance”. Wielu członków czarnej społeczności uważało, że obaj ganili prezydenta z większą energią niż jego biali poprzednicy.

Morial porównał tę sytuację do kazania, które usłyszał o „krabach w beczce” – kraby strącają inne kraby, próbując dostać się na szczyt, podczas gdy mrówki pracują razem harmonijnie. Smiley i West byli „krabami”. W końcu ci dwaj mężczyźni przewodzili, podczas gdy powinni byli podążać. „Zespoły tygrysów”, czyli grupy robocze, mogą pomóc w ustaleniu, kiedy należy przejąć inicjatywę, a kiedy nie. Jeżeli tworzą Państwo grupę interdyscyplinarną w celu rozwiązania konkretnego problemu, należy zrezygnować z tradycyjnych ról i hierarchii. Zaangażować cały zespół, dając mniej doświadczonym członkom znaczące zadania i szansę na wyróżnienie się.

  1. „Praca w pokoju” – Liderzy świadomie budują sieci kontaktów.
    Praca z nowymi ludźmi, na przykład w zespole interdyscyplinarnym, daje liderom wgląd w różne aspekty ich organizacji. To łączy się z ósmą lekcją Moriala: nawiązywać kontakty z zamiarem. Poszerzać swoją wiedzę o innych ludziach. Aby stać się dobrym w networkingu, nawet jeżeli jest się introwertykiem, należy pielęgnować swoją ciekawość na ich temat. Proszę się przedstawić i zapytać o dzień drugiej osoby. Słuchać odpowiedzi i budować na nich.

„Tak wiele zwycięstw … odnieśliśmy dzięki tej umiejętności budowania koalicji”.
Podróże wzmagają ciekawość, ale można też szukać różnych kultur we własnym mieście. Poznawanie nowych ludzi pozwala zrozumieć różne perspektywy. Jako członek kadry kierowniczej, spotkania z ludźmi, którzy pracują na niższych szczeblach organizacji, mogą dać Państwu wgląd w działalność firmy i silniejszy związek z tymi, którzy wykonują większość pracy w firmie. Podczas nawiązywania kontaktów należy być autentycznym. Proszę korzystać z technologii i mediów społecznościowych, aby utrzymywać kontakt z osobami z Państwa sieci.

  1. „Wytrwałość to zawsze zwycięska formuła” – Liderzy nie pozwalają, aby zatrzymały ich rozczarowania.
    Morial chciał, aby drużyna NBA wróciła do Nowego Orleanu. To była wspinaczka pod górę. Kiedy w 1979 roku New Orleans Jazz opuścili miasto i przenieśli się do Utah, ojciec burmistrza, Dutch Morial, pozwał NBA. Ówczesny pełnomocnik NBA, David Stern, był teraz jej komisarzem i Marc Morial musiał odbudować z nim stosunki. Pierwsza ewentualna nowa drużyna upadła, ponieważ biznesmeni źle przedstawili swoje finanse. Nowy Orlean zbudował nową halę, ale stracił kolejną drużynę na rzecz konkurencyjnego miasta. Następnie Charlotte Hornets chcieli przenieść się do Nowego Orleanu. Aby uzyskać zgodę NBA, miasto musiało zabezpieczyć zobowiązania przyszłych posiadaczy biletów sezonowych i zbudować halę treningową.

„Mimo odrzucenia i chwilowego zniechęcenia, gdy pojawiła się kolejna możliwość, nie pogrążyliśmy się w przeszłych porażkach”.
Koalicja nowoorleańskich liderów biznesu, polityki i społeczności pokazała Sternowi, że jest „zjednoczona i energiczna”. Nieustępliwość opłaciła się, ponieważ agencje stanowe i miejskie zapewniły dzierżawę areny i pieniądze na nowy obiekt treningowy. Liderzy demokratyczni i republikańscy zjednoczyli się, aby pozyskać nabywców biletów sezonowych. Przeniesienie drużyny do Nowego Orleanu – gdzie stała się Pelicans – „bardzo się opłaciło” miastu. Lekcja dziewiąta radzi Panu, aby pozostał Pan silny w obliczu przeciwności. Szukać opinii innych ludzi, aby móc sprawdzić, czy jest się na właściwej drodze. Ciężko pracować, aby zrealizować swoje cele mimo niepowodzeń, zachowując równowagę i starając się utrzymać wysoki poziom energii i pozytywności.

  1. „Innowacja wymaga dostrzegania nowych ścieżek” – Liderzy znajdują świeże rozwiązania.
    NUL od dawna walczy o „równość rasową i płciową”. Lobbowała w firmach i wśród polityków, aby stworzyć większą różnorodność, ale niewiele osiągnęła. Potrzebne było nowe podejście. W 2009 roku NUL i inne organizacje prawnicze zdecydowały, że aby uzyskać ich poparcie dla zakupu NBC Universal przez Comcast, firma musi poświadczyć na piśmie swoje zaangażowanie w różnorodność. Oznaczało to, że grupy praw autorskich będą mogły kontrolować postępy firmy i stosować różne mierniki, aby utrzymać jej odpowiedzialność. Dzięki znalezieniu nowego rozwiązania, organizacje praw autorskich zmieniły kierunek rozwoju różnorodności w firmie z listy Fortune 50, pierwszej z wielu, z którymi współpracowały. Efekty porozumienia są widoczne w MSNBC, gdzie czarnoskórzy prezentują wiadomości i komentarze.

Dziesiąta lekcja koncentruje się na poszukiwaniu nowych rozwiązań. Proszę wyciągnąć wnioski z wcześniejszych problemów i wyznaczyć sobie cele, które można osiągnąć. Pracować nad problemami, wiedząc, że być może trzeba będzie pójść w innym kierunku. Być ciekawym, jak inni rozwiązują problemy. Przyjąć mantrę technologii „fail fast”, aby pozbyć się piętna porażki. Im szybciej będzie Pan próbował nowych rzeczy, tym szybciej będzie Pan wiedział, czy one działają.

O Autorze

Marc Morial, były burmistrz Nowego Orleanu, jest prezesem i dyrektorem generalnym National Urban League.

Rate this post